21 Ekim 2016 Cuma 12:09
Üniversite müfredatına yeni konular giriyor

Kapıcıoğlu, YÖK'te 19 Ekim’de TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı,İŞKUR, Yeşilay, TÜSEB ve TÜBİTAK'tan yetkililer ve çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen "Uyuşturucu ile Mücadelede Üniversitelerin Rolü ve Kurumlararası İşbirliği" toplantısında görüş birliğine varılan konularla ilgili açıklamalarda bulundu.    Toplantıda, uyuşturucuyla mücadelenin, "eğitim", "uygulama" ve "araştırma" boyutlarının ele alındığını belirten Kapıcıoğlu, bu konulardaki ihtiyaçlar, sorunlar ve çözümlerin görüşüldüğünü söyledi.  
  
Türkiye'de 23 Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM), 4 Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Eğitim ve Destek Merkezi (ÇEMATEM) ayrıca 26 ayaktan tedavi merkezinde hizmet verildiğine dikkati çeken Kapıcıoğlu, toplantıda buralarda istihdam edilecek personelin eğitim ihtiyaçlarının gündeme geldiğini anlattı.

Özellikle istihdam edilecek personele yönelik lisans ve lisansüstü programların neler olabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Kapıcıoğlu, şunları söyledi:

"Özellikle üniversitelerimizin tıp fakülteleri başta olmak üzere sağlık alanında lisans eğitimi veren programlar ile hukuk ve eğitim fakültelerinde ve gereken diğer lisans programlarının müfredatlarına uyuşturucu ile ilgili konuların eklenmesi konusu öne çıktı. Aynı zamanda tıpta ve dış hekimliğinde uzmanlık eğitimlerinin müfredatlarına da uyuşturucu ile mücadelede alınacak tedbirlerle ilgili ilaveler yapılması konusunda tavsiye kararı alındı."

    
İŞKUR üniversitelerle işbirliği yapacak     
Kapıcıoğlu, toplantıda AMATEM ve ÇEMATEM gibi merkezlerde çalışanların teşvik edilmesi konusunda başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca ne gibi tedbirlerin alınması gerektiği konusunun da görüşüldüğünü söyledi.  
  
Yeşilay ve TÜBİTAK'ın uyuşturucu ile mücadele konusunda Ar-Ge ve bilimsel faaliyetleri desteklemek üzere çeşitli fonlarının olduğuna işaret eden Kapıcıoğlu, toplantıda yeni kurulan sosyal uyum merkezlerinin üniversitelerin katkısıyla yapılandırılmasının görüşüldüğünü belirtti. Kapıcıoğlu ayrıca İŞKUR tarafından uyuşturucu tedavisi gören ya da uyuşturucu bağımlılarına iş imkanlarının sağlanması açısından üniversitelerle işbirliğinin geliştirilmesinin öne çıktığını vurguladı.

Bilimsel araştırmalar için mevzuat hazırlanacak     
YÖK Başkan Vekili Kapıcıoğlu, uyuşturucu ile mücadeleye ilişkin değişik mevzuatların bulunduğunu hatırlatarak, "Uyuşturucu ile mücadele konusunda bilimsel araştırmaları desteklemek için yeni mevzuat çalışmaları yapılması kararlaştırıldı" dedi.    Toplantının çok verimli geçtiğini aktaran Kapıcıoğlu, alınan kararlarla ilgili "ilerleme raporlarının" hazırlanacağını ve değerlendirileceğini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.