12 Şubat 2015 Perşembe 12:11
 İzmir Büyükşehir Belediyesi, Burhan Özfatura'nın metro iddiasına cevap verdi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, eski başkanlarından Burhan Özfatura’nın metro ile ilgili iddialarının hiçbir bilimsel temele oturmadığını açıkladı.

Özfatura’nın, “Kendi çoluk çocuğuma, metronun Üçyol'dan Üçkuyular'a kadar olan kısmına binmeyin diyorum. Şakır şakır sular akıyor. Üçyol-Üçkuyular hattında hem zemin etütleri hem de uygulanan mantolama konusunda ciddi tereddütlerim var.” sözleri üzerine, Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yaptı.Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Üçyol-F.Altay (Üçkuyular) istasyonları arasındaki 5,5 km.’lik güzergahı kapsayan 2. kısım metro hattı, tıpkı daha önce işletmeye açılan 1. kısımda olduğu gibi sorunsuz bir şekilde hizmet vermekte ve vatandaşlarımızı endişeye düşürecek herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Bilindiği üzere söz konusu bölgede yapılan metro inşaatı, yer altı su seviyesinin altında imal edilmiştir. İmalatları gerçekleştirilen 5 adet istasyon ve tünel yapıları, uzman teknik elemanların kontrollüğü ve STFA şirketinin müşavirlik hizmeti kapsamında tamamlanmıştır. Gerekli durumlarda ise başta Dokuz Eylül Üniversitesi olmak üzere diğer üniversitelerde görevli, konusunda uzman öğretim üyelerinin de yer aldığı tespit, raporlama ve öneriler çerçevesinde çalışılmıştır. Uluslararası alanda önemli projelerde yapım ve müşavirlik hizmetlerini yürüten, ülkemizin köklü firmalarından STFA şirketinin müşavirlik hizmeti dahilinde, yurtdışında tünel ve su etütleri konusunda uzman olan Hollanda menşeli DHV Haskoning firması da çalışmalara katılmış ve getirdikleri çözüm ve önerilerin eksiksiz yerine getirilmesi sağlanmıştır. Su seviyesinin altında gerçekleştirilen benzer tüm yapılarda olduğu gibi söz konusu işin yapım aşamasında da suyla mücadele konusunda zorluklarla karşılaşılması son derece doğaldır ve uzman ekipler tarafından yürütülen projelendirme çalışmalarında ortaya koyulan yapısal tedbirlerle bu sorunlar aşılmıştır. Kaldı ki Sayın Belediye Başkanı’nın döneminde gerçekleştirilen 1. kısım metro inşaatına ait tünellerin ve istasyonların yapım çalışmalarında da suyla ilgili problemler yaşanmış ve 2. kısım metro inşaatında olduğu gibi gerekli tedbirlerle sistem güvence altına alınmıştır. ‘Çoluk çocuğuma metroya binmeyin diyorum.’ şeklinde konuşan Sayın Özfatura’nın, bu talihsiz açıklamasından önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden herhangi bir bilgi almaması da ayrıca düşündürücüdür. Hiçbir teknik tespit ve bilimsel veriye dayanmadan ortaya atılan bu tür iddiaların, maalesef vatandaşlarımızda endişeye yol açmaktan ve bilgi kirliliği yaratmaktan başka bir etkisi bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin web sayfasından yaptığı açıklama;ODTÜ'NÜN RAPORU VAR 
Geçen yıl temmuz ayında açılan İzmir Metrosu'nu Üçyol-Üçkuyalar hattına ilişkin ODTÜ raporunda, hattaki risklere dikkat çeken Doç. Dr. Erdem Canbay'ın çalışmasını kamuoyuna duyurmuştu. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Canbay'ın hazırladığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından görmezden gelinen raporda, tünellerin inşasına ilişkin hesaplamaların hatalı yapıldığı, proje çizilirken su basıncı ve depremselliğin göz ardı edildiği, bunun sonucu olarak 3 Mayıs 2011'de ve 18 Temmuz 2012'de, metro tünelinde yırtılma meydana geldiği belirtiliyor. Canbay, raporda statik ve betonarme açısından durumun gözardı edildiğini iddia etti. Doç. Dr. Erdem Canbay tarafından hazırlanan yazıda tünel üzerinde meydana gelen çatlaklara dikkat çekilerek, "Her gün binlerce kişinin taşınacağı bu kadar hassas bir sistemin her an çatlama olasılığı olan invertlerin üzerine oturduğunu bilmek ve bir önlem almamak tabiri caiz ise cinayettir" denildi. Bu rapora rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin, Özfatura'nın açıklamalarının "bilimsel temele oturmadığı" yönündeki savunması şaşkınlığa yol açtı. Burhan Özfatura ise, Büyükşehir'e cevap vermek istemediğini belirtti, "Ben en azından bu bölgeye dikkat çektim diye düşünüyorum. Dedim-dedi ile tartışmak istemiyorum. Benim dönemimde ÜçyolÜçkuyular Hattı'ndaki gibi bir su problemi yaşanmadı" diye konuştu. 

İzmir Metrosunu bir çok defa su basmış, bu fotoğraflar sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştı.İzmirli tepkili:
İzmir metrosu ile ilgili iddialar her gün farklı bir kaynaktan ortaya atılmakta, vatandaşlarda tedirginliğe sebebiyet vermektedir. Aktarmalı sitem sonrası bütün ulaşım metroya yönlendirilmiş, metronun kapasitesi ve taşıdığı can sayısı artmıştır. İzmir ulaşımının aktarmalı sistem sonrası tek ulaşım mecrası olması, iddiaların titizlikle incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Eğer iddialar İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni yıpratmak amacıyla bilinçli olarak ortaya atılıyorsa bu iddiayı ortaya atıp vatandaşlarda paniğe sebep olanlar hakkında yasal işlem başlatılmalıdır. İddalar doğruysa da bir an önce metroda gerekli bilimsel ölçümler yapılıp, gerekirse tam güvenli hale getirilene kadar ulaşıma ara verilmeli, ihmali olanlar hakkında yasal müeyyideler ivedilikle uygulanmalıdır.
Son Güncelleme: 12.02.2015 12:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.