''Kocaoğlu çelişkili konuşuyor''

AK Parti İl Özel İdaresi'nin gündeminde olan Sümerbank Arazisi ve Konak Meydanı Projesi vardı.

''Kocaoğlu çelişkili konuşuyor''
AK Parti Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Genel Meclis Grup Başkanvekili Nazmi Kalyoncu, Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Yusuf Kenan Çakar ve İl Genel Meclis Üyeleri ile birlikte İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantının gündeminde İl Özel İdaresi'nin gündeminde olan Sümerbank Arazisi ve Konak Meydanı Projesi vardı.

Konuşmasında kamuyu temsil eden kurumların faaliyetlerinden halkın istifade etmesi gerektiğini belirten Kalyoncu, “Mülkiyet tartışmaları Adam Smith ve Karl Marx’ın 1700- 1880’lü yıllarda yaptıkları tarihte kalmış felsefi tartışmalardır” dedi. Kalyoncu, Sümerbank Arazisi konusunda mülkiyetin kimde olacağına bakmadıklarını, hukuki zorlamadan kanunlar çerçevesinde İzmirlinin en çok verim alacağı projelerin hayata geçirilmesini istediklerini ifade etti. Kalyoncu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun arazi ile ilgili söylediği sözlerin çelişkiler yumağı olduğunu belirtti.


Böyle bir alışveriş yok


Kalyoncu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Arazi, toplam 114 bin metrekare… Büyük bir alan ayrıca 19 bin 480 metrekare turizm ve ticaret alanı mevcut. Günay ile birlikte Kocaoğlu’nun yaptığı görüşmede alanın 37 bin metrekarelik bölümünde bakanlık tarafından mega müze yapılması kalan kısmında ise Büyükşehir tarafından kongre merkezi yapılması tasarı olarak kabul edilmişti. Kocaoğlu’ndan bu görüşmedeki hususlara uymasını bekliyoruz. Ancak Kocaoğlu kavga çıkartarak hizmetlerin önünü kesiyor. Kocaoğlu çıkıp, ‘Sayın Günay müzeye sponsor buldum diyor ne vereceksin bunun karşısında turizm ve ticaret alanı belirlenen yeri vereceksin. Kimin malını vereceksin. Orası İzmir’in yerel sermayesi’ diyor. Böyle bir alışveriş yok'' dedi.


“İzmir’e yakışan bir proje”


Kalyoncu ayrıca Konak Meydanı Projesi hakkında da konuşarak, Kemeraltı'nın projeye dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Kalyoncu, “İl Genel’de 1,5 yıldır bu konu konuşuluyor. Konak Meydanı’ndaki Merkez Bankası, Büyükşehir ve SGK binasının yıkımı yeterli değil. Valilik binasının yakınındaki binalarının da tasfiye edilerek Vali Konağı, Saat Kulesi ve bitişiğindeki cami ortaya çıkarılmalıdır. Tarihi çarşıda yeraltı otoparkları ve yürüyen merdivenlerle cazibe merkezi haline getirilmeli. Agora’ya ve Kadifekale’ye ulaşılmalı” dedi. Böylece Konak Meydanı’na gelen bir turist Kemeraltı’nın tarihi dokusunda dinleneceğini belirten Kalyoncu, ''Teleferik ile Kadifekale’ye çıkıp bugünü seyredecek. Bunlar hayata geçirilebilecek projeler. Ancak birinci derecede inisiyatif yerel yönetimlerde… Önceleri ‘diğer binalar yıkılsın sonra ben Büyükşehir’i yıkarım’ diye topu taca atan Kocaoğlu şimdi de Konak Meydanı projesinin büyük maliyetler içerdiğini söylüyor. Bize göre de büyük proje ama bizi aşan bir proje değil. İzmirlilere yakışan bir proje. Kavga etmeden bu proje hayata geçirilebilir " diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE