24 Şubat 2014 Pazartesi 12:04
İşte AK Parti İzmir Projeleri
İzmir’in kaderine yön verecek “Hayat İzmir” projeleri; Ekonomi’de Hayat, Ulaşım’da Hayat, Sosyal Hayat, Ekolojik Hayat, Kentsel Hayat, Engelsiz Hayat, Teknolojik Hayat, Kültür-Sanat’ta Hayat, Sağlıklı Hayat başlıkları altında toplamda 1414 proje ile başlıyor. İzmir’in 30 ilçesine dair yüzlerce projeyle, her alanda her yerde aynı anda kalkınma ve huzurlu kent yaşamı hedefleniyor. ‘Hayat İzmir’ şehircilik hareketi toplantısı Kaya Thermal Convention Otel’de Projelerini açıkladı.

Yıldırım gözyaşlarını tutamadı
İş sanat spor ve siyasetçi camiasının yoğun katılım gösterdiği toplantıda İzmir'in önde gelen isimlerinin katılımı ve Binali Yıldırım'ın salondaki herkesle tek tek selamlaşmasıyla başladı. Toplantıya eşi ile birlikte katılan Binali Yıldırım'a Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti İzmir Milletvekilleri, adaylar ve partililer eşlik etti. Yıldırım'ın duygulandığı ve gözyaşlarını tutamadı.

Yıldırım,  “İzmir çok kolay” mesajı verdi.

Yıldırım: “İzmir geçmişiyle övünecek ama geleceğe de umutla bakacak. İzmir geleceğinden ümitli değil, geleceğini göremiyor. Peki bunda İzmirlinin suçu ne? İzmirli mi suçlu? Hayır. Hiç kimse bunu 4 milyon İzmirli hemşerimizin üzerine atmasın.


 

Biz seçimimizi yaptık. Şimdi seçme sırası İzmirli hemşerilerimizde. İzmirli hemşerilerim seçerlerse elimizi değil, başımızı taşın altına koyarız. İzmir artık çok kolay. Bizim çok iyi bir ekibimiz var. İyi bir ekip kurduk. Özenle çalıştık, projelerimizi hazırladık.”

Yüzyılın şehircilik hareketi olarak nitelendirilen projede önceliğin körfezde olduğu belirtildi. Körfez projesinde İzmir'in iki yakası arasında Tüp Geçit yapılarak trafiğin rahatlatılması amaçlanıyor.

İzban hatları Aliağa'dan Selçuk'a kadar uzatılarak İzmir turizmine katlı sağlanacak.
Üçüncü olarak körfeze akan derelerin ıslahı yapılarak körfezin yaşayan bir ekolojik sisteme kavuşması sağlanacak. Dördüncü olarak İzmir'in yorgun yüzünün yenileneceği belirtildi ve tanıtım filmi sona erdi.

Yıldırım : ''Umarım izlediğiniz film yuzyulın sehircilik hareketi hakkına fikir vermiştir. Bir hesap yaptım eger her projeye bir dakika ayırsam 23 saat sürüyor. Bu kadar zamanınız olmadıgını biliyorum olsa da bana tahammül edeceginizi düşünmüyorum. Kısaca ana baslıklara alt baslıklara değineceğim.Sıkıldık bırak dediğiniz anda sunumu bırakırım. Benim fıkrımden cok sızın ne düşündüğünüz onemli."

Hayat İzmir ne demek izmiri'ın sorunlarını cozecek bir harekettir. Kısaca hayat İzmir bu sekilde tanımlanır. İcinde 9 ana baslık var. Kultur sanatta hayat ekonomide hayat sosyal hayat engelsiz hayat kentsel hayat teknolojik hayat.

Ekonomıde hedef İzmir'in ekonomısini guclendirmek izmir'i kalkınmada lokomotif haline getirmek tarım sanayı turizm kultur.

Izmir'le ilgli size keske çok güzel seyler soyleyebilsem. İzmir tarihiyle ovunuyor buna da hakkı var. Büyük sanatçılar hep bundan bahseder. Sezen Aksu 'nun Firuze si İzmir. İzmir gecmişiyle tabiki övunecek ama gelecek onemli. İzmir geleceginin göremiyor. Bu izmir'ın sucu degıl  bu yönetenelerin sucu. İzmir'e emek verme nokatasında emekten kacılıyor biz kacmıyoruz. Ben zoru seven bir ınsanım imkansızım zaman alır.

