Binali Yıldırım İzmir'e 3 milletvekili istiyor!

Kulislerde dolaşan iddialara göre AK Parti'nin İzmir Adayı olan Binali Yıldırım, İzmir'in bazı ilçeleri için genel merkezden 3 milletvekili istediği öne sürüldü.

Binali Yıldırım İzmir'e 3 milletvekili istiyor!
AK Parti'nin İzmir adayının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım olduğu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "22 büyükşehir belediye başkan adayı belirledik. Önümüzdeki hafta peyder pey açıklayacağız" sözlerinin ardından parti kulislerinde kesin bir dille konuşulmaya başladı. Bakan Yıldırım'ın kendi adaylığının yanı sıra genel merkezden 3 İzmir milletvekilinin daha ilçe belediye başkan adayı yapılmasını istediği kulislerde konuşulan bir başka konu. Bu konuşulanlara göre, genel merkezin Yıldırım'ın talebi doğrultusunda Bornova'da milletvekili Nesrin Ulema Konak'ta Milletvekili İlknur Denizli, Bayraklı'da ise milletvekili Hamza Dağ'ın aday göstereceği öne sürülüyor.

İlçelere milletvekili istiyor

Parti kulislerinde Binali Yıldırım'ın isteği doğrultusunda AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin Konak'tan, AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ'ın Bayraklı'dan, AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema'nın de Bornova'dan aday gösterileceği öne sürülüyor. Her üç milletvekilinin seçim bölgelerinde parti teşkilatı tarafından destek görmesi bu iddiayı güçlendiriyor.
Anayasa çalışmalarının askıya alındığını hatırlatan partililer, "Şu andan itibaren Meclis'te milletvekili sayının pek fazla önemi kalmadı. AK Parti'nin mecliste 326 sandalyesi var. Bunun 320'ye düşmesi bir sıkıntı yaratmaz. Çoğunluk yine AK Parti'de olacak" yorumunda bulundu.

''Kasım sonunda netleşir''
AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay Binali Yıldırım'ın başkan adaylığı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Akay, Bakan Binali Yıldırım’ın İzmir’e yaptığı yatırımları anlatırken teşkilata bunu sahada anlatın talimatı verdi. Akay'ın, "Tahmin ediyorum ki isim belirlendi ancak resmi olarak açıklanmadığı için bir isim zikredemiyoruz. Sürecin kasım sonuna kadar netleşeceğini düşünüyoruz" sözleri İzmir adayının kesinleştiğini anlamaya epey yardımcı oldu.

Öte yandan AK Parti’nin 33 belediye başkan adayını belirlediği bildirildi. Diğer adayları belirleme çalışmaları ise 10 gün içinde tamamlanacak. Adayları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kamuoyuna açıklayacak.

AK Parti'nin İstanbul'da seçime Kadir Topbaş ile girmesi beklenirken Ankara'da Melih Gökçek, Kayseri'de Mehmet Özhaseki, Konya'da Tahir Akyürek, Bursa'da Recep Altepe ve Şanlıurfa'da Ahmet Eşref Fakıbaba da değişmesi beklenmeyen iller olarak ön plana çıkıyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE