08 Kasım 2013 Cuma 10:55
“AKP’nin mağdur edebiyatı yapmasını ortadan kaldırdık”
CHP İl Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Erdem, yerel ve genel siyasetle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdem, Meclis’te türban tartışmaları ile ilgili, “AKP’nin mağdur edebiyatı yapmasını ortadan kaldırdık” diye konuştu.

“Aziz Bey gibi olmak istiyoruz”

İlk olarak Aziz Kocaoğlu'nun bir marka olduğunu belirterek konuşmaya başlayan Cemal Erdem,  “Öncelikle Çiğli'ye ve İzmir'e iyilikler güzellikler diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum. Aziz Kocaoğlu İzmir'de marka oldu. Ümit ederim ki biz de Aziz Bey'in İzmir'de yaptığını Çiğli'de yapma fırsatını buluruz.” dedi. Atatürk'e olan borcumuz nedeniyle daha çok çalışmaları gerektiğini belirten Erdem,
“Biz eskiyi reddetmiyoruz, eskiyi anlamaya tanımaya çalışıyoruz. Ama geleceğe çok hazır olmak zorundayız. Ülkemizi sahiplenmek, korumak, geliştirmek her bireyin temel görevi. İzmirliler bunu çok iyi yapıyor. İzmirliler benim ne söylemek istediğimi çok iyi anlamaktadır diye düşünüyorum. Dolayısıyla bütün bu işleri yapmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Yani daha çok fırsat verilirse her bireyin ülke meselelerinden ötürü koşturması, emek vermesi, güzel bir ülke yaratmak için elinden geleni yapması gerekiyor. Bu bizim temel sorumluluğumuz. 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlayan mücadele bizim bugünleri bu ülkede özgürce, başı dik yaşama fırsatına sahip olmamızın temel nedenidir. Dolayısıyla biz Atatürk ve Kurutuluş Savaşı kahramanlarına olan borcumuzdan ötürü de çok daha fazla çalışmamız gerektiği inancını taşıyorum.”  diye konuştu.

“Yaşadığımız bölgeye hizmet etmekle mükellefiz”

Siyasi hayatının nasıl başladığına değinen CHP İl Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Erdem, “Çiğli'de 1998 yılında CHP'ye kayıt yaptık arkadaşlarımın isteği üzerine. İyiki de CHP üyesiyim. Bundan onur duyuyorum. CHP hem Cumhuriyet'i kuran hem de Atatürk önderliğinde bu ülkeyi aydınlık günlere taşıyan partidir. 1999'da Çiğli Belediye Başkanlığı'nı kazandık halkımızın desteği ile. 1999 yılında iki ilçeden biz belediye başkanlığı almıştık biri Çiğli biri Narlıdere'ydi. O tarihten beri büyük mücadele veriyor Çiğli halkı. 2000 yılında yapılan ilçe kongresinde ben ilçe yönetim kurulu üyesi olarak seçildim. 2003'e kadar görev yaptım. Bahsettiğiniz gibi geleceği sahiplenmek, geleceği tasarlamak bizim görevlerimiz arasındadır. Çünkü biz gönüllü olarak siyasete girdik. Dedik ki biz toplumumuza insanımıza, yaşadığımız bölgeye hizmet etmekle mükellefiz. Çiğli dediğimiz gibi 1991'de ilçe oldu. Daha önce Karşıyaka'nın bir semtiydi. Bütün İzmir'deki gelişmeler malesef Çiğli'de görülemedi. Bizim isteklerimiz hayata geçirilemedi. Bugün hala Çiğli bir otoparka, modern çarşılara sahip değil. Ulaşım sıkıntısı var. Yeteri kadar yeşil alanla vatandaş buluşturulabilmiş değil. Bütün bu projeleri arkadaşım Sayın Birol Soylu ile beraber hazırladığımız, geçen hafta da halkımıza tanıttığımız projelerle bu sorunları ümit ediyorumki aşabiliriz. Benim ipi göğüsleyeceğimiz inancı tamdır. Ama kim gelirse gelsin bu projeleri hayata geçirmek zorundadır. Zaman en önemli sermayemizdir. Zamanı çok iyi kullanmalıyız. Çiğli halkı çok şeyi hakediyor. Bütün sıkıntılarına rağmen Çiğli halkı bugüne kadar bir sorun yaratmadı. Son 10 yılda biz çok yoksullaştık. Çiğli'ye bizim borcumuz var ve bu borcu ödemek için ipi göğüsleyip projeleri hayata geçireceğiz. Çiğli için güzel şeyler tasarlıyoruz, inşallah o fırsat bize verilir.” dedi.


