07 Aralık 2013 Cumartesi 16:08
Selçuk’ta gerçekleştirilen temel atma törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür’ün yanı sıra, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP İl ve İlçe yöneticileri, ilçe belediye başkanları, belediye ve il genel meclis üyeleri, Alevi-Bektaşi Dernekleri temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Selçuk halkının yoğun ilgi gösterdiği temel atma töreninde söz alan Kocaoğlu, yeni fuar alanı için yaptıkları yatırımları ve Körfez Projesi’ne değinerek, “Bizim bir amacımız var. Yerelde kalkınmayı sağlamak. Sadece İzmir’i değil, Ege Bölgesi’ni kalkındırmak için çalışıyoruz. Bugün dünyada havzalar, bölgeler yarışıyor. Bugün dünyada kalkınmanın motoru yerel yönetimler. Biz istesek de, istemesek de yerel yönetimlerin öncülük ettiği bölgeler kalkınacak. Dünyada hak ettiği yeri alacak, insanlar da dünya pastasından payını alacak kalkınacak, refah seviyesi artacak. Aksi halde kalkınmayanlar, durağanlaşacak ve yerinde sayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi de İzmir’i kalkındırmak için her türlü altyapı gereksinimlerini gerçekleştiriyor. İzmir’e turist gelecek diyoruz. Turist beş yıldızlı otel için gelmiyor. Kemeraltı, Kadifekale, Agora, Bergama, Efes’i görmek için gelecek. Agora’yı ayağa kaldırmak kimin görevi? Bu kenti, tarihi yapıyı ayağa kaldırmak kimin görevi? Bunları yapmak Kültür Bakanlığı’nın görevi. Peki, bu saydıklarımı kim yapıyor? Bu kentin kalkınması için, ayağa kalkmış yürüyen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri birlikte yapıyor. Ve bunlar için bugüne dek merkezi hükümetten bugüne dek bir kuruş para verilmedi. Lafla olmuyor... 11 senedir ne yaptıysan, bundan sonra onu yapacaksın. Ben de on senedir ne yapıyorsam, bundan sonra da belediye başkanlarımla birlikte onu yapacağım” ifadelerini kullandı.

Mavişehir TOKİ meselesi

Başkan Kocoağlu, geçtiğimiz gün İl Özel İdaresi’ni mal varlıklarının kaderini tayin edecek olan paylaşım komisyonu toplantısı ile ilgili yaşanan gelişmeler hakkında sert tepki göstererek İzmir Valisi Mustafa Toprak’a sert şekilde yüklendi: “Biz bu mal varlıkları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hakkıdır, yerel sermayedir dedik. İl Özel İdaresi kapanınca tüm görevlerini biz üstleneceğiz, bu malın İzmir’de kalması lazım diye devamlı söylüyoruz. İl Özel İdaresi’nin malı İzmir’in malıdır. Yerelin servetidir. Ayrıca bizim bir özelliğimiz var, bugüne kadar bir kuruşluk mal satmadık. Biz bu malı koruruz. Gelecek kuşaklara hizmet etsin diye kullanırız. Biz satıp da borç kapatmayız. Sağa sola peşkeş çekmeyiz. Satıp da ham yapmayız. Valilikten bize bir yazı geldi. Bayındır’da çok küçük bir arazi sağlık merkezi için tahsis edilecek. Biz toplantıya gitmeye hazırlanırken, iptal oldu dediler. Sonra öğreniyoruz ki, bu toplantı yapılmış. Bizi toplantıya çağırmamak için “İptal ettik” denmiş. Gelmemize gerek yok denmiş. Ben neyin ne olduğunu, devlet usulünü bilirim. Bugün belli görevlerde olanlardan 50 misli daha iyi bilirim. Bunun açıklamasını İzmir’in en büyük mülki amiri yapmak zorundadır. Kaç defa söyledim, ben kararnameler ile, imzalarla bu göreve gelmedim. Ben İzmirlinin yüzde 56’sının yani, 1 milyon 120 bin seçmenin oyu ile geldim. Mademki demokrasi, bana da demokrasi. Madem ki özgürlük, bana da özgürlük. Madem ki hukuk, kendine göre değil, Ankara’ya göre değil, bana da hukuk. Hukuk devleti istiyoruz. Adalet istiyoruz. Sayın Vali, bunun hesabını verecek. Yapmazsa millet bunun hesabını soracak. İl Özel İdaresi’nin malının hesabını da, Mavişehir’de TOKİ’nin yaptıklarının da hesabını soracak. Karayolları’na ait arazilerinin gece nasıl satıldığının hesabını da soracak. Örnekköy’deki arazilerin nasıl planlandığının da soracak… Bu millet canını, malını koruyacak. İzmirli hesabını soracak. Öyle şey yok...” dedi.

Aday mı değil mi?

Kocaoğlu adaylık süreci ile ilgili olarak dile gelen dedikodulara sert şekilde tepki göstererek, “Biz gücümüzü halktan aldığımız müddetçe yolumuza devam ederiz. Halk yeter derse evimize gitmesini de biliriz. Bizim koltuk hırsımız değil, görev bilincimiz var” dedi.

Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür ise “Biz Selçuklular olarak “Yine, yeniden Aziz Kocaoğlu” diyoruz.”
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.