14 Şubat 2015 Cumartesi 11:41
Erdem’den İç Güvenlik Paketi Bilgilendirmesi
AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, “CHP, HDP ve MHP eğer vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini düşünüyorlarsa bu pakete destek vermelidirler” dedi.

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek olan güvenlik paketi hakkında bilgiler verdi. İç güvenlik paketi olarak bilinen yasa değişikliğinin önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini belirten Mehmet Erdem, yaptığı açıklamada; “Bu paket ile belediye sınırları içinde olmakla birlikte, hizmet gerekleri bakımından uygun görülen yerler jandarmanın görev alanı olarak tespit edilecek. Jandarmayı içişleri atayacak. Jandarma teşkilatında daire başkanı ile il ve ilçe jandarma komutanlarını atama yetkisi, İçişleri Bakanlığı’na verilecek. General düzeyindeki subay atamaları, müşterek kararname ile yapılacak. Sahil Güvenlik komutanlarını, İçişleri Bakanı atayacak. Jandarmaya kaymakam denetimi İl ve ilçelerde jandarmanın disiplin amiri vali ve kaymakamlar olacak. Kaymakamlar, askeri görevler dışında jandarmayı denetleyecek. Bu madde için Genelkurmay’dan görüş alınacak. Suç işleyen jandarmayı, bakan uzaklaştıracak İçişleri Bakanı, Jandarma Genel Komutanı hariç, jandarma teşkilatı personelini, askeri nitelikte olmayan görevleri nedeniyle işledikleri suçlardan dolayı görevden uzaklaştırabilecek. Askeri suçlarla ilgili kararı, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, kendi bünyesinde alacak” dedi.

AMİR İZNİYLE ARAMA
Polisin suç işlemenin önlenmesi, kaçan failin yakalanması, yurttaşların hayatlarına, mal varlığına veya topluma yönelik tehlikenin önlenmesi amacıyla amirin emriyle kişilerin üstünü, eşyasını ve aracını arayabileceğini kaydeden Erdem, “Polis, toplumsal olayları önlemek için kişileri o anda bulundukları yerden geçici olarak uzaklaştırabilecek veya bir yere girmelerini engelleyebilecek. Molotof, silah olarak kabul edilecek. Vatandaşın canına, konutuna, işyerine, aracına, halkın tek tek veya toplu halde bulunduğu açık ve kapalı alanlara molotof ve benzeri maddelerle saldırılması hallerinde kolluk güçleri silah kullanabilecek. Polise, 48 saate kadar gözaltı hakkı verilen düzenleme, sadece suçüstü hallerini kapsayacak. Cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu imali, fuhuş, cebir ve şiddet içeren suçlar, sokağa çıkma yasağını ihlal etme, bulaşıcı hastalıklara ilişkin önlemlere aykırı davranma, kolluk kuvvetlerine direnme ve mukavemet, sokağa çıkma yasağının ihlali durumunda bu yetki kullanılacak. Gösterilere; silah, taş, sopa, sapan, demir bilye ile havai fişek, yakıcı, yaralayıcı maddelerle katılanlara 2,5 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek. Gösterilerde yüzlerini bez ve benzeri unsurlarla tanınmayacak biçimde kapatanlara, 2,5 yıldan 4 yıla kadar hapis verilecek. Terör örgütünün propagandası şekline dönüştürülen toplantı ve gösterilerde yüzünü kapatıp şiddete başvuranlara verilecek cezaların alt sınırı 1 yıldan 2,5 yıla çıkarılacak. Uyuşturucu kullanan ve satanların cezaları; bu suçun okul, yurt, hastane ve ibadethane gibi yerlerde işlenmesi halinde yarı yarıya artırılacak” ifadelerini kullandı.

VALİ VE KAYMAKAMA YETKİ
Valiye ve kaymakamlara adli kolluk amir ve memurlarına suçluları arama ve suçun aydınlatılmasıyla sınırlı ‘emir verme’ yetkisi verildiğine dikkat çeken Erdem, şöyle konuştu: “Vali ve kaymakamlar, asayişi sağlamak amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarının araç, gereç ve personelinden yararlanabilecek. Buna uymayanlar, oluşan zararlardan sorumlu tutulacak. Toplumsal olaylar sırasında alınan tedbirlere uymayanlara, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek”

“MUHAEFET PAKETE DESTEK VERMELİDİR”
Bu değişiklikte bulunan maddelerin AB ülkeleri standartlarında olduğunu savunan Erdem, açıklamasını şöyle tamamladı: “Türkiye’nin demokratik standartları açısından AB standartlarının gerisine düşmesi asla söz konusu değildir. Ayrıca en önemli husus; başta Kobani eylemleri olmak üzere daha bir çok eylemde yüzleri maskeli olarak etrafa molotof kokteyli atanların masum insanların mal ve can kaybına sebebiyet verdiklerini herkes gördü. Bu eylemciler sapanlarla demir bilyaları atarak polise ve sivil vatandaşlara zarar verdiler. Ülkemizi karıştırmak isteyenlerin, Türkiye’yi Suriye veya Irak gibi yapmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürdüler. Türkiye’nin geleceği için, vatandaşlarımızın mal ve can kayıplarını önlememiz için, ülkemizin huzuru için, terör örgütlerine fırsat vermemek için, molotoflarla yeni Serap kızlarımızın yanmaması ve ölmemesi için bu pakete destek vermeliyiz. CHP, HDP ve MHP eğer vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini düşünüyorlarsa bu pakete destek vermelidirler”
Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.