26 Şubat 2014 Çarşamba 16:42
Değirmenci Valiye seslendi
Yapılan basın açıklamasına İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, İl Genel Meclisi Üyeleri, CHP Urla Belediye Başkan Adayı Sibel Uyar, CHP Urla İlçe Başkanı Yusuf Baratalı ve çok sayıda Partili katıldı.


AKP’nin ilk projesi

Değirmenci yaptığı açıklamada; “Bu güzel doğada, bu güzel manzara karşısında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İzmir için açıkladığı 1414 projeden uygulamaya koyduğu birinci projeyi İzmir ve Türk Halkına göstermek için burada bu basın toplantısını yapıyoruz. 1-İçinde bulunduğumuz bu alan İzmir 1 nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 06.01.1995 tarih ve 5932 Sayılı Kararıyla 1. Derece doğal sit olarak belirlenmiştir. 2-Buradaki yapıların hepsi kaçak ve ruhsatsızdır. 1819 nolu parsel ise mülkiyeti Maliye Hazinesi üzerine kayıtlıdır. 3-Bu yapılar ruhsatsız olduğu için İzmir İl Encümeninin 15.09.2010 tarih ve 613-614-615-616-617-618 nolu kararlarıyla para cezası kesilmiştir. 4-Daha sonra 3194 Sayılı Kanunun 32. Maddesi uyarınca İzmit İl Encümeninin 29.02.2012 tarih ve 253-254-255-256 nolu kararlarıyla ruhsatsız yapılar için yıkım kararı alınmıştır. 5-İl Encümeninin 19.09.2012 tarih ve 739 nolu kararıyla 80.159.80 TL olan yıkım parası Urla Kaymakamlığına gönderilmiştir. 6-Yapı sahipleri yıkımın durdurulması ve 1. Derece doğal sitin kaldırılması için İzmir 4. İdare Mahkemesine yaptığı müracaat, İzmir 4. İdare Mahkemesinin 31.12.2012 tarih, Esas No: 2012/1027, Karar No: 2012/2502 sayılı kararıyla Danıştay’a temyiz yolu açık olmak üzere ret edilmiştir” dedi.

Konunu Danıştay aşamasında olduğunu hatırlatan İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, “Konu bu aşamadayken internete düşen tapelerde : villa sahiplerinden Latif Topbaş’ın, bu alanın 1. Derece doğal sitten 3. Dere doğal site çevrilmesi için sn. Başbakan’dan ricası olduğu ve bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanına talimat vermesini istediği, sn. Başbakanın da bunu onayladığını anlıyoruz. İşte tam bu aşamada İzmir 1 nolu Tabiat varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu 28.11.2013 ve 200 sayılı kararıyla 1. Derece doğal sit alanı içerisinde bulunan yaklaşık 20 hektarlık alanın “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmesini uygun görmüştür. Anılan karar onaylanmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmuş ve Bakanlık makamınca 25.12.2013 tarih ve 12788 sayılı olur ile onaylanmıştır. Bakanlık bu kararı 29.01.2014 tarih ve 742 sayılı yazı ile İzmir Valiliğine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne) dağıtımı yapılmak üzere göndermiştir. Tescil değişikliği 15 gün süre ile askıda kalacaktır” diye konuştu.


İzmirlilere AKP’nin hediyesi

Anılan kararla kaçak villaların bulunduğu alan 1. Derece doğal sit olmaktan çıkarak yasal hale getirilmesi için ilk aşamanın tamamlandığını vurgulayan Başkan Değirmenci, “Daha sonra bu bölgede plan yapılıp Çevre Bakanlığına sunulacak ve bu plan da onaylanıp kaçak villalar yasal hale getirilmiş olacaktır. Böylece AKP’nin İzmir’e 1. Projesi gerçekleşmiş olacaktır. Bu karar, kaçak yapıları kitabına uydurma projesidir. Bu karar, kaçak yapıları yasal hale getirme projesidir. Bu karar, kişiye özel bir düzenlemedir. Bu karar, 1. Derece doğal sit alanları yapılaşmaya açma projesidir. Bu karar, emsal teşkil edeceğinden tüm yarımadanın (Çeşme-Urla-Seferihisar) ilçelerinde de benzer yapılaşmaların önünü açma projesidir. Bu karar, Yağmaya, talana,  ilk adımdır. Bu karar, AKP’nin, çevreye, doğaya, İzmirlilere ilk seçim hediyesidir, ilk doğa katliamıdır” dedi.

Şimdi soruyorum;

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, “Ortada İzmir 4. İdare Mahkemesinin kararı varken ve konu Danıştay aşamasında iken İzmir 1 nolu tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu hangi bilimsel gerekçelerle 1. Derece doğal sit alanını 3. Derece doğal sit alanına çevirmiştir? Bu 1. derece doğal sit olan alanın neden sadece 20 hektarlık bir kısmı 3. derece sit alanına çevrilmiştir? Eğer 3. derece sit alanına çevrilmesi haklı nedenlere dayanıyorsa alanın diğer kısmı neden hala 1. derece doğal sit kapsamında kalmıştır? İzmir’de 1. derece doğal sit kapsamında olup da üzerinde kaçak ve ruhsatsız ne kadar yapı vardır. Varsa bu alanlar da 3 derece doğal sit alanına çevrilecek midir? Bu konuda hazırlanan bilimsel bir rapor var mıdır? Varsa bu raporu hazırlayan bilirkişiler kimlerdir? Bu konuda hazırlanan rapor neden kamuoyuna açıklanmamaktadır? Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden bu rapor hakkında bilgi istemlerim geri çevrilmiştir. Bu rapor devlet sırrı mıdır? Bilirkişiler bu rapor için kaç TL ödenek almıştır?” diye sordu.Valiye Çağrı

Başkan Değirmenci, İl Özel İdaresinin Başı olan İzmir Valisi’ne de çağrı yaptı. Değirmenci çağrısında; “Kurum olarak İzmir Valiliğinin 28 Şubat’a kadar Bakanlığın bu kararına itiraz hakkı var. Ben İzmir İl Genel Meclisi Başkanı olarak valimiz Sayın Mustafa Toprak’a, İl Encümeninin başı ve Vali olarak bu karara itiraz hakkını kullanmaya davet ediyorum. Sümerbank kararını 6 kez İl Genel Meclisine geri gönderen sayın valimizden 1 kez olsun bu karara itiraz etmesini diliyorum” diye konuştu.

Bir Çağrı da Binali Yıldırım’a

Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’a da bir çağrı yaparak sözlerine son verdi. Başkan Değirmenci, “Urla’da bu doğa katliamından yana mısınız, değil misiniz? Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı bu uygulamayı doğru mu, yanlış mı buluyorsunuz? Bu konunun her zaman takipçisi olacağız. Toprağımızı, suyumuzu, havamızı, çevremizi, doğamızı korumak için mücadelemize devam edeceğiz. Kararlar askıdan indikten sonra yasal haklarımızı kullanarak, bu kararın iptali için dava açacağımızı da kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” dedi. 
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.