"Alaçatı sadece sörf değil sporun merkezi olmalı"

Alaçatı’nın son on yılda marka olma yolunda önemli adımlar attığını belirten CHP Çeşme Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Mehmet Görgün, Alaçatı’ya bir spor kompleksi yapılması gerektiğini söyledi.Çeşme’nin sorunlarını yerinde inceleyip projelerini halkla paylaşan CHP’li Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Mehmet Görgün, son on yılda İstanbul’un da dikkatini çeken Alaçatı’nın özellikle spor konusunda altyapı yatırımına ihtiyacı olduğunu söyledi. Alaçatılı vatandaşlarla bir araya gelen Dr. Mehmet Görgün, “Alaçatı beldemiz son 10 yılda turizm sahası ilan edildiğinden bu yana geçmiş belediye başkanlarımız ve şu andaki belediye başkanımızın da gayretli çalışmaları ve öngörüleriyle, İstanbul yatırımcılarının dikkatini çekmiştir. Daha sonra büyük bir sıçramayla herkesin imrendiği, Türkiye’nin gözbebeği olduğu bir yer haline geldi. Buranın bir marka olmasında emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi. Kısa sürede Alaçatı’nın önemli bir sörf merkezi haline geldiğine dikkat çeken Görgün, bu başarının tüm spor alanlarını bölgeye çekerek pekiştirilmesi gerektiğini söyledi. Alaçatı’da bir spor kompleksinin olmamasının eksiklik olduğunu belirten Görgün, “Bütün spor dallarının burada eğitim ile birlikte uygulama söz konusu olabileceği bir tesis yaratmayı hedefliyoruz. Alaçatı sörf merkezinin ve Port Alaçatı’nın bugüne kadarki getirilen noktadan daha ileriye götürülmesi, düzenli, hakça bir sistem içerisinde turizmi geliştirecek cazibesini geliştirecek insanları daha fazla çekecek. Türkiye de örnek gösterilecek bir proje haline getirerek geliştirilmesini hedefliyoruz.” diye konuştu. Alaçatı gelişip büyürken bazı sorunların da ortaya çıktığını, bunun düzenli bir altyapı oluşturulması ile giderileceğini söyleyen Dr. Mehmet Görgün, şöyle konuştu:

“Altyapı hizmetleri çok önemli… Çok güzel evler yapabilirsiniz fakat bunların sinek böcek içerisinde kalması buraların güzelliğini yitirmesini sağlar. Yatırımcıların bir plan çerçevesi içinde yatırım yapması oteller yapmaları çok önemli ama bunların hep bir plan dahilinde yapılması gerekir. Turizmin gelişebilmesi ancak gelen kişilerin aradığı şeyleri bulmasıyla mümkün olur. Çarşıdaki her türlü dükkanların ve otellerin rahat ulaşılabilir konumda olması gerekir. Planlı bir yönlendirmeyle levha kirliliği ortadan kaldırılmalı. Sokakların dar olması nedeniyle ne yazık ki binalar yangın gibi tehlikelere açık bulunuyor. Mutlaka yangın söndürme vanaları, alarm sistemleri ve bu merkezlere yakın yerlere ekipmanların yakın olması gerekir. Acil sağlık durumlarında vatandaşlarımıza daha kolay ulaşılabilmesi için sağlık personeli ve ekipmanların konumları yeniden düzenlenmeli. Sağlık Ocağı”na aracınızla ulaşmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Özellikle buraya ulaşımı kolaylaştıracak, daha geniş yeşil alan ve parklarla birlikte bir yol ve çevre planlaması yapılması gerekiyor. Çeşme’de olduğu gibi Alaçatı’da en önemli sorunlardan birisi otoparktır. Bu sorunun çözümü için de projelerimiz hazır.”

Ünü Türkiye’ye yayılan Alaçatı pazarının da daha geniş alanlarda, uygun şartlarda, güneş ve yağmura karşı korunaklı yerlerde yeniden konumlandırılması gerektiğini vurgulayan Dr. Mehmet Görgün, pazaryerlerinin tuvalet sorununu da çözeceklerini söyledi.

Alaçatı’ya yakın mesafeye dökülen çöplerin ayrıştırılmadan döküldüğüne dikkat çeken Görgün, “Bizim ilk hedefimiz çöplerin kaynağından geri dönüşüme uygun hale getirilmesi olacaktır. Çöp sorunu sinek sorununu da beraberinde getiriyor. Acilen çöp işleme merkezlerinin hayata geçirilmesi gerekiyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE