Türkiye Burs Analiz Raporu açıklandı! Lisans öğrencileri aylık ortalama burs tutarı 418 TL

Türkiye Burs Analiz Raporu açıklandı! 30 kurumun verdiği burs miktarı 115 milyon 839 bin 400 TL olarak göze çarptı. Lisans öğrencileri için öğrenci başına düşen aylık burs miktarı ise 418 TL açıklandı. İşte detaylar...

Türkiye Burs Analiz Raporu açıklandı! Lisans öğrencileri aylık ortalama burs tutarı 418 TL

E-Bursum tarafından Türkiye’de bir ilk olarak burs ekosisteminde detaylı bir analiz eksikliğine istinaden hazırlanan Türkiye Burs Analizi Raporu’nun sonuçları açıklandı.

AYLIK BURS MİKTARI 418 TL

Rapor sonucuna göre, 30 kurumun verdiği burs miktarı 115 milyon 839 bin 400 TL. Bu miktar 33 bin 943 öğrenciye dağıtıldı. Lisans öğrencileri için öğrenci başına düşen aylık burs miktarı ise 418 TL. 

EN FAZLA BURS VERİLEN FAKÜLTE...

Tüm fakülteler arasında ise tıp fakültesi tüm bursiyerlerin yüzde 14’ünü oluşturarak en fazla burs alan fakülte oldu. En fazla bursu İstanbul Üniversitesi alırken, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla en fazla burs ise Boğaziçi Üniversitesi’nin. Rapora göre, burs verilen öğrencilerin yüzde 65’i kadın öğrenciler olurken, yüzde 35’ini ise erkek öğrenciler oluşturdu. Hakkari 5 bursiyerle en az burs verilen şehir olurken, onu sırasıyla 13 öğrenciyle Tunceli ve 14 öğrenciyle Bitlis izledi. İstanbul ise fazla burs verilen şehir oldu. 

YORUM EKLE