Genel

EGM’den araç sürücülerini ilgilendiren flaş açıklama: 1 Nisan’a kadar zorunlu!

Türkiye’de zorunlu olan kış lastiği uygulaması ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) flaş bir hatırlatma geldi. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan EGM, vatandaşlara 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmanın yasal zorunluluk olduğu hatırlattı.

Bu sene kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağını ve ne zaman sona ereceğini merak eden vatandaşlar için EGM’den flaş bir açıklama geldi. Resmi twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan EGM, 1 Aralık 2020 tarihinde başlatılan zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Nisan’da sona ereceğini bildirdi.

EGM sosyal medya paylaşımında şu ifadeler kullanıldı:

“Yolcu ve eşya taşıyan araçlar için 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak yasal bir zorunluluktur. Hayatınızı riske atmayın! Yolunuza güvenle bakın!”

Kış lastiği taktırmamanın cezası ne kadar?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Zorunlu olduğu halde kış lastiği taktırmayan araçların sürücülerine 776 lira para cezası kesiliyor. 2021’de ceza miktarının artması bekleniyor.