Ege Haberleriİzmir HaberleriYerel

Ege’ye uyarı geldi: 26 Eylül’e kadar devam edecek!

Vatandaşların olumsuz hava koşullarına karşı tedbir almaları için Meteoroloji Genel Müdürlüğü son verilerini yayınlamaya devam ediyor. Kurun tarafından yapılan son dakika açıklamalarda İç Ege’de zirai don hadisesinin 26 Eylül tarihine kadar devam edeceği bildirildi. Resmi twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan kurum başta üreticiler olmak üzere vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vatandaşlara yeni uyarılarda bulundu.


Bu kapsamda kurum tarafından yapılan son açıklamalar şöyle:

Yağışların; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri, Muş, Ağrı ve Bitlis çevreleri ile Erzurum’un güney, Van’ın kuzey ve batısında yerel kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, iç kesimlerde yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın, Güney Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneyinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa), Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/sa) eseceği tahmin edildiğinden, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

26.09.2021 Pazar sabah saatlerine kadar tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz iç kesimleri, iç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da hafif zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.