“Mağdur edebiyatı yapma olasılığı ortadan kalktı”

Meclis’te başörtüsü konusunda AKP'nin artık mağdur edebiyatı yapamayacağını ifade eden Erdem “Türkiye'nin bir başörtüsü problemi olduğu inancı bende yoktu. Bunu özgürlükler bağlamında ele almak gerektiğini düşünüyorum. Zaten bizim sayın genel başkanımız ve parti üyelerimiz AKP'nin bu son çıkışına verdikleri tepkiyle, mağdur edebiyatı yapma olasılığını ortadan kaldırmışlardır. Türkiye'de bu kadar problem varken bütün meselemizi bir hanımefendinin başörtrüsüne hasledip diğer meseleleri göz ardı etmek çok yanlış. Zaten artık isteyen istediği gibi giyinebiliyor. Ancak bundan birkaç ay evvel çok değerli milletvekilimiz Sayın Şafak Pavey hanımefendinin pantolonuna müdahale eden zihniyetin özgürlükçü olduğunu düşünmüyorum. Başörtüsünü istismar ediyorlar. Türk Milleti'nin birlik ve beraberliğinin bozulmasına hizmet ediyorlar.” diyerek mecliste başörtüsü hakkındaki görüşlerini bildirdi.

“Alevilerin mücadelesi devam etmeli”

Türban meselesine gösterilen özenin Alevilerin sorunları hakkında gösterilmediğine dikkat çeken Erdem, 
Türbanla, başka sorunlarla, açılımlarla ilgili gösterdikleri azami dikkati Alevi sorunları hakkında göstermedikleri görünmektedir. Belli talepleri var Alevilerin. Bunlardan bir tanesi ibadethanelerinin ibadethane statüsü kazanması talebidir. Resmen tanınma talebidir. Kimisi 20 der, kimisi 25 milyon. Rakam ne olursa olsun bu ülkede bu şekilde inanan insanlar var. Bu insanlar Cumhuriyet değerlerine bağlı insanlar, sıkıntı zaten oradan çıkıyor. Hak verilmez alınır, bu hakların alınması gerekiyor. Bu mücadele devam etmeli ve edecektir” dedi.

