18 Kasım 2013 Pazartesi 16:10
Hüseyin Aslan, tarım projelerini açıkladı
banner551
Hüseyin Aslan, Çiçekliköy’de basın-yayın organlarının temsilcileri ve gazetecilerle bir araya gelen Hüseyin Aslan, büyükşehir belediyesi bünyesinde 10 hektarlık alanda Tarım Kampüsü oluşturacaklarını, bu kampüsün tarım ve hayvancılık alanında da Araştırma ve Geliştirme Merkezi (AR-GE) işlevi göreceğini belirtti.

TARIM KAMPÜSÜ İLE ÜRETİM, VERİMLİLİK VE KALİTE ARTACAK

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Aslan, Tarım Kampüsü ile tarım ve hayvancılıkta üretimin, verimliliğin ve kalitenin artırılması için çalışmalar ve projeler üretileceğini, araştırmalar yapılacağını, ulusal ve uluslararası kongreler gerçekleştirileceğini söyledi.

TARIM KAMPÜSÜNDE YOK YOK

Aslan, Tarım Kampüsü ile tarım ve hayvancılık sektöründeki teknolojik gelişme ve yeniliklerin araştırılacağını, ulusal ve uluslar arası kongrelerin düzenleneceği bir kongre merkezi kurulacağını belirterek, kampüste gerçekleştirilecek çalışmaları şöyle sıraladı:

“Bu kampüste sektördeki teknolojik gelişmeler ve yenilikler, AB’deki kredi ve fonlar araştırılacak; elde edilecek sonuçlar kooperatiflere, birliklere ve üreticiye anlatılacaktır. Tarım Kampüsü’nde araştırma ve analiz birimleri kurulacak, üreticilerin yanı sıra üniversite öğrencileri ve bilim adamları bu birimlerde çeşitli araştırmalar yapacak, yeni stratejiler geliştirilecek ve uygulamalar yapacaklardır. Öte yandan Tarım Kampüsü’nde; Tarım İl Müdürlüğü, İhracatçılar Birliği, Ticaret Borsası, üretici kooperatifleri, birlikler, ziraat odaları, Büyükşehir Belediyesi ve özel sektörün birlikte çalışacağı bir “Proje Atölyesi” kurulacaktır. Bu arada, üniversitelerle işbirliği yapılarak kampüs içinde Tarım Meslek Yüksek Okulu’nun kurulması sağlanacak, bu okuldan tarım ve hayvancılık konusunda ara eleman yetişecektir. Kampüs içinde ayrıca; ulusal ve uluslararası kongrelerin düzenleneceği bir Kongre Merkezi kurulacaktır.”


KÜÇÜK İŞLETMELER DERTLİ


Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, küçük işletmelerin işgücü ve sermaye konusunda sorun yaşadığını, teknolojik gelişmeleri izleyemediğini, modern tarım uygulaması yapamadığını ve tüm bunların sonunda verimlilik, kalite ve üretimin düştüğünü belirtti.


İZMİR SERACILIK İÇİN DE ÇOK UYGUN


İzmir’in uygun iklimi, güneş enerjisi ve termal zenginliyle seracılık için de çok uygun olduğunu kaydeden Hüseyin Aslan, “İzmir; uygun iklimi, güneş enerjisi ve termal zenginliğiyle ve sera kurulabilecek alanlara sahipliği açısından seracılık için çok uygundur. Jeotermal seracılığın projelendirilip uygulanmasıyla hem meyve ve sebze üretimi ve ihracatı artacak, hem de elde edilecek yüksek gelirin diğer sektörlerde yatırım ve üretime aktarılmasıyla İzmir’in ekonomisi canlanacaktır” dedi.
Aslan’ın üzerinde durduğu bir diğer konu da organik tarımın İzmir’de geliştirilmesi çalışmaları hakkında oldu.


ORGANİK TARIM İÇİN BÜYÜKŞEHİRDE YENİ BİR BİRİM OLUŞTURULMALI


Hüseyin Aslan, organik tarımın özendirilmesi amacıyla büyükşehir belediyesi içinde özel bir birim oluşturulması gerektiğini kaydetti:

“Gelir kaynağı önemli ölçüde tarımsal ve hayvansal üretime dayalı olan ilçe, belde ve köylerin Bütünşehir sınırlarına alınması, İzmir’de genelde tarımsal ve hayvansal üretimin; özelde de organik tarımın yeni bir stratejik planla ele alınması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.Bunun için organik tarımı özendirmek; üretimi, verimliliği ve kaliteyi artırmak ve bu konuda çiftçileri eğitmek için Büyükşehir bünyesinde yeni bir birim oluşturulması gerekmektedir.”

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Hüseyin Aslan, daha sonra medya organlarının temsilcileriyle Çiçekliköy’deki çiftliklerde incelemelerde bulundu. Aslan koyun ve keçilere yem verdi, buzağılara süt verdi.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.