30 Ocak 2014 Perşembe 13:41
Hüseyin Aslan'dan dönüşüm uyarısı
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Karabağlar, Buca, Bayraklı ve Çiğli’nin kentsel dönüşüm kapsamında yeniden yapılanması gerektiğini belirterek, “17 Aralık Operasyonu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda da değişikliğe yol açması, kentsel dönüşüm sürecinde belirsizliğe neden oldu. Bu da bazı açıkgözleri harekete geçirdi, buna dikkat edilmeli. En iyimser rakamla 220 bin konutun orta ölçekli bir depremde dahi yıkılma riski taşıdığı İzmir’de özellikle Karabağlar, Buca, Bayraklı ve Çiğli gibi ilçeler ele alınmalı. İzmir’in gelişiminde de bu dört ilçenin geleceği belirleyici olacak. Reçete belli; kentsel dönüşüm” dedi.

Yerel yönetimlerin asli görevlerinden birinin kentsel dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu vurgulayan Aslan, hem sözkonusu ilçelerin hem de İzmir’in topyekun kurtuluşunun kentsel dönüşüme bağlı olduğuna dikkati çekti. Aslan, “Kentsel dönüşüm son derece hassas bir konu. Bu konunun hem sosyolojik hem de psikolojik yanları var. Kentsel dönüşüme dair 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanları Dönüştürme Kanunu ile neyin nasıl yapılacağı belirlenmiş durumda. Öncelikle mevcut bölgenin ya da konutların yetkili kuruluşlarca riskli alan ilan edilmesi gerekiyor. Bu yapılmadığı taktirde zaten yasaya tabii dönüşüm yapılamıyor. Dolayısıyla önce bunun gerçekleşmesi gerekiyor. Bundan sonra plan aşamasına geçiliyor. Bu da tamamlandıktan sonra artık vatandaşlar dilediği şartlarda, dilediği kişi ya da firmalarla dönüşüme başlıyor. Hatta üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan bizzat kendisi dahi yapabiliyor” dedi.

“AÇIKGÖZLERE FIRSAT VERİLMEMELİDİR”

Yasanın eksikleri olmasına rağmen birçok avantajı bulunduğunu, bunlardan vatandaşların maksimum düzeyde faydalandırılması gerektiğini de söyleyen Aslan, “ Yaşamı kolaylaştırmak, güzelleştirmek, zenginleştirmek yerel yönetimlerin başlıca görevidir. İmarlı, planlı, fiziki ve sosyo-kültürel alt yapısı tamamlanmış, yeşil çevre dokusuna sahip bir kentte yaşamak temel insan hakkıdır. Bu hakkı insanlara sağlayacak olan da belediyelerdir. Dolayısıyla vatandaşa sahip çıkılmalıdır. Özellikle kabine revizyonuna Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın da dahil edilmesi, yine buna ek olarak birçok bakanlık bürokratının da değiştirilmesi dolayısıyla her ne kadar bir belirsizlik sözkonusu ise de seçimden sonra süreç yeniden netleşecektir” diye konuştu.

“BELEDİYELER VE MESLEK ODALARI İŞBİRLİĞİ YAPMALI”

Aslan, kentsel dönüşümde yerel yönetimler ve meslek odalarının da ortak hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. Aslan, “ Bugün bazı açıkgöz firma sahipleri ya da müteahhitler, bu belirsizlikten yararlanarak, vatandaşın elindeki evini türlü bahanelerle yok pahasına almanın uğraşı içinde. Buna karşı dikkatli olunmalı, vatandaş mağdur edilmemelidir. Yapılacak kentsel dönüşümde de süreç şeffaf olmalı, planlama dahil tüm aşamalarda bölge halkı temsil edilmelidir. Yerinde ve borçlandırmasız dönüşümün dışında bir çözüm düşünülmemelidir. Kaldı ki zaten yasa bu tür projelere kira yardımından uygun kredi desteğine, KDV indiriminden harç muafiyetine kadar birçok da imkan sunuyor” diye konuştu.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.