06 Şubat 2014 Perşembe 17:50
Kılıçdaroğlu İzmir'de
Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi bünyesinde gerçekleştirilen açılış törenine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Erdoğan Toprak ve Bülent Tezcan, CHP İl Başkanı Ali Engin ve İl Yönetimi, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP PM ve YDK üyeleri, ilçe belediye başkanları, belediye ve il genel meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri, belediye bürokratları ile çok sayıda partili ve vatandaşlar katılım gösterdi. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde 17 Aralık operasyonu, Binali Yıldırım ve Başbakan Erdoğan vardı

KOKUNUN BÜYÜĞÜ ANKARA’DAN GELİYOR

Tek günlük ziyaret kapsamında kente gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada ayakkabı kutuları ile kendisini selamlayan vatandaşlara seslenerek, “Ayakkabı kutusunu gördüm, ne olduğunu da biliyorum. Sizlerle, İzmirliler ile birlikte olduğum için gurur ve onur duyuyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kente devletten daha fazla yatırım yaptı.  Ankara ve İstanbul’da Büyükşehir Belediyeleri metro yapamadı, “Bizim boyumuzu aşar” dedi. Ama İzmir, “Ben yapacağım, ben vatandaşa hizmet sunacağım” dedi. İzmir güzel kokuyor. Kokunun büyüğü Ankara’dan geliyor. Ankara’ya giderseniz burnunuzu tıkayacaksınız” dedi.

BİNALİ YILDIRIM'A YÜKLENDİ

Başbakan istifa sloganları eşliğinde sözlerini sürdüren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şu sözlerle seslendi; “Önümüzdeki seçimlerde bir gerçeği dünyaya haykıracağız. Türkiye’de temiz siyasetin yoklunu açmak zorundayız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan’ımız 5-6 yerde kent ormanı yaptı. Halen yargılanıyor. Hakkı değil mi? Orayı başkalarına verebilirdi. Orayı peşkeş çekebilirdi. İzmir’e gelen birsi var. “Milyonali”. Parfüm dağıtıyor… Gerçekleri biz de biliyoruz, siz de... Hepimiz gerçeği biliyoruz. Dünyaya haykıracağız. 17 Aralık’tan bu yana 50 kez sordum, bir kez yanıt alamadım. Sormaya devam ediyorum, ayakkabı kutusunda 4,5 milyon Dolar bir banka genel müdürünün evinde ne arar? Bunun yanıtı var mı? Bize darbe yapıldı diyorlar… Gel yanıma o zaman, birlikte karşı çıkalım. Demokrasi arayalım” diye konuştu.

“HESAP SORACAĞIZ”

“Sizin bir valiniz vardı” diyerek sözlerine devam eden Kılıçdaroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak üzerinden Başbakan Erdoğan’a yüklenmeye devam etti ve “Biz konuşacağız o dinleyecek, Urla’da bir koyda, Erdoğan’ın yakınları sit alanına villa yapmak istiyor. Vali yıkmak istiyor. İki villaya valiyi sattı. Valiyi satan adama hiçbir ülkede başbakan denmez. Ona valiyi pazarlayan adam denir. Dün bir haber düştü. Fas’tan telefon ediyor. Neden bu sözler ekranda yer alıyor diye soruyor. Hep beraber ayın 30’unda sandığa gideceğiz. Kul hakkı yiyenden hesap soracağız. Temiz siyasetin yolunu açacağız. 30 Mart bizim demokrasi tarihimiz açısından önemli bir tarih. Çocuklarımızın ve demokrasimizin geleceğini belirleyeceğiz. Hepimize düşen bir görev var” dedi ve sözlerine İzmirlilere şu sözler ile seslenerek son verdi; “Türkiye’nin gözü 30 Mart’ta İzmir’e kilitlenmiş durumda. İzmir’den daha yüksek oy bekliyoruz.”

KOCAOĞLU’NDAN “TEMİZ ÇEVRE, TEMİZ İZMİR” VURGUSU

“İzmir Aziz’dir, Aziz kalacak”, “İzmir seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde konuşmasına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “13 yıldır her gün çıkan 600 bin ton çamur Çiğli ve Karşıyaka’da kokuya neden oluyordu. Bu çamurların arıtılması ve kullanılması gerekiyordu. Bu tesis planlandı. Tesis, günde 600 ton çamuru kurutuyor. Ve buradan çıkan metan gazı alınarak enerji haline dönüştürülüyor. 800 ton çamur kurutma tesisimiz de Türkiye’nin en büyüğü olacak” diyerek yaşanılabilir kent hedefini gerçekleştirmek amacı ile hayata geçirilen çevre yatırımlarını özetledi.

“ORADA YOK, BURADA YOK, VEREN YOK…”

Başkan Kocaoğlu, Körfez Projesi’nin Türkiye’deki en büyük çevre yatırımlarından bir tanesi olduğunu hatırlatarak, “Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kentin kalkınması için bir fuar alanı yapıyor. Fuar alanı yapmak doğrudan bir belediyenin görevi değil. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi yerelde kalkınmayı gerçekleştirmek amacı ile çalışma yapmaktadır. Dünyanın hiçbir kentinde bir belediye başkanı tek başına 400 milyon TL harcayarak fuar alanı yapmamıştır. Orada yok, burada yok, veren yok… Bu kentin de ihtiyacı var dedik ve projemize başladık. Temmuz ayında projenin açılışını yapacağız. Önümüzdeki aylarda Türkiye’nin en büyük kongre merkezinin de temelini atacağız. Bizim çevre yatırımlarımız geri kazanmak, iyileştirmek, temizlemek, toprağımızı, havamızı, suyumuzu bugünden daha temiz olarak gelecek kuşaklara teslim etmektir. Bunun için çalışıyoruz” dedi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımların, Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı yatırımlardan daha fazla olduğunu belirtti. Başkan Kocaoğlu son olarak fuar projesine yaptıkları yatırımın tek olduğunun da altını çizerek, “Türkiye’de hiçbir belediye, hükümet olanaklarından, devlet bütçesinden faydalanmadan kentine yatırım yaptım diyemez. Biz bunu tasarruf ederek başardık. Bir liralık işi 3 liraya yaptırmadık. Onlar bir iş yaptılar, biz üç iş yaptık... Dolayısı ile, İzmirliler ve İzmir kenti kazandı” dedi.

“NAMUSLUYA OY VERİN”

Başkan Kocaoığlu sözlerinin sonunda yerel seçimler için önemli çağrıda bulunarak, “İl Özel İdaresi’nin malları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin olacak. Tüzel kişiliği kalkan köylerdeki tarım arazileri ve meralar köylüde kalacak. CHP’li belediyeler bunları almayacak. Önümüzde yerel seçim var. kime oy verirseniz verin, bir tek ölçütünüz olsun. Namuslu insanlara, şerefli, haysiyetli, onurlu, ahlaklı insanlara oyunuzu verin. Ki, ülke kalkınsın. Ki, cumhuriyetin kazanımları ham yapılmasın” diyerek sözlerine son verdi.

SOLAK: SİYASETİN ÇAMURUNU DA BİRLİKTE ARITACAĞIZ

Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak ise, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet kervanına bir yenisini eklediğini hatırlatarak, “İzmir’in çamurunu temizleyecek bu tesis ile birlikte, Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ve Aziz Başkanımız da siyasetin çamurunu birlikte arıtacaklar” şeklinde konuştu.

KISA KISA…

Gerçekleştirilen dev açılış törenine halkın yoğun ilgi gösterdiği gözlenirken, yaklaşık 5 bin kişinin katılım gösterdiği tören öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu karşılamak üzere Gaziemir, Bayraklı, Karşıyaka ve Çiğli ilçelerinde çok sayıda vatandaşın ellerinde pankart ve dövizler ile yollarda hazır bulunması dikkat çekti. Diğer yandan, Kılıçdaroğlu’nun uçağının rötar yapması sonucu tören gecikmeli olarak başlarken, CHP Lideri “Başbakan Kemal” sloganları ve uzun süren tezahüratlar eşliğinde karşılandı. Tören için kent merkezinden kaldırılan otobüsler ile açılışa akın eden İzmirliler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu da “İzmir seninle gurur duyuyor”, “İzmir Aziz’dir, Aziz kalacak” sloganları ve alkışlarla destek verdi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Hayata geçirdiği çevre yatırımları ile dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamuru 4 kat azaltacak ve yüzde 92 oranında kurutacak “Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi”ni de hizmete açtı. 2012 Mayıs ayında Türkiye’nin en büyük ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi sahasında 30 bin metrekarelik alanda temeli atılan ve 61.5 milyon liralık maliyetiyle İzmir’deki çevre yatırımları arasında özel yere sahipÇamur Çürütme ve Kurutma Tesisi Ocak ayında tamamlanarak devreye girdi. Günlük 800 ton kurutma kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük çamur kurutma tesisi olan Çiğli’deki tesis, çamur çürütme kapasitesi açısından da ikinci sırada yer aldı. Günlük 800 ton çamuru 4 kat azaltarak 200 tona düşürecek olan tesiste yüzde 92 oranında katı madde içeriğine ulaşan kurutulmuş çamur, hem tarım ve kentsel yeşil alanlarda hem de ek yakıt olarak sanayide kullanılabilecek. Tesisten çıkan A sınıfı biyokatı özelliğine sahip çamurların gübre ve toprak iyileştiricisi olarak tarımsal alanlarda, orman alanlarında, kömür ve maden yatakları ile park, bahçe ve rekreasyon alanları gibi açık alanlarda değerlendirilebilecek. Tesis, çamur çürütme tankları, çamur depolama tankları, çamur haznesi, basınçlandırma ünitesi, gaz yakma ünitesi ve biogaz toplama tanklarından oluşuyor. 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çiğli Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi’nin açılışını yapmak ve İZTO Meclis Toplantısı’na katılmak amacıyla İzmir’e geldi. İzmir adaylarını açıklamadan önce sürpriz bir şekilde İzmir’i ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile birlikte 15.30’da Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yaptı.

Kılıçdaroğlu’nu; CHP İzmir milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye başkanları, il başkanı Ali Engin, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ilçe başkanları ve çok sayıda partili ve İzmir ilçelerindeki aday adayları karşıladı. Kılıçdaroğlu’nun havalimanına inişinde ise izdiham yaşandı. Kılıçdaroğlu, çamur çürütme ve kurutma tesisinin açılışının ardından İZTO Meclis Toplantısı’na katılarak konuşma yapacak. İZTO yönetimi ve meclis üyeleri ile gerçekleştireceği akşam yemeğini iptal eden Kılıçdaroğlu, 19.00’da yine havayolu ile İzmir’den ayrılacak.

Son Güncelleme: 06.02.2014 17:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.