GenelGündemİzmir Haberleri

Eğitim-Sen açıkladı: koronavirüs 34 okulda tespit edildi!

Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasına sayılı günler kalmasının ardından okullarda yaptığı koronavirüs araştırması hakkında yazılı bir açıklama paylaştı.

21 Eylül’de okullarda yüz yüze eğitimin başlanmasına karar verilmesinin ardından Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na koronavirüs önlemleri ile ilgili çağrı yaparak alınması gereken önlemleri sıraladı.

Koronavirüs vakası tespit edilen 34 okulun isimlerinin de açıklandığı çağrıda “Gelinen aşama var olan durumu yeniden değerlendirmeyi zorunlu hale getirmiştir” ifadelerine yer verildi.

Mesleki çalışmalar için kapısını açan okullarda öğretmenler göreve başladı.

Bu süreçte yapılan araştırmalarda 34 okulda koronavirüs vakası tespit edildiğini belirten sendika tarafından yapılan açıklamada; “Mesleki çalışmaların uzaktan yapılmasının mümkün olmasına rağmen yüz yüze yapılmasında ısrar edilmesi ve yeterli önlemler alınmadan öğretmenlerin okullara çağrılması salgınla mücadelede yaşanan eksiklikleri göstermektedir” dendi.

ÖNLEMLER MADDE MADDE YAZILDI

Eğitim-Sen tarafından yapılan çağrıda koronavirüs salgını ile ilgili alınması gereken önlemler maddeler halinde yayınlandı. O maddelerde sıralanan önlemler;

” – 25 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesinin uygulanmasına dönük sendikalarla bir araya gelinmelidir.

– Norm kadrolar güncellenerek ‘il dışı tayin’ hakkı verilmeli ve hızla bununla ilgili düzenleme yapılmalıdır.

– Mazeret tayinlerinde kadro yokluğu nedeniyle bazı öğretmen arkadaşların ataması gerçekleştirilemedi.

– Eş durumu özründen tayini çıkmayan arkadaşlara ‘il emrine atanma’ hakkı verilerek hızla aile birliği sağlanmalıdır.

– LGS’de öğrencilerin sorunlarına bir parça da olsa çözüm üretebilmek için 3. nakil dönemi planlamalı ve boş kontenjanları öğrencilerin tercih etmesine olanak sağlanmalıdır.

– RAM’lardan alınan raporların yenilenmesi yerine bu raporların süresinin MEB tarafından alınacak bir kararla 1 yıl uzatılması sorunu çözecektir.

– Yüz yüze eğitimin başlaması eğer gerçekten isteniyorsa sağlıkla ilgili tüm önlemlerin tam olarak alınması gerekmektedir.

– Yetersiz önlemler, niyetten öteye geçmeyen tavsiyeler ve sadece maske takarak salgınla mücadele edilemeyeceği açıktır.

– MEB başta olmak üzere sorumluluğu olan tüm kurumları bu hususta yeniden düşünmeye davet ediyoruz. ”

İZMİR’DE 4 OKULDA KORONAVİRÜS VAR!

Eğitim-Sen tarafından koronavirüs vakası görünen okullar da tek tek listelendi. Listede İzmir’den

İzmir Bornova Gül Sefa Kapancıoğlu Anadolu lisesi, İzmir Bornova Şehit Erol Olçok İmam Hatip Ortaokulu/ Anadolu Lisesi, İzmir Karabağlar Tahir MERZECİ OO, İzmir Buca Buca A.L. de yer alıyor.

KORONAVİRÜS OLAN OKULLARIN TAM LİSTESİ

“Adana Seyhan İstiklal O.O., Adana Seyhan Yıldırım Beyazıt O.O., Adana Yüreğir Emine Özgürel İ.O.O., Adana Seyhan Orhan Gazi O.O., Ankara Bağlum Özkent Akbilek O.O., Antalya Kepez Hüsniye Özdilek MTAL, Antalya Konyaaltı Akdeniz A. L., Aydın Didim Valiler İlkokulu, Balıkesir Bandırma Esnaf Sanatkarlar O.O., Balıkesir Bandırma Korgeneral Evren Akoğlu O. O ., Burdur Gölhisar Adnan Menderes İlkokulu, Bursa Karacabey MTAL, Bursa Karacabey İMKB MTAL, Çorum Merkez Sakarya İlkokulu, Çorum Merkez Dumlupınar İlkokulu, Çorum Mecitözü İlçe MEM, Denizli Merkez Efendi İlkokulu, Diyarbakır Ergani Çayönü O.O., Diyarbakır Dîcle 15 Temmuz O.O., Edirne Keşan Keşan Lisesi.”