GündemManşetMuğla Haberleri

Ege’nin bu ilinde kısıtlama ihlal edilince ek kısıtlama kararı alındı!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle hafta içi belirli saatlerde ve hafta sonu tüm gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı. Ancak Muğla’nın Marmaris ilçesinde vatandaşlar kısıtlamayı ihlal etti. Bu nedenle Marmaris Kaymakamlığı yeni tedbir açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada, “Netsel Marinadan başlayarak İçmeler Yat Limanına kadar olan sahil bandının yürüyüşe kapatılarak bu tür suiistimallere müsaade edilmemesine karar verilmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

Pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamayı bazı vatandaşlar ihlal ediyor. Bu nedenle Marmaris Kaymakamlığı açıklamada bulundu. Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada ek tedbir kararı alındığı bildirildi.

Söz konusu karar şu ifadeler ile duyuruldu:

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelgesi kapsamında, 01 Aralık 2020 gün ve 120 no’lu karar ile kısıtlamaların olduğu Cumartesi ve Pazar günleri vatandaşlarımızın zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla araç kullanmadan yürüme mesafesinde konutlarına en yakın market,kasap,bakkal,manav ve kuruyemişçilere gidip gelebilmelerine, ayrıca ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkmalarına olanak tanınmıştı.

Gelinen aşamada; vatandaşlarımızın kısıtlama günlerinde evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak ve kendi zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere market, kasap, bakkal, manav ve kuruyemişçilere gittikleri gerekçesiyle sahil bandında uzun yürüyüşler yaptıkları ve bu suretle alınmış olan kararın suiistimal edildiği gözlemlenmiş olup, bundan sonraki kısıtlama günlerinde bu alanda serbest bırakılan evcil hayvanların ihtiyaçlarının giderilmesi ve zorunlu ihtiyaçların karşılanması amacıyla araç kullanmadan yürüme mesafesinde market, kasap, bakkal, manav ve kuruyemişçilere gidilip gelinmesini engellemek amacıyla, Netsel Marinadan başlayarak İçmeler Yat Limanına kadar olan sahil bandının yürüyüşe kapatılarak bu tür suiistimallere müsaade edilmemesine; Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; Oybirliği ile karar verilmiştir.