Ajanda Kullanmanın İncelikleri

EĞİTİM 19.09.2018, 10:54 21.10.2018, 00:57
Ajanda Kullanmanın İncelikleri

Hayatınızda farklı alanlardaki yükümlülükleri nasıl dengeleyeceğinizi öğrenmek bazen zor olabilir. İş, eğitim, günlük işler, aile ve arkadaşlarınızla olan programınız veya kişisel ihtiyaçlarınız derken liste uzar gider. Ancak, günlük olarak bir ajanda tuttuğunuzda, bu görevler daha yönetilebilir görünebilir. Akıllı telefonlarımız da pekâlâ ajanda işlevi görür, evet. Ancak bazen kalem ve kağıda sahip olmak daha verimlidir. Kendinize bir program hazırlayarak kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi dengeleyebilirsiniz. Böylece önceliklerinizi de belirlemiş olursunuz.

Nasıl Ajanda Tutulur?

İş yerinizdeki çalışma programınızın bir kopyasını her zaman ajandanızda bulundurun. İlk olarak, teslim tarihleri de dâhil olmak üzere yapmanız gereken tüm işlerin bir listesini çıkartın. Sonra, kişisel etkinlikleriniz veya diğer yapmanız gerekenlerin bir listesini oluşturun. İş yerinizde size bir görev atandığında bunu ajandanıza not ettiğinizden emin olun. Bunu mutlaka atanan tarihte yapın, böylece geriye dönüp baktığınızda hangi işlerin tamamlandığını veya ne zaman teslim edilmesi gerektiğini kolayca görebilirsiniz. Ayrıca, teslim tarihlerini renkli bir kalemle işaretlemek, ajandanızı gözden geçirdiğinizde sizi uyaracaktır. Günlük programınızı oluştururken, çeşitli görevlerinizi nasıl yapılandıracağınızı düşünün. Özellikle de evden çalışıyorsanız, programınızı en üretken olduğunuz zamana göre ayarlamak veriminizi artırabilir. En verimli çalıştığınız saatleri, telefonlara ve e-postalara ne zaman cevap vereceğinizi not edin ve çizelgenize sadık kalmaya çalışın.

Ajanda Tutarken Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanır?

Ajandanızı düzenlerken, bir güne yapabileceğinizden fazla iş eklememeye özen gösterin. Çok yönlü olmak iyidir ancak sınırlarınızın farkında olmak daha iyidir. Kendinize fazla yüklenirseniz bir süre sonra motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Sık sık ajandanızı gözden geçirin, düzenleme yapmaktan çekinmeyin. Ajanda tutarken sürdürülebilirliği de düşünmek gerekiyor. Çoğumuz bir hevesle aldığımız ajandaların birkaç hafta sonra kapağını bile açmıyoruz. Sürdürülebilirliği korumak için işleri karmaşıklaştırmamak ve sade tutmak önemli. Peki, bunu nasıl sağlarız? Ajandanıza not alırken her zaman aynı kalemi kullanmakla işe başlayabilirsiniz. Örneğin günlük notlarınızı almak için siyah, önemli tarihleri vurgulamak için de kırmızı kalem kullanabilirsiniz. Çok fazla renk veya farklı tarzlarda kalem kullanmak bir süre sonra gözünüzü yorabilir ve kafanızın karışmasına sebep olabilir. Ayrıca, okunaklı bir el yazısı ile yazmak ve çok fazla ayrıntıya kaçmadan anlayabileceğiniz kısaltmalar kullanmak da işinize yarayabilir. Kenarlara köşelere notlar sıkıştırarak bütün sayfayı doldurmaktan kaçının. Sonuçta günlük değil ajanda tutuyorsunuz, unutmayın. En önemlisi, ajandanızı her zaman yanınızda taşıyın. Bunun için, küçük ve fazla ağır olmayan ajandaları tercih etmek kullanım açısından daha rahat olabilir. Böylelikle aklınıza bir şey geldiğinde hızlıca not almanız kolaylaşır.

Ajanda Nereden Alınır?

Karmaşaya bir son vermek ve hem iş hem de özel yaşamınızı düzene sokmak için Avansas Ajandalar kategorisine tıklamanız yeterli. 2019 ajanda modelleri arasından size en uygun olanını seçebilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

Yorumlar (0)