30 Aralık 2014 Salı 22:19
BİNALİ YILDIRIM'A YAKIŞMADI
Son günlerde hiç de gereği yokken hem devletin hem de hükümetin tepesinde birbiri ardına yapılan açıklamalar, özellikle AK Partililerin kafasında karışıklığa sebep oldu. Muhalefet buradan bir karışıklık, çatışma çıkar ümidi beslese de AK Parti içerisinde böyle bir durumun yaşanmayacağı bilinir.

Türkiye Sn. Binali Yıldırım’ı Ulaştırma Bakanlığı görevi ile ve 3 dönem kesintisiz olarak görev yaptığı süre içerisinde, gerek ulaştırma ve gerekse haberleşme konularında, Cumhmuriyet tarihinde yapılmayan işlerin yapıldığı projelerin başındaki kişi olarak tanıdı. 2014 yerel seçimleri ile bakanlık görevini bırakıp İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması ve AK Partinin İzmir’de kaybetmesi üzerine tekrar bakanlık görevine dönmemesi sonucunda, sade bir Milletvekili olarak partide çalışmalarına devam etti.

AK Partinin kurucu genel başkanı ve Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ile yerine geçecek kişinin Sn. Davutoğlu olacağı aylar öncesinden tahmin ediliyor olmasına rağmen, kongre öncesinde Sn. Binali Yıldırım’ın da adaylık beklentisi içinde olduğu izlenimi vermesi ile dikkatleri üzerine topladı.

Partinin tartışmasız lideri ve lokomotifi olarak yıllarca bu misyonunu başarıyla yürüten Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Binali Yıldırım’ı yanına aldığı ve tüm gezi ve davetlerinde birlikte görünmeleri, kamuoyunun dikkatinden kaçmadığı gibi, Sn. Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı gibi esasında resmi olmayan bir görevi olduğu söylentileri yaygınlaştı. Esasında Binali bey resmi olarak İzmir milletvekili olarak partideki görevine devam ediyordu.

Sn. Binali Yıldırım’ın hiçbir sebep ve konu yokken, “bakanlar kuruluna 2015 yılından itibaren Cumhurbaşkanının başkanlık edeceği” açıklamasında bulunması ile, AK Partinin olağanüstü kongresinden sonra ikinci defa gündeme gelerek konuşulmaya başlandı. Gerek AK Parti hükümeti ve gerekse tüm Türkiye; Cumhurbaşkanının “ben cumhurbaşkanı seçilmem halinde, halkın seçtiği cumhurbaşkanı olarak farklı olacağım, anayasal yetkilerimi kullanacağım” sözleri üzerinden çok zaman geçmediği gibi, seçildikten sonra da bu söylemi doğrultusunda çalıştığını hep birlikte gözledik. Anayasamız gereği Bakanlar Kuruluna da istemesi halinde başkanlık yapabileceği bilinmeyen bir husus değildi.

Benim 12 yıllık gözlemim, AK Parti hükümetleri ve genel merkez teşkilatlarının bir disiplin ve devlet adabı gereği ve bir ciddiyet içerisinde açıklamalarda bulundukları olmuştur.  Nitekim Başbakanlık görevine geldiği andan itibaren Sn. Davutoğlu gerek akademik ve gerekse diplomatik kariyeri gereği bu hususa çok fazla özen gösterdiği izlenimini yaratmaktan ileri gitmiş, Cumhurbaşkanı ile dostluk ve kardeşliklerinin ahirette de devam edeceğini açık olarak birkaç defa söyleme lüzumu hissettirmiştir.

Sn. Cumhurbaşkanının bir soru üzerine bakanlar kuruluna başkanlık edeceği açıklaması da yukarıda ifade ettiğim teamüllerin dışında bir söylem olmuştur. Tepki de bundan dolayıdır. Olması gereken iki yöntemden birincisi; Cumhurbaşkanlığı basın danışmanlığı veya dün olduğu gibi Sn. Cumhurbaşkanının kendisinin bu konuyu bizzat açıklaması, ikincisi ise; Sn. Başbakanın bizzat kendisi veya hükümet sözcüsünün açıklaması yönündedir. Teammüllerin de bunu gerektirdiği kanaatindeyim.

Sn Binali Yıldırım’ın “bakanlar kuruluna 2015 yılından itibaren Cumhurbaşkanının başkanlık edeceğini” açıklamasına ilk tepki Sn. Başbakandan gelmiş ve “biz bu konuları Sn. Cumhurbaşkanımızla konuşuruz” şeklinde, çok kibar ancak haklı olarak da alınmış bir ifade ile dile getirmiştir. Bunun hemen ardından Sn. Bülent Arınç’ın bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklama dikkatleri çekmiştir. Sn. Arınç’ın bu açıklamayı kendi iradesiyle yapmadığını mutlaka bakanlar kurulunda gündeme geldiğini ve orada nasıl konuşulduğunu bilmediğimiz bir haklı tepkinin sonucu olduğunu değerlendiriyorum. Sn. Arınç’ın duygusal kimliği ön planda olmasına geçmişte bu yönde açıklamalar yaptığı görülmesine rağmen kendisinin hem avukat, hem de devlet tecrübesi kimliği göz ardı edilmemelidir.

Sn. Arınç’ın açıklaması doğru ve yerindedir, Sn. Binali Yıldırım’ın İzmir milletvekili olmasının dışında devlet ve hükümet işleri ile alakalı hiçbir resmi görevi ve sıfatı bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanının bakanlar kuruluna başkanlık etmesi hususu doğrudan hükümeti ve hükümetin başını ilgilendiren bir husustur. Sn. Arınç’a bu konuda söz söyleyen ve basında yer alan yazar, çizer ve konuşmacıların haksızlık ettiğini değerlendirdiğim için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Sorun yarattığı görülen sözler aksine Sn. Binali Yıldırımın sözleri olduğu yönündedir, benim kanaatim budur.

Beni tanıyan kısmen yazılarımı takip edenlerin “sen Arınç’ı çok sevmezsin, sen Tayyip bey hayranısın dediklerini duyuyor gibiyim, doğrudur da. Ancak Yiğidin hakkını da yiğide vermek, hakkını yememek gerekir. Bu çerçevede algıladığım şekli ile Sn. Cumhurbaşkanımızın Binali beyi korur şekilde açıklama yapması ve Bakanlar kuruluna 19 Ocak’ta başkanlık edeceğini açıklamasını da yadırgadığımı ifade etmeliyim. Sn. Cumhurbaşkanının gazetecinin sorusu üzerine vereceği cevap Sn. Başbakanınki ile aynı olmalıydı, yani biz bunu konuları Sn. Başbakanla görüşürüz demeliydi.

Bu söylemler ortada duruyorken ve hala sıcaklığını koruyorken Sn. Binali yıldırım’ın İzmir Gaziemir kongresinde yaptığı ikinci açıklama yine kendisine yakışmamıştır. Ne demişti hatırlayalım; “Davutoğlu’nu göreve biz getirdik.” Ne demek bu biraz açıklayalım, açıklamadan önce de süreci hatırlayalım.

Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın aylarca kendi yerine geçecek ismin belirlenmesi yönünde kimlerle nasıl toplantılar yaptığı, hangi açıklamalarda bulunduğu, sadece milletvekilleri değil teşkilatlarla yaptığı toplantıları, kamuoyu yoklamalarını tek tek yazmaya gerek var mı? Olağanüstü kongrede Sn. Davutoğlu’nun delegenin tamamının oyunu alması ne anlama geliyor?

Sn. Yıldırım bu açıklamasıyla neyi kastettiğini ben anlamakta zorlandım. Şunu mu demek istiyor; “olağanüstü kongre delegelerinin iradesi, Sn Erdoğan’ın aday belirlemede ki çalışmaları hepsi hikaye, biz istemeseydik o göreve gelemezdi. Eğer öyle ise sormak istiyorum, Sn. Yıldırım siz kimsiniz?
Ali Fuat Yakın
Emekli Binbaşı 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın...


Son Güncelleme: 30.12.2014 22:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.