30 Kasım 2013 Cumartesi 15:30
Dr. Serpil Eslek Karşıyaka Belediyesi Aday Adaylığını Resmileştirdi.
Değerli ilçe Başkanım, YDK üyem, ilçe yönetim kurulu üyelerim. Değerli basın mensupları ve bu önemli günümde beni yalnız bırakmayan sevgili ailem,  dostlarım, yoldaşlarım. 29 yıl önce Karşıyaka’ya hizmet vermenin şevkiyle başladığım belediyecilik görevimin nihayet, son noktasına geldim. Yıllarca ilmek ilmek bugün için geliştirdiğim deneyimlerim doğrultusunda ve partimin bana verdiği güvenle, bu son noktayı  belediye başkanlığı ile taçlandırmak istiyor ve başkanlığa hazırım diyorum.

Bugüne kadar sizlerden aldığım destek ve gücün katlanarak çoğalması için kendimi daha fazla anlatmam gerektiğinin farkındayım;  Ben, 1926 lı yıllarda İzmir’e göç eden bir ailenin ortanca kızıyım. Babamın askerlik görevi nedeni ile bulunduğu Erzurum’da doğdum. İzmir’e 1972  yılında dönüş yaptık, 1984 yılından bu yana da Karşıyaka’da yaşamaktayım. 9 eylül üniversitesi Çalışma ekonomisi bölümünü bitirdikten sonra, iş hukuku üzerine yüksek lisans, ve yerel yönetimler alanında  doktora eğitimimi tamamladım. 

1985 yılından 2009 yılına kadar Karşıyaka Belediyesinde önce Müfettiş, sonra Teftiş Kurulu Müdürü olarak görev yaptım. 2009 yılında  Bayraklı Belediyesine geçtim ve kurucu başkan yardımcılığı yaptım.  Aday adayı olmak üzere istifa ettiğim tarihe kadar Teftiş Kurulu başkanlığı görevimi sürdürdüm Efsane Başkanım Sayın Nevzat Çobanoğlu ile başlayan ve beş belediye başkanı ile devam eden  29 yıllık hizmet deneyimim beni her yıl  biraz daha olgunlaştırdı. Bir Karşıyakalı olarak, Karşıyaka’sevgisi ile  yürüttüğüm  görev sürecim, uzman  belediyeciliği pekiştiren akademik çalışmalarımla bütünleşerek bugünkü Serpil Eslek’i yarattı. 

Karşıyaka Belediyesinde hizmet verdiğim 25 yıl boyunca,  işçi ve memur  tüm emekçi arkadaşlarımla kader birliği yaptık. Kendilerine buradan sevgilerimi gönderiyorum,  İnanıyorum ki  Belediye Başkanı olarak da ayni kader birliğimiz devam edecektir. Ve  İnanıyorum ki, bu süreç içinde düşlediğimiz Karşıyaka’yı el birliği Biraz da neden aday adayı olduğumdan söz etmek istiyorum. ile yaratacağız.ŞimdiÖncelikle bir kadın olarak ve deneyimli bir kadın olarak bu göreve talibim diyorum, Gerek deneyimim, gerekse şu anda ülkemizde yaşanan ve gittikçe kadın aleyhine gelişen koşullar, bir kadın olarak da bu göreve talip olmak zorunluluğunu hissettirdi bana.

Bir yandan teknolojik olarak gelişen,  ancak kentsel yaşam açısından içi boşaltılan kentler, şartların giderek zorlaştığı bu süreçte bu kentlerde yaşamaya çalışan kadınlar.Diğer yandan,kadınlarımızın bu kentsel sorunları daha yoğun ve acımasız yaşadığı gerçeği.

Ayrıca, uygulanmakta olan tüketim ekonomisine endeksli politikalarla  daha da büyüyen ekonomik sıkıntılar. Eğitimde, istihdamda  fırsat eşitsizliği, işsizlik, gelenek ve görenekler, aile baskısı, siddet ve nihayetinde cinayetler. İşte tüm bu olumsuzluklar, kadınlarımızın yaşam koşullarını tamamen geriletmiş, yaşam haklarını ellerinden alma konumuna getirmiştir.

Bu gidişata yerel bazda da olsa dur demenin zamanının gelmiştir..  Bir yerel yönetim doktoru ve bir siyasetçi olarak diyorum ki; dünyada pek çok örnek bizlere göstermiştir ki yerel yönetimlerin başında kadınların olması gerekir. çünkü kadınlar doğaları gereği, kadın duyarlılığı ile sahip çıktıktıkları görevleri ile, kadın dostu, insan dostu, eşitlikçi, medeni, yaşanabilir, nefes alınabilen, gurur duyulabilen kentler yaratmışlardır. Ben de, kadın dostu yeni bir kent vizyonu yaratmak üzere yola çıkıyorum.

Tabi ki yalnızca kadın dostu değil, kadın erkek genç yaşlı herkesin belediye başkanı olmak üzere de yola çıkıyorum.
Bugüne kadar kendi emeğimin de geçtiği Karşıyaka’ya yapılan hizmetlere teşekkür ediyor  gelin birlikte  ötesini düşleyelim ve birlikte başaralım diyorum. Öncelikle İnsanca yaşamak için yapılması gereken doğal belediye hizmetlerini kusursuz olarak gerçekleştireceğimiz, temiz, sağlıklı ve yemyeşil  bir çevre diyorum

-Ayağı yere basan projeler ile dünya standartlarını hedefleyen; yeni bir vizyona kanat açmış, sunduğu hizmetlerle hiçbir mahallesini dışlamayan bir Karşıyaka diyorum.

-Demokrasinin gereği olarak halkla yöneticilerin birbirlerine dokunabildikleri, bilgi akışının direkt olarak aktarıldığı, birlikte yönetim anlayışı diyorum

- Yıllarca kamunun parasını korumak için çalışan biri olarak,savurganlığa yol açmayacak yerinde yatırımlar, seffaf  belediyecilik, denetime açık  bütçe uygulamaları ve  en önemlisi denetlenebilir bir belediye başkanı olacağım diyorum

-Bir kamu emekçisi olarak, emekçilerin haklarına saygılı, çağdışı taşeron hizmet anlayışının terk edildiği üretken bir belediye.  diyorum

-Yaratacağımız  yepyeni bir Karşıyaka vizyonu için, kentsel dönüşümde tepeden inme politikalara , rantsal dönüşüme geçit vermeyecek , mahaller arası geçişin ve uyumun yakalandığı kentsel planların yapılıp ve uygulanacağı bir dönüşüm diyorum

-Genç yaşlı ve engellilerimizin insani yaşam hakkı gereği alması gereken tüm hizmetlerden, kolay ulaşılabilir şekilde yararlanmasını sağlayacak hizmette eşitlik diyorum.

-Bir hayvansever olarak sadece insanların değil,  hayvanların da yaşam hakkı olduğunun bilinci ile insan ve hayvanın  birbirine zarar vermeden  yaşamlarını sürdürecek sağlıklı ortamlar, doğa dostu belediyeler  diyorum..

- Yaklaşan, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere yerel bazda hazırlanabilmek amacı ile aday olduğum kurumun içinden biri olarak hiçbir zaman kaybı yaşamadan,  BUGÜN SEÇİM YARIN HİZMET’  diyorum,

Evet sevgili yoldaşlarım,, yukarıda saydığımız hizmetleri ve daha fazlasını, doksanlı yıllardan bu yana içinde bulunduğun ve içinde bulunmaktan onur duyduğum CHP  parti tüzüğüm,  Partimin ilk genel başkanı ve bu gün burada olmayı borçlu olduğum büyük lider Mustafa Kemal Atataürk ün ilkeleri doğrultusunda,  sosyal devlet ve sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde  yerine getirme şiarı ile yola çıkıyorum.
Bu yola çıkışımdan bugüne kadar benden desteğini esirgemeyen ve şu anda da yanımda olan Karşıyakaya kadın eli değsin derneği başkan ve yöneticilerine de iyiki varsınız ve yanımdasınız diyor sevgilerimi sunuyorum. Buraya gelerek bana destek veren tüm yoldaşlarıma, ilçe başkanım ve yönetimine   teşekkür ediyorum

DİYORUM Kİ ;  KADINIMIZ, ERKEĞİMİZ, GENÇLİĞİMİZ BİZ BU ÜLKENİN GELECEĞİYİZ, GÜZEL BİR GELECEK İÇİN BU YOLDA BERABER YÜRÜYECEĞİZ.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.