28 Aralık 2014 Pazar 22:25
Davutoğlu'ndan Binali Yıldırım'a Net Tavır
Başbakan Davutoğlu, A Haber ve ATV kanallarının ortak canlı yayınında gündeme dair soruları yanıtladı

"(Cumhurbaşkanının Bakanlar Kuruluna başkanlık etmesi) Siyasi tavır ve etik neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızla aramızda herhangi bir görüş ayrılığı söz konusu değildir. Bu toplantı olabilir ama istisnai bir mahiyette ve gerekli görüldüğü zaman olur, daha önce örnekleri olduğu gibi"

-"Onun ötesinde anlam yüklemek doğru değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman bizimle iletişim kurma imkanları, kanalları hep mevcuttur, mevcut olmuştur, mevcut olmaya devam edecektir. Bu konularda kimse küçük hesaplara girmemelidir"

-"Cumhurbaşkanımızla beni ilgilendiren konular sadece Cumhurbaşkanımızın zatı tarafından ve benim tarafımdan açıklanır. Dolayısıyla 5 Ocak'ta böyle bir toplantı yok. Sayın Binali Yıldırım'ı eleştirmek için söylemiyorum ama bu sadece bizim karar vereceğimiz bir husustur"

-"İcrai yetki, anayasal, yasal hiçbir tereddüt olmadan bakanlar kurulunda. Öyle gölge bakanlar kuruluymuş gibi gazetelere yansıtanlar bir başka oyunun içindeler. Buna ne Sayın Cumhurbaşkanımız izin verir, ne ben izin veririm"-"5 Ocak'ta böyle bir toplantı yok"
Davutoğlu, "Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Binali Yıldırım, 5 Ocak'ta kabinenin Sayın Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanacağını açıklamıştı. Bunda bir değişiklik var mı? Bu yeni yılda ne kadar sıklıkta olacak?" sorularına şu yanıtı verdi:

"Bunu daha önce de söyledim. Cumhurbaşkanımızla beni ilgilendiren konular sadece Cumhurbaşkanımızın zatı tarafından ve benim tarafımdan açıklanır. Dolayısıyla 5 Ocak'ta böyle bir toplantı yok. Ama Cumhurbaşkanımızın bakanlar kuruluna başkanlık yapması, gerektiğinde Anayasa'daki ifadesiyle söylüyorum, daha önce de örnekleri olmuş, uygulaması görülmüş bir husustur. Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin bütününün cumhurbaşkanı olarak da daha önce Turgut Özal ve Süleyman Demirel dönemlerinde de olmuş istisnai uygulamalardır. Bakanlar kurulumuzla ilgili olarak böyle bir talep söz konusu olduğunda bunlardan bir anlam da çıkarılmaması lazım. Bu olabilecek ve Anayasa'da da yeri olan bir husustur."

"Ama kesinleşen bir tarih şu an itibariyle yok" denilmesine karşılık Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu benimle Cumhurbaşkanımızın bileceği bir husustur. Kimsenin, bunu Binali Bey için söylemiyorum, kimsenin, bunu ilkesel olarak, daha ben Cumhurbaşkanımızdan bu emaneti bu binada devraldığımda kendisiyle olan hukukum ve ne kadar çileli yollardan geçtiğimize Allah şahittir, millet şahittir. Hep beraber yani Cumhurbaşkanımızla bu anlamda hukukumuzun ahlaki ve siyasi olmaktan çok şey boyutu var kader arkadaşlığı anlamında. Bu konular sadece ikimizi ilgilendirdiğini en başından Sayın Cumhurbaşkanımızla bu binada daha emaneti devraldığım gün mutabık kaldığımız bir husus. Bu Sayın Binali Yıldırım'ı eleştirmek için söylemiyorum ama bu sadece bizim karar vereceğimiz bir husustur."

