banner123

2018 İzmir nitelikli liseler! MEB açıkladı işte kontenjanlar

MEB 8'inci sınıf öğrencilerinin 2 Haziran'da isteğe bağlı gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanları açıkladı. Yayınlanan kılavuza göre sınavla öğrenci alan liseler belli oldu. İzmir'de nitelikli okullar listesi ve kontenjanlarını haberimizde bulabilirsiniz.

EĞİTİM 02.07.2018, 13:57 02.07.2018, 14:01
2018 İzmir nitelikli liseler! MEB açıkladı işte kontenjanlar

MB nitelikli okulların listesini açıkladı. Haberimizde İzmir'de merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanları bulabilirsiniz.

TEOG yerine yeni gelen sistemde isteğe bağlı olacak ve sınava katılmak isteyen adayların sınav başvuruları bugün başladı. Sınav başvuruları 18 Nisan'a kadar elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacak.

Sınav başvuruları başladı

Ortaöğretimkurumlarına girişte yapılacak isteğe bağlı merkezi sınava, bugünden itibaren 18 Nisan'a kadar başvuru yapılabilecek.

8'inci sınıfta öğrenim gören öğrencilerden merkezi sınava katılmak isteyenler, başvurularını bugünden itibaren elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacak.

Sınav başvuru tarihleri: 11-18 Nisan olarak belirlendi.

Sınav giriş belgelerinin yayım tarihi ise 22 Mayıs olarak açıklandı.

Sınav sonuçlarının ilanı da 22 Haziran'da yapılacak.

İzmir'de ilçe ilçe nitelikli okulların listesi şöyle:

Sınav iki bölümden oluşacak

Merkezi sınav, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Sınavın birinci bölümü 09.30'da, ikinci bölümü ise 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümü ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere 40 soru yöneltilecek.

Yorumlar (0)