Biz İzmir icin çok güzel şeyler yapacagız.
Türkiye'nın dogusunu batısını kuzeyini guneyini acan hızlı tren yapan bir ıktıdarın mensubu onun hizmet elemanı olarak Türkiye'de basardık sıra simdi İzmir'de...

Ekonomide hayatın ilk başlığı tarım İzmir hala tarımda Türkiye'nin bir numaralı sehri.
Biz bunu daha iyi yerlere getirmek için calısacagız.

Sıcak suyu etkin kullanmak için 29 bin dekar alanda jeoseralar kurulacak.
Ayrıca fidancılık ve süs bitkileri organize bölgeleri kurulacak. Tarım konusunda 120 proje planladık. Tarım konusunda meslek edindirme merkezleri açacağız. Güzelbahçe'de deniz ürünleri borsası'nı kuruyoruz.

- Hayvancılığı geliştirmek amacıyla yem borsası kuruyoruz. İzmir'de 135 çeşit tarım ürünümüz var. Bu ürünleri dünyaya tanıtmak için e-çiftçi marketleri kuracağız. Entegre işleme tesisleri kurup üreticilerimizin ürünlerinin ekonomik değerlerini artırmayı sağlayacağız.

Turizim ile ilgili İzmir'e keşke güzel şeyler söyleyebilseydim.
- 4 milyonlık İzmir 1.4 milyon yabancı misafir ağırlayabiliyor. 2003 yılında deniz ticaret odası başkanımız Ekrem Demirtaş ile kruvaziyer deniz turizimi hakkında bazı önlemler almasaydık bugün izmir 1.4 milyonu bile konuşamazdı. Bu miktar çok yetersizdir. Peki neden gelmiyorlar. Bunun sebebini araştırmamız gerekiyor.

- İzmir fuarcılığı başlatan şehirdir. Anadolunun her yerinde zihinlerde İzmir fuarının ayrı bir yeri vardır. 10 yıldır izmir fuarının organizasyon sayısında bir artma yok. Fuarın Altyapısı ve tesisleri kötü haldedir ve panayır haline gelmiştir.

- 5 yıldızlı oteller sadece konak alsancak civarında var. Karşıyaka'da bile 5 yıldızlı bir otel yok. Böyle bir izmirden bahsediyoruz. Süratle konaklama tesislerinin sayısını ve kalitesini artırmamız gerekiyor.

Doluluk oranları da %50 nin altında.

- İzmir'in tarihi güzelliğini ve turizm potansiyelini açığa çıkarmak lazım. İzmir diyince ucu bucağı olmayan bir hayale kapılıyor. ama izmire gelince malesef hayal kırıklığı yaşıyorlar.

İzmirdeki binaların %55'i sağlıksız durumda. İzmir'li körfeze erişemiyor.
Sahil şeritlerini yerli ve yabancı projelerin erişimine açmak için 65 kilometrelik sahil bandında 8 farklı temada bir proje tasarladık. karşıyaka'da kültür sanat cumhuriyet açıkhava müzeleri olacak. Karşıyaka iskelesine bağlanacak zübeyde hatun müze gemisi istanbulda hazır, buraya gelmek için gün sayıyor.

Bayraklı izmirin kurulduğu yerdir.
Bayraklı en genç ilçelerimizden biridir. Bayraklı denizin dibinde ama denize ulaşamıyor. Bayraklıda bilim teknoloji ve açıkhava müzesi kuruyoruz. Anadolu bulvarı yeraltına alınacak, dünyanın en büyük botanik parkı bayraklıda yer alacak.14bin hektar alan ve 30 bin farklı bitki olacak. Su dünyası müzesi termalin merkezi balçovada yer alacak.

İkiçeşmelikte agora kemeraltı kadifekale sana emanet İlknur Hanım. İkiçeşmelikte ek sanatları sokağıyla izmirin yaşayan kültürü devam edecek. Arkeopat projesi ile agora kemeraltı kadifekale de bulunan teleferik ile bu sistem sahil şeridiyle birleştirilmiş olacak.

Yat limanı sayısını ve kapasitesini artıracağız.
İzmir'e 18 tane yeni yat limanı yapacağız. 1900 olan konaklama ve bağlama kapasitesini de 9000 in üzerine çıkaracağız. Bu da deniz turizmini canlandıracak. Deniz turizmi diğer turizm dalları içerisinde en az 10 kat fazla katkı sağlayacak.