-"İcrai yetki bakanlar kurulunda"

"Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir takım yapılar oluşacak, gölge bakanlar kurulu gibi çalışacak" şeklinde yayınlar yapıldığını da belirten Davutoğlu, "Hayır. Cumhurbaşkanımız, bunu da ilkesel olarak ifade etmek lazım ki bir takım şimdiden görüş farklılıkları varmış gibi yansıtmaya çalışıp, bazı gazeteleri kastediyorum burada, hemen manşetler atıldı, bir takım şeyler, hala bunu yapmaya çalışanlar var. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin bütün meseleleriyle ilgili kendisine görüş alışverişi imkanı sunacak ve kendisine görüş bildirecek, rapor hazırlayacak her türlü yapıyı kurabilir. Orada danışmanlar ve ekipler oluşturabilir. Bu cumhurbaşkanlığı makamının takdirindedir ama icrai yetki bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın da her zaman vurguladığı gibi, daha benim başbakanlığım söz konusu olmadığı dönemde de 'en iyi ben bilirim' dedi Sayın Cumhurbaşkanım, başbakanlık yaptığı için 'ben bilirim en iyi başbakanın yetkilerini' dedi. O çerçevede icrai yetki konusunda anayasal, yasal hiçbir tereddüt olmadan bakanlar kurulunda. Öyle gölge bakanlar kuruluymuş gibi gazetelere yansıtanlar bir başka oyunun içindeler. Buna ne Sayın Cumhurbaşkanımız izin verir, ne ben izin veririm. Türkiye'de anayasal ve yasal çerçeve neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Aramızdaki siyasi kader arkadaşlığı anlamında da herhangi bir başka yoruma, spekülasyona izin vermeyecek kadar doğrudan, samimi iletişimimiz hep oldu. Bundan sonra da böyle olur."

-"Haftalık olağan görüşmenin mantığı budur"

Davutoğlu, zihninde bir şey berraksa o berraklık içinde davranıp açık yüreklilikle konuştuğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Spekülasyon yapıldığı için burada yeri geldi sorunuza cevap vermek açısından söylüyorum, Cumhurbaşkanımızın takdir ettiği isimlerle her türlü çalışmayı, danışmayı yapması doğaldır ama nihai olarak bizim haftalık olağan görüşmemizde olabilecek hususlar varsa bana aktarılır. Haftalık olağan görüşmenin mantığı da doğası da budur. Biz de bakanlar kurulunda değerlendiririz. Cumhurbaşkanımızın tecrübesinden, devlet tecrübesinden ve bu ülkeye verdiği emekten her zaman istifade etmek isteriz. Bunun önünü kapatmak hem makama saygı anlamında doğru değil hem de siyasi tecrübe bu anlamda toplumsal karşılığı olan bir siyasi tecrübeden istifade etmemek de doğru değil. Bu olmaz ama bakanlar kurulu ve bakanların hem yasal yetkileri ve sorumlulukları var, hesap verilebilirlik anlamında ve bürokrasinin de işleyişinin kuralları Türkiye'de bellidir. Bu çerçeveyi kimse şu veya bu şekilde yanlış bir eksene oturtamaz. Türkiye'de demokratik, devlet işleyişi neyse onun gereğini yaparız. Siyasi tavır ve etik neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızla aramızda herhangi bir görüş ayrılığı söz konusu değildir. Bu toplantı olabilir ama istisnai bir mahiyette ve gerekli görüldüğü zaman olur, daha önce örnekleri olduğu gibi. Onun ötesinde anlam yüklemek doğru değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman bizimle iletişim kurma imkanları, kanalları hep mevcuttur, mevcut olmuştur, mevcut olmaya devam edecektir. Bu konularda kimse küçük hesaplara girmemelidir."


Binali Yıldırım: Davutoğlu’nu İş Başına Getirdik, Görev Verdik

Arınç'tan Binali Yıldırım'a Tepki


Son Güncelleme: 28.12.2014 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.