22 Kasım 2013 Cuma 14:11
Yarımada'nın kalkınma hamlesinde ilk adım
banner551
Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar, Güzelbahçe ilçeleri ile belde ve köylerini kapsayan bölgenin çevresel değerlerini koruyarak ekonomik ve sosyal kalkınmasına yönelik stratejik hedeflerin ve gelişme senaryolarının oluşturulmasını amaçlayan Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi kapsamında beş ilçenin katılımı ile "Ufuk Tarama Çalıştayı" Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü DESEM'de gerçekleştirildi.
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi işbirliği ile yürütülen, Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi Ufuk Tarama Çalıştayı'na yarımada bölge sakinleri yanısıra özel sektör temsilcileri, üniversite,sivil toplum kuruluşları,kamu kurum ve kuruluşları ve meslek odaları temsilcileri katılım sağladı.

Urla, Seferihisar, Karaburun, Güzelbahçe ve Çeşme ilçelerinde gerçekleştirilen halk çalıştaylarıyla elde edilen verilerin sunulduğu çalıştayda beş ilçe için belirlenen stratejik öncelikler sunuldu.Özellikle, doğal ve kültürel yapının korunması, turizm, eğitim, sağlık ve yenilenebilir enerji üretimi konuları gündeme geldi. Açılışta konuşan İZKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Sibel Ersin, düzenlenen çalıştayla stratejik yol haritası ve eylem planı oluşturarak bu planların yaşama geçirilmesini hedeflediklerini belirtti. Yarımadanın öncelikleri ve ihtiyaçlarının yerel aktörlerden elde edilen bilgiler ışığında güncellendiğini de söyleyen Ersin, "2014 Ocak ayı içinde tamamlanması beklenen araştırmada her bir ilçenin kendine özgü öncelikleri doğrultusundaki kalkınma hedefleri yanısıra, ilçelerin birbiri ile ilişkili, birbirini destekleyen potansiyelleri bütüncül bir bakış açısı ile değerlendirilecek."dedi.Yarımadayla ilgili veri tabanı oluşturuldu...

İYTE Yrd. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu da katılımcılara süreç hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Velibeyoğlu, “Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi kapsamında tarım, turizm, çevre ve enerji, yenilik ve girişimcilik, kentleşme ve altyapı konu başlıklarıyla oluşturuldu. Çalışma grupları Çeşme bölgesi varlıklarını tespit ederek, sosyolojik, ekonomik, coğrafi, tarımsal ve tarihi zenginlikler hakkında ayrıntılı veritabanı oluşturdu. 2014 – 2023 taslak İzmir Bölge Planı'na uygun olarak Çeşme'de elde ettiğimiz verilerle bölgenin 10 yılına ilişkin ana tema, proje ve olayların sosyal, ekonomik, politik, ekolojik, teknolojik trendlerin tespiti gerçekleştirilecek” dedi.
Proje Koordinatörü İYTE Yrd. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu düzenlenen halk çalıştayları sonunda çalışma gruplarının kendi konularına ilişkin hazırlanan haritalar üzerinde de Yarımada Bölgesinin varlıklarına ilişkin tespit ve değerlendirmede bulunduğunu; bilinmeyen veya yazılı olmayan ekonomik ve kültürel değerlerin ortaya çıkartıldığını sözlerine ekledi.Nasıl Bir Yarımada Hayal Ediyorsunuz?

Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Boyacı ve İYTE'den Doç. Dr. Semahat Özdemir'in sunumları ve karşılıklı soru cevaplarla devam eden Ufuk Tarama Çalıştayı'nda, katılımcılara Nasıl Bir Yarımada Hayal Ediyorsunuz? sorusu soruldu. Çeşitli anketlerle devam eden çalıştayda bölgenin alt ve üst yapısı, ulaşım olanaklarının iyileştirilmesi, deniz taşımacılığının geliştirilmesi, tarım alanlarının imara açılmasının engellenmesi, yaşlı ve engelliler için yaşam merkezleri oluşturulması, bölgesel tarım planı oluşturulması, turizm master planının yapılması, kültürel ve Agro turizmin geliştirilmesi, balık çiftliklerinin kontrollü üretim yapması, yerel ekonomiyi destekleyecek nitelikte yüksek okullar kurulması gibi farklı konu başlıklarıyla ilgili çeşitli öneri ve istekler ön plana çıktı.
Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar, Güzelbahçe ilçelerini kapsayan proje ekibi içinde Proje Koordinatörü İYTE Yrd. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu , Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Murat Boyacı, Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof Dr. Hüsnü Ekan, İYTE'den Prof Dr. Alper Baba, Ege Üniversirtesi'nden Prof. Dr. Adnan Kaplan, İYTE'den Doç. Dr. Semahat Özdemir, İYTE 'den Öğretim Görevlisi Dr. Zeynep Durmuş Arsan ve Ege Üniversitesi'nden Prof.Yusuf Kurucu yer alıyor.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.