İzmir'in dönüşümüne ABD ilgisi

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Michigan State Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret ederek kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İzmir'in dönüşümüne ABD ilgisi
Katip Çelebi Üniversitesi ile 'Kentsel dönüşümün etkileri' konulu ortak çalışma yürüten Amerika Michigan State Üniversitesi yetkilileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muhittin Selvitopu ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Suphi Şahin, Michigan State Üniversitesi Planlama, Tasarım ve İnşaat Bölümü Müdür Yardımcısı Prof. Mark I Wilson ve Küresel Programlama Bölümü Müdürü Kyungsik Irene Shim ile Katip Çelebi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehmet Çete ve Yrd. Doç. Dr. Yakup Eğercioğlu'na, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında sunum yapan ve bilgi veren Muhittin Selvitopu, Kadifekale'nin afet yaşanmadan önlem alınan ender projelerden biri olduğunu vurgulayarak, kentin genelinde devam eden tüm kentsel dönüşüm çalışma alanlarında sosyal dönüşümü ön planda tuttuklarını vurguladı.

Asıl nokta sosyal boyut

Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşımından övgüyle söz eden Kyungsik Irene Shim de, 'Bizim için kentsel dönüşüm projelerinin en can alıcı noktası sosyal boyutudur. Biz çalışmalarımızı sadece mühendis olarak değil sosyal bilimci gözüyle de değerlendiriyoruz.' dedi. Dönüşüm alanlarını ziyaret sırasında kent hakkında genel bilgiler de alan Mark I Wilson ise EXPO 2020 için düşüncelerini belirterek, İzmir'in ne kadar gelişebileceğini görmek istediklerini ve İzmir'e inandıklarını dile getirdi. Shim ve Wilson, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm çalışmalarını çok beğendiklerini dile getirdi. Ortak çalışmalar yapmak istedikleri belirten yabancı akademisyenler, Michigan State Üniversitesi'nden İzmir'e araştırma yapmaları için öğrenci göndermek istediklerini de belirttiler.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE