2018 YKS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'den yapılan açıklama

2 milyondan fazla öğrencinin ter döktüğü YKS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak?merak ediliyor. Haberimizde ÖSYM'nin duyurduğu YKS soruları ve cevaplarının açıklanacağı tarihi ve YKS'ye dair son dakika gelişmelerini haberimizde bulabilirsiniz.

2018 YKS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'den yapılan açıklama

30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde Türkiye genelinde 81 ilde 2018 YKS yapıldı. Haberimizde sınavdan çıkan öğrencilerin en çok merak ettiği YKS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak? sorusunun yanıtını ve sınava dair son dakika yapılan duyuruları ve gelişmeleri bulabilirsiniz. 

2018 YKS sınavına 2 milyon 300 bin aday başvurdu. Sınav cumartesi ve pazar günleri 7 bin 700 binada 350 bin sınav görevlisi ile yapıldı. Şimdi üniversite hayali kuran öğrenci adayları YKS soruları ve cevaplarını merak ediyor. Yaptıkları netleri cevapları kontrol ederek hesaplamak istiyorlar. YKS sınavına girenler Türkçe, Matematik, Fizik, Kimya, Tarih, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Geometri ve Felsefe derslerinden hazırlanan testlerden bulundukları bölümlere göre test sorularını çözdüler.

ÖSYM YKS SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TARİH VERDİ

2018 YKS soruları ve yanıtları 1 Temmuz akşamı ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanacak. Soruların sadece yüzde 20’si kamuoyu ile paylaşılacak. Ancak adaylar şifreleri ve TC kimlik numaraları ile girdikleri sınavların soru kitapçıklarını ve cevap kâğıtlarını görebilecek.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca  yapılan açıklamada Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sorularının tamamının 1 Temmuz Pazar günü akşam internet sitesinden yayımlanacağı belirtilirken belli bir saat verilmedi. Ama cevapların 1 Temmuz pazar günü saat 16:00'da açıklanması bekleniyor. 

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, YKS'nin 30 Haziran Cumartesi günü yapılacak birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 1 Temmuz Pazar gerçekleştirilecek ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi'nin (YDT) ardından, sınav sorularının tamamına akşam saatlerinde web sitesinden ulaşılabilme imkânı sağlanacak.

ÖSYM'DEN YAPILAN AÇIKLAMANIN TAM METNİ

30 Haziran cumartesi ve 1 Temmuz pazar günü YKS 2018 sınavına girenler için ÖSYM'nin yaptığı açıklama şu şekilde:

Sınav sonuçlarını açıklarken süre konusunda sürpriz yapmak gibi bir iddiamız yok. Önemli olan, sağlıklı şekilde sonuçları üretelim. Çünkü sürprizin kurumsal açıdan maliyeti şu; sabaha kadar kişileri çalıştırmak zorundasınız, yorgun bir şekilde hata yapma riski olabiliyor. Dolayısıyla süreyi öne çekme konusunda çok özel bir gayretimiz olmayacak. Ama makul bir süre içinde açıklamaya çalışacağız."

Adaylar YKS sonuçlarını Temmuz 2018'de, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. '

2018 YKS'DE BİR İLK

Bu yıl YKS sonrası adaylar şifreleriyle aday işlemleri sistemi üzerinden kendi cevap kağıtlarını ve soruların tamamını görebilecekler.

YKS SONUÇLARI NASIL NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

YKS sonuç belgesi adaylara gönderilmeyecek. Adaylar, YKS sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden öğrenebilecek.

2018 YKS SORULARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

YORUM EKLE