18 Kasım 2013 Pazartesi 17:24
MHP'li Erkan Akçay Soma'daki madencilerin sözcüsü oldu
Plan ve Bütçe Komisyonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2014 bütçesi üzerine konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay “ Soma’da 2011-2013 yılları arasında yaşanan sekiz maden kazasından yedi tanesi Uyar Madencilik’in devletten kiraladığı Darkale Maden Ocağında meydana gelmiş ve bu kazalarda 11 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu maden şirketinde vatandaşlarımız hayatını kaybederken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak siz ne yapıyordunuz? Bu maden şirketini hiç denetlemediniz mi? Bu şirket işçiler üzerinden devleti tehdit etme cesaretini kimden almaktadır? Şirketi TKİ Genel Müdürünün odasına götüren AKP Manisa Milletvekilinden mi almaktadır?” diye sordu.

İş ve İşçi Güvenliği Konusunda Sabıkalı Şirket Devletten Nasıl Maden Sahası Kiraladı

20 Ekim 2013 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde bir maden ocağında çıkan yangında 27 işçimiz mahsur kalmıştır. Yapılan müdahale sonunda 26 işçi kurtulurken 49 yaşında ve altı çocuk babası bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 2011 yılından bu yana Soma’da 8 maden kazası meydana gelmiş ve bunlardan 7 tanesi Uyar Madencilik Şirketinin devletten kiraladığı Darkale Maden Ocağında meydana gelmiştir. Bu kazalarda 11 işçi hayatını kaybetmiştir. Türkiye Kömür İşletmelerinin Genel Müdürü bu şirketin iş kazalarıyla ilgili ve iş ve işçi güvenliğine ilişkin tedbirleri almadığını ifade etmiştir. Tüm yetkililer bu kazaların Soma’da faaliyet gösteren Uyar Maden Şirketinin gerekli iş güvenliği tedbirlerini almamasından kaynaklandığı konusunda hem fikirken şirkete devlete ait alandan maden çıkarma ruhsatını kim vermiştir? Maden şirketi işletme sahasında gerekli tedbirleri almazken acaba Bakanlığınız ne yapıyordu? Ayrıca bu maden şirketiyle ilgili Bakanlığınıza ve ilgili birimlere defalarca şikayette bulunulduğu ifade edilmektedir. Eğer bu doğruysa herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Sayın Bakan size tekrar soruyorum: Uyar Madencilik’e Soma’da maden arama izni ne zaman verilmiştir? Bu madencilik şirketi bu zamana kadar Bakanlığınız veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kaç defa denetlenmiştir? Bu denetimlerin sonucu nedir? Bunların cevabını bekliyoruz.

Sabıkalı Maden Şirketi Devleti Tehdit Etme Cesaretini Kimden Almaktadır

Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı Uyar Madenciliğe ait Darkale maden ocağı bu son kazadan sonra kapatılmış, şirket işçilerin bir kısmını senelik izne ayırmış, bir kısmını da ücretsiz izinle beklemeye almıştır. Bu maden ocağının kapatılması sonucunda işçiler işsizlik tehdidiyle karşı karşıya kalmışlardır.  Uyar Madencilik Şirketi, Soma’da kendisine ait çok sayıda alanda maden arama ruhsatı sahibidir. Ancak bu şirket devlet tarafından kendilerine yeni bir saha verilmesi için işçileri eylem yapmaya zorlamakta, yeni saha verilirse ben sizin kıdem ve ihbar tazminatınızı da öderim, maaşlarınızı, haklarınızı da alırsınız. Aksi takdirde hiçbir hak alamazsınız. İhbar tazminatlarınızı ödemem, kıdem tazminatlarınızda yüzde 30 kesinti yaparım ve size 2015 yılında başlayacak şekilde taksitlere bölünecek şekilde senet veririm.” diyerek işçiler üzerinden devleti tehdit etmektedir. Yerin metrelerce altıda, ekmeğinin derdinde, ailesinin nafakası için uzun yıllar çalışan madencilere reva görülen bu yaklaşımı hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir. İşçilerin ihbar tazminatını ödemeyeceğini, kıdem tazminatlarını da yüzde 30 kesintiyle 2015 yılı içerisinde taksitlerle ödeyeceğini ifade eden, devlet tarafından yeni bir saha verilmesi konusunda işçileri eylem yapmaya zorlayan bu maden şirketinin tehditleri karşısında Bakanlığınız ne yapacak? Bu maden şirketleriyle iktidar partisi milletvekilinin ilgilendiği söylenmektedir. Bu Manisa ve Soma’da herkesin bildiği bir sırdır. Hatta devletten Darkale maden ocağını işletme izni alan bu maden şirketinin sahibini AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’nin TKİ Genel Müdürünün odasına bizzat götürdüğü bilinmektedir. Bu şirket bu cesareti nereden almaktadır? Arkasında olduğu söylenen AKP Manisa Milletvekilinden mi almaktadır?


Kendisine ait kömür sahaları olan Uyar Madencilik neden devletten kömür Ocağı kiralamak istiyor?

Maden kazasının olduğu Darkale Ocağını devletten kiralayan Uyar Madencilik Uyar 2 olarak bilinen Azyak’da kömür çıkartmaktadır. Ayrıca Uyar Uyar Madencilik Soma’da Kınık bağ alan mevkii, Eynez Köyü ve Cumalı Köyünde maden sondajı yapmıştır. Dolayısıyla Uyar Madencilik’in elinde Soma’da çok sayıda kendisine ait maden ruhsatı yeri varken devletten yeni maden sahası istemesinin tek gerekçesi vardır. Eğer Uyar Madencilik kendine ait maden ocaklarından kömür çıkartırsa bunu kendisinin satması gerekecektir. Ancak devletten maden sahası kiralarsa buradan çıkarttığı kömürü Türkiye Kömür İşletmelerine satmaktadır. Türkiye Kömür İşletmeleri de bu kömürü Soma Termik Santralinde kullanmaktadır.
 

Çalışanının Üç Kuruşunu Ödememek için Mal Kaçırdığı Doğru mudur?

Uyar Madencilik’deki üç işletme müdürünün devlete toplam 30 milyon lira SSK prim borcu bulunduğu iddia edilmektedir. Dolayısıyla bu şirketin devlete SSK primlerini ödemediği iddia edilmektedir. Bu şirket SSK primlerini ödemezken devlet acaba ne yapıyordu? Üç kuruşluk SSK prim borcu için esnafına, çiftçisine haciz götüren hükümetiniz bu şirket 30 milyon liralık prim borcunu ödemezken ne yapıyordu?  Çalışanının üç kuruşluk ihbar ve kıdem tazminatına göz diken Uyar Madencilik Şirketi sahibinin Konya’da Ilgın gübre fabrikası, Denizli’de otel ve benzinlik olmak üzere 25 milyonluk yatırım yaptığı, İstanbul’da pırlanta şirketi olduğu, Antalya’da turizm şirketi, Kuşadasında otel, Uşak ta parça fabrikası, Denizli Söke civarında krom ocakları olduğu ve bunları başkalarının üzerlerine devrettiği iddia edilmektedir.

Darkale Maden Ocağı Patlama Hazır Bomba Gibi

Buradan hükümeti de uyarmak istiyorum: Uyar Madenciliğin faaliyet gösterdiği Uyar 2      ( Azyak) maden ocağı sulu alanda olduğu için burada şılâm patlaması riski çok yüksektir. Bu maden ocağına kuyudan girilmektedir. 160 metrelik asansörün taşıyıcı kablolarında metal yorgunluğu bulunmaktadır. Yarın burada benzer bir facianın yaşanmaması için gerekli önlem alınmalıdır.

Soma’ya 7-8 km mesafede kendi çektiğim bir fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyorum: Bu Soma Termik Santrali’nin oluşturduğu hava kirliliğinin, hava tabakasının uzaktan görünüşüdür. Şimdi Soma’nın veya civarın en önemli sorunlarından birisi de bu santralde yakılan kömür sonucu atılan gazların havayı kirletmesidir. Buna ilişkin soru önergeleri de verdim. Soma’da bu hava kirliliği nedeniyle kanser hastası sayısı dünya standartlarından dört kat daha fazladır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün 17 Mayıs 2013 tarihinde açıkladığı “ Kış Sezonu Hava Kalitesi Bülteni” ne göre Manisa merkezdeki kükürtdioksit ortalaması 17 iken, Soma’daki kükürtdioksit ortalması 63 birimdir. Soma kükürdioksit ortalamasının en yüksek olduğu yedinci yerdir.

Beni Bacaklarımdan Asın Diyen Tanrıverdi Şimdi Nerede?

Dünya sağlık örgütünün Eylül-2013 raporunda açıklandığı üzere hava kirliliği sigaradan sonra akciğer kanserini tetikleyen en önemli etken. Who'ya bağlı çalışan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu (IARC), kansere yol açan maddeler bakımından hava kirliliğini, tütün dumanı, UV radyasyonu ve plütonyum ile aynı kategoride sınıflandırıyor. IARC'a göre, dünya çapında her yıl akciğer kanseri sonucu 223 bin ölüm, hava kirliliğinden kaynaklanıyor. AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi 2007 seçimleri öncesi Soma ilçemizdeki İstasyon Mahallesine gelerek “ Eğer biz bu bacagazı filtresini takamazsak, beni bacaklarımdan şu direğe asın demiştir.” Demiştir.  Soma Termik Santrali ile ilgili sorumuzu 2009 yılında cevaplandıran dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Çevre ve Orman Bakanlığının Elektrik Üretim Anonim Şirketi ile bu konuyu görüştüğünü ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin 2011 yılına kadar Soma Termik Santralı Bacagazı filtrelerini takacağını” söylemişti. Soma Termik Santrali Bacagazı Filtresi Projesiyle ilgili olarak 2010 yılında verdiğimiz önergeyi “ 1996 yılında yatırım programına alınan Soma Termik Santrali Bacagazı Filtresi Projesi henüz ihale edilmedi, ihale süreci sürüyor, proje başlanırsa 2014 yılında bitirilmesi düşünülüyor, ama süre uzayabilir.” Şeklinde cevaplandırmıştınız. Soma Termik Santrali Bacagazı Filtresi Projesi ihale edilmemiştir. Ancak Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi tarafından Soma Termik Santrali 2010 yılı Özelleştirme Programına alınmıştır.  Soma Termik Santrali özelleştirme kapsamına alındığı için bacagazı filtresinin takımının sürekli savsaklandığını düşünüyoruz. Ancak bu arada vatandaşlarımızın sağlığı çok ciddi bir şekilde zarar görmektedir. Soma Termik Santralinin bacagazı filtresi hala takılmamasına rağmen AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi bu yıl Manisa’daki gazetelere beyanat vererek Soma Termik Santralinin bacagazı filtresinin takıldığını söylemektedir. 
 
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.