Ustaya Saygı’nın konuğu Işılay Saygın

İzmir’e emeği geçen, iz bırakan ve isimleri belleklere kazınan ustalarını saygı ve vefayla konuk eden Usta’ya Saygı, 21 Kasımda Işılay Saygın için gerçekleşiyor.

Ustaya Saygı’nın konuğu Işılay Saygın
Konak Belediyesi’nin düzenlediği vefa etkinliği ‘Ustaya Saygı’nın kasım ayı konuğu, Türkiye’de ilklere imza atan Devlet eski Bakanı, Buca’nın unutulmaz Belediye Başkanı, sivil toplum kuruluşu önderi, siyasetçi ve mimar Işılay Saygın olacak. Bugüne dek basın, sanayi, spor, sağlık, siyaset ve yazın dünyasından onlarca ustayı konuk eden ‘Ustaya Saygı’ bu kez Türk kadınının sınırsız dünyasının, gücü ve başarısının simge ismi Işılay Saygın’ı sevenleriyle buluşturacak. Prof.Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi Benal Nevzat Salonu Işılay Saygın’ı görmek, ona sevgisini dile getirmek isteyenlerle dolacak. Usta’ya Saygı, 21 Kasımda 18.30’da başlayacak.

Işılay Saygın:

Dokuz Eylül Üniversitesi mimarlık mezunu Işılay Saygın henüz 26 yaşındayken Buca Belediye Başkanı olarakgöreve geldi. 1973 yılında seçildiği belediye başkanlığını iki dönem yürütürken 12 Eylül 1980 darbesinde görevden alındı. Sonraki iki yıl boyunca mimar olarak çalıştı. 1983, 1987, 1991, 1995, 1999 yıllarındaki seçimleri kazanarak beş dönem İzmir Milletvekilliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi İlk Kadın Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyeliği görevlerinde bulundu. 51 ve 52. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Devlet Bakanı ve İlk Kadın Çevre Bakanı, 53. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde İlk Kadın Turizm Bakanı, 54. ve 55. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde ise Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 25’in üzerinde dernek, birlik ve vakıf üyesidir.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE