18 Ekim 2013 Cuma 21:38
Mezarlarımıza dokunmasınlar
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karabağlar İlçesi Yeşiyurt semtindeki Yeşilyurt Mezarlığı içerisinden geçirmeyi planladığı 20 metre genişliğindeki imar yolu, bayram öncesi yakınlarının kabirlerini ziyaret etmeye gelenlerin tepkisine neden oldu.

Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP İzmir İl Başkanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlara düzenlemeye ilişkin vatandaşlar itiraz dilekçesi verdi. Vatandaşlardan Mehmet Ali Kılınç’ın dilekçesine yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, düzenlemenin İçişleri Bakanlığı oluru ile yapılacağını bildirdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN YAKINLARI BU MEZARDA

Vatandaşlardan Mehmet Ali Kılınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de gönderdiği dilekçesinde, Cumhurbaşkanı Gül’ün yakınlarından Hacı Kadın Fatma Satoğlu ile İsmail Hakkı Satoğlu’nun da aynı mezarlıkta yeralacağını, mezarlıkların nakli için ayrılan sahaya sadece 300 mezarın sığabileceğini, geriye kalan onlarca mezarın akıbetinin ne olacağını bilemediklerini iletti.

Kılınç, Başbakana gönderdiği dilekçede şunları söyledi: “Büyükşehir belediyesi burada bulunan cenazelerin bitişikteki sahaya naklini düşündüğünü belirtiyor. Ancak, bitişikteki saha yıkılacak bine yakın mezarı alacak büyüklükte değildir. Bu mezarların üçte birini alabilir. Bu sahanın da ortasından yol geçiyor. Mezarların her birinde iki veya üç gömü bulunmaktadır. Bunu dikkate aldığımızda, iki binden fazla ailenin manevi olarak yıkılacağı açıkça görülmektedir. Ne hazindir ki yıkıma İçişleri Bakanlığı da onay vermiştir. Mezkur mezarlığın konumu itibariyle, bu çalışma için farklı alternatif çözümler mümkündür.”

Yakınları mezarlıkta bulunan vatandaşlar, mezarlık içerisinden yol geçirilmesine karşı durarak, imza kampanyası başlattı.

BÜYÜKŞEHİR DİLEKÇEYE ŞU YANITI VERDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nden gelen yazıda şöyle denildi: “…

Yeşilyurt Kent Kabristanı içerisinden geçecek 20 metre genişliğindeki imar yolu ile ilgili olarak; İzmir Büyükşehir Belediyemiz Emlak Yönetimi Dairesi Başkanlığı’nca yol geçme zorunluluğu olduğu hususunda, İçişleri Bakanlığı olur’u alınmış olup; yine Emlak Yönetimi Dairesi Başkanlığı’nca yol gövdesinde kalacak cenazelerin nakli amacıyla kabristan bitişiğindeki saha, İzmir Büyükşehir Belediyemiz adına tahsis alınmıştır. Akabinde, İzmir Büyükşehir Belediyemiz Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından tahsis alınan ve cenazelerin naklinin sağlanacağı saha üzerine bir altyapı projesi hazırlanmıştır. Altyapı projeleri imalatlarının yapılması amacıyla, konu Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’mızca değerlendirilmektedir. Bu süreç içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyemiz Mezarlıklar Müdürlüğümüze, cenaze nakillerinin yapılmasıyla ilgili henüz resmi bir yazı ulaşmamıştır.”

İlgili tüm kurumları düzenlemeyle ilgili itiraz dilekçeleri yağdıran vatandaş Mehmet Ali Kılınç, tepkisini şöyle dile getirdi: “Bu mezarda babam ve kardeşimin mezarları var. Bu mezarlığın tam ortasından büyükşehir belediye başkanlığı yol geçirmeyi düşünüyor. Bu arada bin mezar tahliye olacak. Biz buna karşıyız. Bu mezarlığın altında bir yer ayırmışlar, oraya nakledeceklermiş ama orası 300 mezar alıyor. Burada kalan yüzlerce mezar nereye gönderilecek, toplu mezar mı yapılacak? Başbakan, Cumhurbaşkanı ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na dilekçe yazdım. Onlar valiliğe, valilik büyükşehire yazı yazmış. Ölülere saygı istiyoruz. Burası 90 derece, 60 derece diktir. Karabağlar Yeşillik Caddesi ile Uzundere Hıfzısıhha Kavşağı birleştirilmek isteniyor. Yolun iptal edilmesini istiyoruz. Ölüye saygısı olmayan bir toplum yaşayamaz.”

GAZİ BABAMIN MEZARINI SÖKMESİNLER

Gazi babasının vatan-millet için yaşamını yitirdiğini belirten vatandaşlardan Fikriye Yıldız da, şunları söyledi: “Benim babam on sene askerlik yaptı. Şimdiyse mezarımı sökecekler babamın. Babamın mezarını sökmesinler, istemiyoruz biz babamın ve ölülerimizin mezarlarının kaldırılmasını istemiyoruz. Babam gazi. Vatanı kurtardı, vatan millet için kanını döktü. Devletimizin gücü var, alttan geçirsinler yolu. Biz karşı değiliz yola. Ama sökmesinler. Allah rızası için babamın mezarını sökmesinler. Rahat bıraksınlar insanları.”

MEZARLIK İNŞALLAH BURADAN KALKMAZ

Mezarlık içinden yol geçmesine ve mezarların bir kısmının yanda belirlenen sahaya nakledilecek olmasına tepki gösteren Nurcan Kızak da, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeşilyurt Mezarlığı’nda kayınvalidem yatıyor. Dün geldiğimizde öğrendik buradan yol geçeceğini ve gerçekten çok üzüldük. Olacak şey değil. İnşallah halkın bu haklı tepkisiyle bu işlem durdurulacaktır. Herkes mezarların başında yakınlarını görmeye geldi. Haberi olmayanlar bir bayram buraya geldiğinde her şeyin ortadan kalktığını mı görecek? Böyle haksız bir şey olamaz.Mezarlık da buradan inşallah kalkmaz.”

Mezar yerleri için tapu aldıklarını, yıkılması ya da nakledilmesi durumunda tapuların ne olacağını soran Ferit Ulucan da, “Ben babamın mezarını satın alırken, tapu verdiler bize. Tapularımız ne olacak? Elimizde duruyor bu tapular. Şimdi mezarlarımızı söküp götürecekler, ne olacak? Nereye götüreceğiz, mezarlarımızı nereye taşıyacağız? Yer yok. Lütfen mezarlara dokunmasınlar” şeklinde sitem etti.

GEREKİRSE MEZARDA YATARIZ

Gerekirse eylem yapacaklarını, mezarda uyuyacaklarını ancak yol geçmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Şenay Kepenek de, duruma şöyle tepki gösterdi: “Kesinlikle mezarlara dokunulmasını istemiyoruz. Bu ağaçlar kaç yılda yetişti? Yol geçirecek başka yer bulamamışlar mı? Bu ölüleri rahatsız etmek vicdan işi mi? CHP’ye oy verdik, senelerdir onları başkan yapıyoruz, mezarlarımızı söksünler diye mi? Kesinlikle karşıyız bu işe. Gerekirse eylem de yaparız, yürüyüş de yaparız, mezarlıkta da yatarız.”

Yeşilyurt Vatan Mahallesi Derneği Başkanı Naci Menteş, kendisini her gün 15-20 kişinin arayarak ne olacağını sorduğunu belirterek şunları söyledi: “Bugüne kadar aldığımız bilgiye göre yol geçecek. Yeşili kesecekler, yol geçirecekler. Yeşile, ağaçlara, mezarlara saygıları yok mu insanların? Bütün devlet büyüklerine sesleniyorum, bu projeyi alttan geçirsinler.”

HİÇBİR KUVVET BENİM MEZARIMI BURADAN KALDIRAMAZ

Yakınının mezarının kaldırılacak olmasına sert tepki gösteren bir diğer vatandaş Elmas Arslan da şöyle konuştu: “Bu mezarlıkta bizim en az saysanız yüz insanımız var. Bunlar bizim canımız. Böyle bir şey olamaz. Ne demek, bir insanın mezarının kaldırılıp başka yere götürülmesi. Yolu başka yere versinler. İlla buradan vermeleri şart değil. Hiçbir kuvvet benim mezarımı buradan kaldıramaz, diğerleri de din kardeşlerim. Bırakın rahat yatsınlar, huzurlu yatsınlar.” 
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.