15 tatil ne zaman başlıyor? Karneler ne zaman alınacak? | MEB'den sömestr tatili açıklaması

Milyonlarca öğrenci ve öğretmen için 15 tatil ne zaman başlıyor? sorusu ilk gündem maddesi. Yoğun ders programından yorulan öğrenci ve öğretmenler büyük bir sabırsızlıkla 15 tatili bekliyor. Özellikle öğrenciler internet üzerinden 15 tatil ne zaman başlıyor? Karne tatili ne zaman? gibi başlıklarla arama yapıp bilgilenmeye çalışıyor. İşte Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2018-2019 eğitim-öğretim takvimine göre sömestr tatili tarihi...

15 tatil ne zaman başlıyor? Karneler ne zaman alınacak? | MEB'den sömestr tatili açıklaması

15 tatil ne zaman başlıyor? Karne tatili ne zaman? Sömestr tarihi gibi başlıklar internette sıkça aranıyor. Milyonlarca öğrenci, veli ve öğretmen 15 tatil tarihini merak ediyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında Sömestr nezaman başlıyor?, karne natili ne zaman? ya da 15 tatil ne zaman? gibi sorular artık daha fazla sorulmaya başlandı. Peki milyonların merak ettiği 15 tatil ne zaman başlıyor? İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2018-2019 eğitim-öğretim takvimine göre yarıyıl tatili 'sömestr' ne zaman başlayacak, 15 tatil ne zaman başlıyor, 15 tatil kaç gün sürecek, sorusu veliler ve öğrenciler tarafından sorgulanmaya devam ediyor.

Yoğun ders ve sınav temposu ile eğitim dönemine devam eden yüz binlerce öğrenci ve öğretmen, ara dönem tatilinin tarihi hakkında bilgi almak adına araştırmalarına hız verdi. Aralık ayı ile birlikte beklentileri artan kişiler, internet üzerinden yaptıkları araştırmalarla MEB'in açıkladığı 15 tatil tarihini sorguluyor. Peki, 15 tatil ne zaman?

2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci döneminin ne zaman biteceği okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan pek çok öğrencinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Karne alarak yarıyıl tatiline başlayacak olmanın heyecanı ile gün sayan öğrenciler, MEB'in açıkladığı karne tatili tarihini merak ediyor. İşte, konuya ilişkin merak edilenler...

MEB 15 TATİL İÇİN TARİH VERDİ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı bilgilere göre; 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek ve öğrenciler karnelerini alarak sömestr tatiline başlayacak. Yarıyıl tatili, 21 Ocak 2019 - 1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayıp 14 Haziran 2019 Cuma sona erecek.

EĞİTİM UZMANLARINDAN ANNE VE BABALARA ÖNERİLER

Öncelikle çocuğun düşük not almasının nedenlerini birlikte tartışarak çözümler üzerinde odaklanılmalıdır. Aile içerisinde yapılabilecek toplantılarda çocukların da bu karar içerisinde yer almasını sağlayarak sorumluluk bilincinin gelişmesine katkıda bulunulabilir.

Okul zamanında belli rutinlere (kalkış saati, çalışma saati vb.) alışmış çocuklar için, tatil zamanları kimi zaman yapacak bir şeyin bulunamadığı, sıkıcı geçen “boş zamanlar” halini alabilir. Tatilin başlangıcında görülen heyecan, heves geçmeye başlayınca, yeni uğraş ve aktivitelerle vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olunmalıdır.
Ara dönem, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar birlikte zaman geçirilmeli, birbirlerini daha iyi tanımaya ve anlamaya çalışmak için değerlendirilmelidir.

Çocuğun dönem boyunca sergilediği performans diğer çocuklarla karşılaştırılıp kıyaslanmamalıdır. Yetenek, ilgi ve beceri olarak bakıldığında her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğu unutulmamalıdır.

Çocukları ikinci döneme motive etmek için kaygı ve tehdit yolu kullanılmamalıdır. "Sen bu gidişle II. dönemde de işin zor, bu kadar çalışmayla başarılı olamazsın!" türündeki ifadeler kaygıyı arttırır, çocuğun özgüvenini azaltır.

Çocuk, her şeye rağmen koşulsuz sevildiğini ve ona güvenildiğini hissetmelidir.


'GÖZETİMSİZ SINAV' UYGULAMASI HAYATA GEÇİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, katıldığı bir programda dile getirdiği "gözetimsiz sınav" uygulaması", Ağrı Alparslan Ortaokulunda da başladı. Bakan Selçuk'un teşvikiyle Türkiye'nin farklı bölgelerinde uygulanan gözetimsiz sınav, Ağrı'da pilot olarak seçilen Alparslan Ortaokulunda hayata geçirildi.

"Biz size güveniyor ve inanıyoruz" temasıyla başlatılan uygulama dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin, okulda 8/F sınıfı öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilerin sınav kağıtlarını dağıtan Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulda gözetimsiz sınav yapıldığını öğrendiğinde gelip görmek istediğini söyledi.

Okul idaresi ve ilk sınavı yapacak öğretmenin öğrencilerine çok güvendiğini ifade eden Tekin, "Öğrenciler de kendilerine çok güveniyorlar. Ben de sınav kağıtlarını dağıttım. Sınıftan çıkacağız ve öğrencileri yalnız bırakacağız. Sınıf, gözetmen olmadan öğrencilerimize kalacak. Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, özellikle illerimizde gözetmensiz sınavı dile getirdi. Gündeme getirdiği andan itibaren ilimizde uygulamaya başladık. Pilot olarak da bu okulumuzu seçtik. Diğer okullarımızda da bunu yaygınlaştıracağız. Başarılı olacağımıza da inanıyoruz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 14:14
YORUM EKLE