18 Ekim 2013 Cuma 21:48
“İzmir lojistik sektörünün yıldızı olabilir”

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, lojistik sektörünün, orta uzun vadede büyüme potansiyeli yüksek sektörlerin başında geldiğini bildirirken, İzmir'in de lojistik maliyetleri azaltacak bir lojistik merkeze ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Demirtaş, ulaştırma alanında gerekli altyapı ve üstyapı yatırımlarının yapılması ardından İzmir'in sahip olduğu büyük lojistik potansiyelini ortaya çıkaracağını söyledi. Demirtaş, İzmir'in ;Avrupa ve dünya pazarlarına yakınlığı, sahip kentteki uygun yatırım alanları ve organize sanayi bölgelerinin konumunun yanı sıra, üniversiteler, kalifiye işgücü ve Ege'deki diğer yabancı yatırımlar ile birlikte lojistik üs olmak için gerekli potansiyele sahip olduğunu söyledi. 2012 yılı gümrük verilerine göre yapılan ihracatta, İzmir'in ülke ihracatına katkısının 21.1 milyar dolar ile yüzde ;14 düzeylerinde ;olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "İzmir'in lojistik potansiyele sahip olmasında ülkemiz dış ticaretindeki rolü son derece önemli" dedi.

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi ve 1.2 trilyon dolarlık dış ticaret hedefi doğrultusunda, lojistik sektörünün de önemli bir mesafe kat edeceğini belirten Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti:

"Mevcut dış ticaret hacmimizin yaklaşık 3 katına ulaşılmasının hedeflenmesi Türk lojistik pazarımızın 2023 yılında dış ticaretimizde hedeflenen büyümeye paralel olarak en az 3 kat büyümesi öngörülüyor. Türkiye'nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda, ihracatın 100 milyar dolarının İzmir'den yapılması hedefine odaklanmalıyız. Bunun için öncelikle denizyolu ile birlikte demiryolu ve havayolu taşımacılığı gibi alternatif ulaşım yollarının kombine bir şekilde kullanılması ve altyapı eksikliklerinin giderilmesi gerekiyor."


Türkiye'nin önemli ihracat konteynır limanlarından birisi olan Alsancak Limanı'ndan yapılan ihracatın sadece İzmir'in değil Ege Bölgesi'nin de ihracatını kapsadığını belirten Demirtaş, şunları söyledi:

"Hatta Marmara ve Akdeniz bölgelerinin bazı kentlerinin bile yüklemeleri İzmir'den yapılıyor. İzmir Alsancak Limanı'nın kapasite ve verimliliğin arttırılması, büyük konteynır gemileri için limanın derinleştirilmesi ve limanın yükünün azalması için Çandarlı Limanı'nın bir an evvel devreye girmesi son derece önemli. İzmir'in liman kapasitesinin genişletilmesi ve bağlantı yollarının geliştirilmesi ile ticaret merkezi olma özelliği güçlenecektir."

İzmir'in dünyadaki örneklerden yola çıkarak intermodal taşımacılık sistemlerini kente kazandıracak, özellikle dış ticaret ile uğraşan firmaların lojistik maliyetlerini azaltacak bir lojistik merkeze ihtiyacı olduğunu söyleyen Demirtaş, şöyle devam etti:

"Lojistik sektörünün dış ticaret için önemini de göz önüne alarak, İzmir'in Avrupa, Asya ve Orta Doğu ile bağlantılı karayollarına sahip olması, deniz taşımacılığında da avantajlı bir konumda bulunması gelecek yıllarda İzmir'i lojistik sektöründe dünya devletleriyle rekabet edebilecek konuma taşıyacak. İzmir'in otoyol, karayolu ve demiryolunun kesiştiği noktada kurulacak lojistik merkez, gümrüklü sahaları ve hizmetleri ile İzmir Alsancak Limanı'nı rahatlatacak, İzmir'in güney ve diğer akslarından gelecek yüklerin bir merkezde toplanarak şehre girmesini ve şehirde toplanması gereken yükün şehre olumsuz etki yaratmadan bir noktada toplanarak tüm dünyaya gönderilmesi açısından son derece yararlı olacak."

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.