10 Kasım 2014 Pazartesi 19:45
Mavişehir’e yeni plana da itiraz
İzmir’in dikey yapılaşmanın yoğun olduğu bölgesi Mavişehir’de imar planlarıyla ilgili tartışmalı süreçte bir adım daha atıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 1/5000 ölçekli planla ilgili Mavişehir sakinlerinin açtığı davalar sonunda 2011 yılında yürütmeyi durdurma kararı alınmasının ardından, 2013 yılında bu kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı 1/25000, 1/5000 ve 1000 ölçekli planın yürütmesi, Mavişehirlilerin açtığı davada İzmir 2′nci İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

REKREASYON ALANINA AVM YAPILACAKTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mavişehir planlarını yeniden yaptı. Geçen ay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylanan plan askıya çıktı. İptal edilen Bakanlığın yaptığı planda mülkiyetle imar adaları birebir örtüşürken, Büyükşehir Belediyesi son planda imar parsellerinden terk alarak otopark ve yeşil alanlar oluşturdu. Bu nedenle emsal 1.4 olarak belirlenen imar parsellerinde yoğunluk, Bakanlığın planına oranla düştü.

Öte yandan TOKİ’nin rekreasyon alanı olarak satmasından 6 ay sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın iptal olan planıyla ticaret alanına dönüşen ve AVM yapımına olanak sağlanan denize yakın arazi, Büyükşehir Belediyesi’nin planıyla yine rekreasyon alanı ve otoparka dönüştürüldü. Son plan bazı düzeltme ve değişiklikleriyle Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılında yürütmesinin mahkeme kararıyla durduğu planla benzer şekilde oluşturuldu. Askıya çıkan plana bir ay içinde itirazlar yapılabilecek.

MİMARLAR PLANI BEĞENMEDİ

Son iki planı açtıkları davalarla durduran Mavişehirlilerin yeni plana itiraz edip etmeyecekleri Kasım ayı sonuna kadar belli olacak. Ancak Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin yaptığı inceleme ve değerlendirmeden, yeni planla ilgili olumsuz sonuç çıktı. Şube Başkanı Hasan Topal yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, planla ilgili itirazlarını açıkladı. Topal, Mavişehir Nazım İmar Planı ile planlama alanında önerilen nüfus için ayrılması gereken büyüklüklerde olmasa da, ayrılmış olan eğitim ve sağlık alanlarının, plan notlarında özel eğitim alanı ve özel sağlık alanı olarak tanımlanmış olmasını eleştirdi. Mevcut olan ve düzenlenmiş, bitkilendirilmiş, ağaçlandırılmış ve kullanılmakta olan park ve yeşil alanlar üzerinde yapılaşma öneriliyor olmasının imar kanununa ve ilgili yönetmeliklere aykırı olduğuna dikkat çeken Topal şöyle dedi:

“Bölgenin ilk planlarında az yoğun ve iki katlı yapılaşma içeren imar alanlarında, bu planla orta yoğunlukta nüfus getiriliyor olması nedeniyle yoğunluk artışı yaratılarak zaten yetersiz olan teknik ve sosyal altyapıya yeni yükler getiriyor.”

Topal sınırlı yeşil alanlara rekreasyon alanı tanımının getirilmesine de tepki gösterdi. Bunun yeşil alanlarda yapılaşmanın önünün açılması anlamına geldiğini belirtti. Bu nedenle de itiraz edeceklerini ve yeniden düzenleme isteyeceklerini söyledi.
Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.