Cemevleri hakkında da görüş bildiren Cemal Erdem, “Ben birçok farklı inanç gruplarından Cemevlerine gelip ibadet izleyen dostlarımızın ne kadar mutlu ayrıldığını gördüm. Sonuçta cami de, cemevi de bizim. Anadolu toprakları binlerce yıldır bu inançları bağrında yaşatmıştır. Halkın kendi arasında bir sıkıntı yok. Problem siyasi çıkarlar nedeniyle oluyor. İnşallah önümüzdeki dönemde CHP iktidarı ile tüm sorunlar çözülecektir. Türkiye daha çok tahrip edilmeden, daha çok parçalanmadan Türkiye'de özgürlüğü hukuku adaleti tam anlamıyla yerleştirecek CHP iktidarı için herkesin elini vicdanına koyup düşünmesi gerekiyor. CHP Türkiye'nin umududur, herkesi oy vermeye davet ediyorum.”diye konuştu. İstanbul'da cami ve cemevinin yanyana yapılması konusuna da değinen İl Disiplin Başkanı şunları söyledi: “Hiç kuşku yok bütün samimiyetimle cami de cemevi de bizimdir diyorum. Camiye gitmekten de büyük haz alıyorum. Binlerce yıldır bu ülkede barış ve huzur içerisinde yaşadık. Camiyi ve cemevini kabul etmemek için art niyetli olmak gerekiyor. Her ikisi de bizimdir. Ancak bu protesto meselesindeki Alevi örgütlerinin içerisinde ben yer almıyorum. Ama şöyle bakıyorum olaya. Bunları yanyana yapmak veya uzakta yapmak bir şey ifade etmiyor. Siz önce cemevlerini kabul edin ondan sonra yanyana veya uzak farketmez sonuçta ibadethane. Toplumsal muhalefetin karşısında hiçbir siyasi iktidar duyarsız kalamaz. Bunlar bizi ilgilendirmiyor nasılsa oy vermiyorlar deyip yüz üstü bırakmak mümkün değil. Cami-cemevi projesinin iktidar projesi olduğunu sanmıyorum. Sivil toplum örgütü projesi olarak biliyorum. O konuda menfi hiçbir şey düşünmüyorum. Çok önemli değil. Yan yana veya uzak. Ümit ederim ki bu sorun da çözülür, çözüme muhtaç bir problem. Ben bu meselenin Türkiye'deki insan haklarına, adalete, hukuğa paralel düşünülmesini istiyorum. Siz cemevini veriyorsunuz ama vatandaşın hakkını hukukunu bir şahsın iki dudağı arasına hapsederseniz bu da olmaz. Türkiye'nin barışa, kardeşliğe, bütünlüğe ihtiyacı var.”


“Çiğli'de her kesimle aramız iyi”

Birol Soylu'nun Çiğli Belediye Başkan Aday Adaylığı'nın Çiğli'yi birlik ve beraberliğe götürecek bir adım olarak nitelendiren Cemal Erdem, “Bizim bütün söylemimiz birlik ve beraberlik üzerine oturuyor. Birol Soylu arkadaşımız ve ekibimizin temel sloglanlarından birisi şimdi bir olma zamanıdır. Biz bu bir olmayı her platformda her alanda hayata geçirmek görevindeyiz. Bütün kesimlerle çok iyi ilişkilerimiz var. Herkesle çok iyi diyaloglarımız var. Biz Cemevinde de cenazeye gideriz, camide de cenazeye gideriz. Biz çeşitli kesimleri ziyaret ettik. Mesela Balkan göçmenleriyle çok iyi diyaloglarımız var. Bizi ayıran hiçbir şey yok. Yan yana olmak zorundayız. Herkes bu ülkenin 1.sınıf yurttaşıdır. Mesela bunların başında balıkçı barınağı projemiz var, kuş gözlem evleri projemiz var. Kuş Cenneti ile ilgili hazırlanmış bir proje var. İkinci Bahar Yaşam diye yaşlılarımızı evlerinden alıp tiyatroya sinemaya götüreceğiz, okuma salonlarına götüreceğiz. Eğlenecekler, akşam da evlerine bırakacağız. Dediğimiz gibi bu 1,5 yıllık bir emeğin ürünleri. Halkımız tarafından bu projelerin benimseniyor olması bizi memnun ediyor. Biz öyle bir dünyada yaşıyoruz ki ekonomi her şeyin önüne geçmiş durumda. Bir aile geçinebilmek için karı-koca çalışmak zorunda. Evdeki yaşlılar da TV karişısında akşama kadar yalnız otururlar. Biz de düşündük bu yaşlılar neden evde otursun, alalım tiyatroya götürelim, sinemaya götürelim. Yemeklerini yesinler, eğlensinler akşamları da evlerine bırakalım. Yurt projelerimiz var çocuklarımız, gençlerimizle ilgili. Anadolu'dan gelen kimse kalacak yer aramak zorunda kalmayacak. Onun dışında okul parklarımız var. Çiğli'de yürüyecek yol yok. Denize ulaşmak zaten zor. Bir yer ebir hizmet yapıyorsanız o hizmet orada yaşayan insanların hayat kalitesini yükseltmek zorunda. Eğer öyle değilse bir eksiklik var demektir. Trafik problemimiz var. Kaldırımlarımız yetersiz. İZBAN'ın yer üzerinden gitmesi Çiğli'ye büyük sıkıntılar yaşatıyor. Önümüzdeki dönem Büyükşehir Belediyesi'nden alacağımız var. Bize her türlü desteği vereceğinden eminim. Çünkü geçen dönem yeteri kadar diyalog sağlanmadı Çiğli ile Büyükşehir arasında. İki gün önce Güzelbahçe'de bir açılıştaydık. Maliyetinin önemli bir kısmı Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanmış. Tahtacı Cemevi açılışıydı. Belediye Başkanımız, Güzelbahçe Belediye Başkanı herkes oradaydı. Büyükşehir Belediyesi'nin son yıllarda İzmir için yaptıklarını hayranlıkla izliyorum. Biz önümüzdeki dönemde Büyükşehir'in Çiğli'ye mutlaka katkı yapacağını düşünüyorum.” dedi.

Cemal Erdem, CHP'nin Çiğli'den birçok adayının olmasını olumlu karşıladı.  Hangi aday atanırsa atansın CHP için başarılı olacaktır diye konuşan Erdem, ”Çiğli çok farklı bir yer. Anadolu'nun her köşesinden ve Balkanlar'dan bir yığın insan var. Çiğli bir Anadolu resmidir. Çiğli'de bu insnaların orada yerleşmiş olmalarından ötürü de siyasete bir ilgi var. Siyaset zaten yaşamın ta kendisidir. CHP Çiğli'de her zaman şansı en yüksek parti olduğu için de tabi talep çok olacaktır. Hangi aday atanırsa atansın CHP için başarılı olacaktır ancak Birol Soylu atanırsa biz girmedik yer bırakmayacağız. Hangi partiye oy veriyorsa versin biz o insanlarla konuşarak oyunu almasını biliriz. Biz aynı toprakta yaşayan, aynı kaderi paylaşan insanlarız. Biz burada sizin emrinizde size hizmetkar olarak gelmek istiyoruz, bize oy vereceksiniz diyeceğiz. Vermemeleri sözkonusu olmaz neden vermesin? Bizim hedefimiz yüzde 65'in üstü. İzmir'de de kim gelirse gelsin çok büyük farkla kazanacağız. Geçen seçimler gibi başarılı olacağız İzmir'de CHP olarak. İzmir halkı hem dünya için hem Türkiye için örnek bir halk. İzmir halkı asla CHP'nin kendisi için yaptıklarını karşılıksız bırakmaz.” diyerek görüşlerini ifade etti.

Kadın kotasına da değinen Erdem, bizim temel hedefimiz kadın erkeğin eşit olarak temsil edilmesi olacaktır dedi. Son olarak Çiğli'yi Türkiye gündemine oturtacaklarını ifade eden CHP'li Cemal Erdem, “Birol Soylu ile beraberliğimiz kişisel değil, Çiğli'nin geleceğini düşünen bir beraberliktir. Ben tüm aday adaylarıyla çok iyi arkadaşlığa sahibim. Biz aynı partinin içerisinde bir hedefe kilitlenmiş insalarız. CHP'nin hızla iktidar olması gerektiğini her fırsatta söylüyorum. Yaklaşık 20 aday adayı arkadaşımızın hepsi partimizin çok değerli mensuplarıdır. Onları çok seviyoruz sayıyoruz. Ama biz Çiğli'nin problemlerini bizim kadromuzun çözeceğine inanıyoruz. Bütün aday adaylarına saygımız sonsuz. Biz rakip değiliz dostuz. Çiğli'ye biz gelirsek Çiğli Türkiye'nin gündemine oturacak. Gerek yönetim tarzıyla, gerek hizmet anlayışıyla Çiğli Türkiye'nin gündeminde olacak, herkes Çiğli yönetiminden ders almak durumunda olacak. Çok iddialıyız.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Anahtar Kelimeler:
ChpDisiplin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.