22 Kasım 2013 Cuma 10:08
Mustafa Gürkan: Makam kapısı kalkacak
banner551

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Güzelbahçe Belediye Başkan Aday Adayı Musatafa Gürkan, Yenigün TV'de katıldığı "Adaylarla Başbaşa" programında aklındaki yeni Güzelbahçe'yi anlattı. İlçenin siyasi barışa, değişim ve dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurgulayan Gürkan, mazbatayı alması halinde ilk iş olarak belediyenin gelirlerini artırmayı ve katılımcı siyaseti yürütmek adına makamına herkesin gelip gitmesi için kapısını kaldırtacağını söyledi. Gürkan ayrıca, Güzelbahçe'de erkeklerden daha aktif olarak çalışan kadınlara ve gençlere fırsat tanınacağını ifade ederken aday gösterilmesi halinde Güzelbahçe'deki mevcut oyları en az yüzde 10 oranında artıracağını belirtti.

Güzelbahçe'de esnafın sorunları nelerdir? Aday adaylığınız süresince hangi sorunlar ve şikayetlerle karşılaştınız?
Güzelbahçe'de temel olarak bölgesel kalkınmayla ilgili projelere yönelik genel beklenti var. Orta ve küçük esnafın iş yapma konusunda sorunları var. Bu da tabi oradaki halkı ve gençlerimizi etkiliyor. Dolaylı olarak sosyal ve kültürel yaşantıyı etkiliyor. Biz bunu daha önce dile getirmiştik. Her evi her kapıyı dolaşmaya özen göstermiştik. Ama tekrar gidelim, arayı sıcak tutalım, insanlarını görüşlerine önem gösterelim dedik. Yerel yönetimler o bölgede yaşayan insanların sorunlarını çözme sorumluluğuna sahiptir. O sorunları yerinde dinlemezseniz neyi çözeceğiniz konusunda  fikriniz olmaz. Biz de yerel yönetimler konusunda yerel seçimler hız kazanmışken neyi, nasıl yapalım yol haritası çizmek için esnaf kardeşlerimizi dinledik. Bu konuda yol haritamızı hazırladık.Mustafa Gürkan hangi projelerle diğer adaylardan kendini farklı hissediyor?
Bu farkı tabiki Güzelbahçe halkının takdir etmesini yararlı buluyorum. Güzelbahçe'de neler yapılabilir, bütçe nelere yeterlidir, kanunlar yönetmelikler nelere izin verir gibi konulardan çok Güzelbahçe halkının güzel bir yaşam sürebilmesi için kentsel sorunları nelerdir fikriyle yola çıktım. Ben belediye başkanlığını bir Sivil Toplum Kuruluşu lideri gibi yapmak istiyorum. Birçok proje dile getiriliyor. Bazı projelerim ütopik olarak değerlendiriliyor ama hayal etmeden bir şeyi gerçekleştiremezsiniz. Güzelbahçe için temel sorun bölgesel kalkınmadır. Bölgesel kalkınmanın sac ayakları nelerdir bunları bölge halkıyla konuşuyoruz. Fikirlerimin bütçelendirilmemiş haliyle bir kitapçık yayınlamıştım. Böylece bir tartışma yaratmış olduk. Çalışmalarımız sürüyor. Bu konularda belli insanlardan uzmanlardan danışmanlıkta alıyorum. Bu saç ayakları içinde sağlık tesisi, tarımın deteklenmesi, turizmin desteklenmesi, eğitimin desteklenmesi var.

'Belediyeyi sivil toplum kuruluşu gibi yöneteceğim' derken ne demek istediniz?
Belediye Başkanı, oradaki halkın seçerek gönderildiği bir insan. Ben bu nedenle bir dernek başkanı gibi hareket edeceğim. İnsanlar katılımcı demokrasi istiyorlar. Kendi seçtikleri siyasi temsilcinin yanına gidebilmek istiyorlar. İnsanlar sizi koltuğa oturttuysa onların sorunlarıyla ilgilenmeniz gerekiyor.

Bisikletli başkan profili demiştiniz buradaki amaç nedir?
Yerel yönetimlere en büyük getirilen eleştiri kaynakların israf edildiği üzerine. "Kamu iş yapamaz yatırım yapamaz özel sektör yapmalı" anlayışı olmamalı. Kamunun yararına yönelik yerlerde kamunun bulunması gerekir ve verimli de olacağını düşünüyorum. Her yapılan iş karlılık hesabına göre yapılmamalı, kamunun yararına göre yapılacak her iş kamuya kar getirmeyebilir. Kamu kaynaklarının doğru kullanılmasına yönelik ben bisikleti makam aracı olarak kullanıp kamu parası ile alınmış lüks araçlara binmeyi reddeceğim. Bisiklet konusunda "özgür pedallar" projemiz var hem sahil yoluna hem de Güzelbahçe dağı yamaçlarına organik bir parkur kurmayı düşünüyoruz. Yaklaşık 4 km'lik bir parkurda bisikletinizle sağlıklı bir şekilde dolaşabileceksiniz.

Otopark sorunu ve çocuklara yönelik çalışmalarınızı kısaca anlatır mısınız?
Çocuklar için 3 tane projemiz var Güzelbahçe'de. Birincisi, mevcut Güzelbahçespor'un kapsamının genişletilmesi için destek vermek. İkinci olarak temel eğitim ve deneylerin yapıldığı öğretim alanları tüm alanlarda, akedemisyenlerden destek alındığı bilim merkezleri kuracağız. Bunun bir örneği Karşıyaka'da var. Üçüncüsü de "Hobi garajı" projesi. Bu kapsamda da yer altına üç tane büyük atölye kuracağız. Cam işleme atölyesi, seramik atölyesi ve ağaç atölyesi hocalarımızla burada eğitim verecekler. Eğitim almak isteyenler ücretsiz olarak eğititm alacaklar ve biz bunları sergileyip ihtiyaç olan ailelerimiz çocuklarımıza burs sağlayacağız. Esnaf gezisi yaptığımız zaman önemli sorunun park sorunu olduğunu gördük. Araçların gelişigüzel park edilmesi büyük sorun yaratıyor. İnsanlar büyük paralarla restorant açıyor ama araba park edecek yer yok. Özellikle Yalı Mahallesi’nde birinci liman dediğimiz bölgede trafiği yer altına alıp, orada Ali Bayırlar diye bir okul var bu okulu başka biryere alabilirsek Milli

Eğitim Bakanlığı ve TOKİ ile anlaşıp buraya 1 bin metrekarelik bir alan yapmak istiyoruz. Bu alanın altına da iki katlı 2000 araçlık bir otopark istiyoruz. İnsanlar geldiğinde ücretsiz olarak araçlarını park edip daha rahat hareket edecek. Yelki'de de aynı sorunlar var, bir cenaze olduğu zaman araçlar için park sorunu yaşanıyor.

"Güzelbahçe, romantik şehir..."

Güzelbahçe uzun bir sahil şeridine sahip. Turizmle ilgili ilçede neler yapılabilir?
Vahşi kapitalist yatırımlar değil bacasız sanayi dediğimiz turizm, tarım ve eğitimle yatırımlar gerçekleşecek. Hem belediye olarak yasal çerçeve ve mevzuatlar elverdiği sürece yapabileceklerimizi yapacağız. Bizi aşan bir durum olduğunda ise Büyükşehir'in kapısını çalacağız. Turizmle ilgili önceliğimiz yiyecek içecek sektörüdür. Kıyı şeridindeki restoranlara daha iyi hizmet vermeleri için altyapı hizmeti sunacağız. Dört tane plajımız var, buralarda düzenlemeler yapacağız. Su sporları, cankurtaran, ilkyardım hizmetleri vereceğiz. Mevzuat izin verirse iskeleler kurmak istiyoruz. Çünkü burası çok romantik bir ilçe. Akşamları burada yaşayanların manzarayı izleyebileceği, bir kadeh bir şeyler içebileceği mekanlar olsun. Bunlar yüksek bütçeli işler değil. Halkımızın da bu konuda talepleri var. Yüksek bütçeli hizmetler de değil.


"Hastane projesinin takipçisiyim"

Hastane projenizle ilgili bugüne dek neler yaptınız? Ve Mustafa Gürkan Belediye Başkanı olursa bundan sonraki dönemde neler yapacak?
Güzelbahçe halkı hastaneyi tam teşekküllü olarak istiyor. Çünkü bir poliklinik dışında Güzelbahçe'de bir sağlık tesisi yok. Güzelbahçe halkı başka ilçelerden hizmet dilenmek zorunda değil. Türkiye'de sağlık politikası popülist olarak kullanılıyor. Şehir hastaneleri sağ oyların ağırlıklı olduğu yerlere yapılıyor. Bunu yanlış buluyorum. İnsanlara sorduk, Güzelbahçe bir hastane istiyor. 6 bine yakın imza topladık. Bunları Sağlık Bakanlığı'na teslim ettik. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, bölge milletvekillerine teslim ettik. Görevimizi tamamladık, konunun takipçisiyiz. Bu benim şahsi sorunum da değil. Bu Güzelbahçe halkının uzun yıllara dayanan bir sorunu. Yalnızca biz gündeme getirmeye ve sıcak tutmaya çalışıyoruz.

Güzelbahçe'de istihdam sorunu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Hükümet maliye politikaları konusunda çok başarısız. İşsizlik sorunundan tabii ki Güzelbahçe de nasibini almış durumda. Öncelikle şunu söylemeliyim. Belediye kadrosunu şişireceğim diye bir vaatte bulunmuyorum ve kimse de bulunmamalı. Bizim mazbatayı aldıktan sonra ilk hedefimiz belediye bütçesini geliştirmek olacak. Belediye gelirlerini 50 milyon TL'nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Doğrudan ve dolaylı yatırımlarla yeni istihdam alanları yatırıp iş imkanları sağlamayı hedefliyoruz. Şu da çok önemli, belediyenin yaptığı projelerde yalnızca Güzelbahçe'de ikamet eden kişilerin çalışması sağlanacak. Satın alma ve tedarik konusunda Güzelbahçe'de faaliyet gösteren esnaftan tedarik yapılmasını sağlayacağız. Mevzuat izin verdiği ölçüde bunları şartnamelere de koydurmak istiyorum.

"Projelerimiz taklit ediliyor"

Belediyenin gelirlerini nasıl artırmayı düşünüyorsunuz?
Bu konuda uzman bir ekibim var. Şu an çalışmalarını sürdürüyorlar. Adaylık sürecinde tabii ki daha ayrıntılı olarak anlatacağız. Belediyenin birden çok gelir kapısı var. Halkı rahatsız etmeyen, belediyeyle halkı karşı karşıya getirmeyen birtakım açılımlar yapacağız. Her ayrıntıyı aday adaylığı sürecinde açıklamayalım, adaylık sürecine bırakalım. Çünkü birçok projemizin taklit edildiğini gördüm. Yalnızca başlığı değiştirilmiş halde başka bir aday adayımızın broşüründe görüyorum. Gündem yaratması güzel tabii ki. Ben değil, başkası yapsın ama bu sorunlar çözülsün. Çünkü Güzelbahçe bir yenilik istiyor. Güzelbahçe'de değişim, siyasi barış, katılımcı belediye anlayışının yerleşmesi şart.

Derneğinizin ismi de Güzelbahçe Değişim Derneği... İlk planda neleri değiştirmek istiyorsunuz?
Öncelikle iletişim konusunu değiştirmek gerek. Belediyede makamdaki kapıyı kaldırmayı düşünüyorum. Dernek binamızdaki odamda da bir kapı yok. İsteyen konuklar geliyor, çayını kahvesini içiyor ve isteklerini iletebiliyor. Katılımcı belediyecilik anlayışını oturtacağız. Yalnızca ben biliyorum değil, herkesin görüşünü alacağız. Yol haritamızı buna göre çizeceğiz.

Siyasi barışı tesis edeceğiz derken ne demek istiyorsunuz?
Biz hem parti içerisinde aday adayı olarak yola çıktık hem de diğere partilerle yarış halindeyiz. İnsanların gönlünde yatan farklı isimler ya da farklı bir parti yatabilir. Biz mazbatayı aldığımızda bize oy versin vermesin oradaki herkesi kucaklayıp herkesle el sıkışacağız. Partiyi, hizmet skalasını büyütmek benim en büyük hedefim. Demokrat olmanın gereği de budur.

Aday olursanız mevcut başkanın geçtiğimiz seçimde aldığı oyu artıracağınızı düşünüyor musunuz?
Sadece partiye verilecek oyu en az yüzde 10 artıracağımı, yüzde 60'ın üzerine çıkaracağımı düşünüyorum. Gittiğimiz birçok yerde halkla iç içeyim. İnsanlar kim gelirse gelsin CHP'yi belediyede istiyoruz diyorlar.

CHP'de bildiğimiz gibi bir kadın kotası var. Siz meclis üyeliklerinde kadın erkek eşitliğini gözeterek mi yoksa yalnızca liyakata göre mi davranacaksınız?
Bu konuda çok şanslıyız. Kadın meclis üyeliği başvurusu çoğunlukta. Seçim çalışmalarında da oldukça aktifler. Çoğunluğu kadınlardan oluşturmak bana onur verecektir. Hep olgun ve yetişmiş erkekler hayatın tüm alanlarını tıkamamalı tabii ki. Kadınlara ve gençlere bu noktada fırsat tanınacaktır.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.