Türkiyenin kültür ve turizm başkenti izmir olacak.
İzmir eski günlerindeki gibi bir film platosu olacak. Alsancaktaki atıl alan dönüştürülecek. Mürselpaşa caddesi ile liman arasında kalan alanı reklam sanat moda medya bilişim sektörlerinin bulunacağı bir yerleşke haline getireceğiz. Bu yerleşke içine 1 milyon metrekarelik bir küçük şehir parkını da entegre ediyoruz. Bu merkez içine kültür merkezleri, film platoları yer alcak.

İzmir ticareti ihracatı Türkiye'ye getiren şehir ama orada bile 4. sıraya gerilemiş durumda. Türkiye'de son 10 yılda ihracat 6 kat artarken İzmir'in ihracattaki payı son 10 yıl içinde %8 den %6 ya geriledi.

Bu şehre yatırımcı gelmiyor, bu şehirden yatırımcı kaçırılıyor. Yatırımcıya ot yolduruluyor. Kim hayatı kolaylaştıracak yatırımcya? yerel yöneticiler.. Yerel yöneticiler izmirin dertleriyle dertlenmiyor. Dertlenseydi biz burada olmazdık.

İzmir'de işsizlik türkiye ortalamasının üzerinde seyrediyor.
Türkiye'de işsizlik geriledi ama izmir'de 300 bin hemşerimizin iş ve aşa ihtiyacı var. Sanayi tesislerine yapacağımız düzenlemelerle 35 bin izmirli hemşerimize iş aş sağlayacağız.

Ayrıca tarım sanayi turizm kültür hepsini birleştirdğimizde toplam istihdam 130 bini bulacak. Eğer 261 projeyi birlikte düşünürsek 170 bin hemşerimize iş imkanı sağlıyoruz. Ayrıca izmir ekonomisine de yıllık 30 milyar tl katkı sağlayacak.

Bunları neyle yapacaksın diye bana soracaklar kaynak nerde para nerde diye soracaklar. Biz 2013 de 166 milyar liralık yatırımı yapmış olarak karşınıza geldik. İzmirliler rahat olsun. Ben 35 yıllık bir mühendisim. Hayatımda hiçbir zaman para sorumum olmadı. Projeniz yoksa problem vardır. nereye gideceğinizi bilmiyorsanız yol sizi biryerlere götürür. Biz nereye gideceğimizi biliyoruz.

Projeleri büyük oranda kamu özel ortaklığı ile yapacağız. Bazı projeleri ise merkezi yönetim ile birlikte yapacağız. Kendi kaynaklarımızla yapacağımız projelerin tutarı 15 milyar lirayı geçmiyor.

Ulaşım en kolayı anlatmama gerek var mı?
Ulaşım benim işim. Benim işim de, izmirlilerin ulaşması lazım erişmesi lazım. Sevdikleriyle kavuşması lazım. Ulaşan erişen türkiyeyei yaptık, ulaşan erişen izmiri de haydi haydi yaparız. Çok kolay...

Ulaşım izmir'de çok yetersiz.
Daha da yetersizdi de izban'ı devreye aldık da rahatladı. Raylı sistem çok yeteriz. Otobüs taşımacığığı merkezlerde var, çevre ilçelerde yok. Deniz unutulmuş, yok. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar deniz taşımacığına uygun yer yok. 1 saatlik yolu 3 dakikada geçiyorsunuz. Bu yolu biz altınyoldan 1 saatte geçiyoruz. ilk etapta metro, ikinci etapta tramvay hatları yapılacak ve toplu ulaşım deniz ulaşımı ile entegre olup izmirin ulaşım sorunu çözülecek.

Rekabet tatlı bir şekilde devam etsin.
kafsinkaf göztepe rekabeti devam etsin. Rekabet güzellik, kalite, başarı getirir. Ona sözümüz yok. Biz izmirin kuzeyini güneyini ulaşımda biraraya getireceğiz. menemenden çeşmeye gitmek isteyen hemşerilerimiz 6 dakikada karşıya geçsin.

Önümüzdeki dönemde toplam 440 kilometre yol yapacağız.
6306 sayılı büyükşehit yasası birşey getiriyor. En önemlisi izmirin 12 bin kilometrekarelik yönetim sınırları büyükşehire devrediliyor. Yerel parlamento niteliğindeki belediye meclisleri güçlendiriliyor. Üretim yolları ve köy yolları dahil merkezdeki yollar dahil bütün altyapı arıtma herşey büyükşehirin sorumluluğuna geçiyor. parasal olarak büyükşehirin yetkileri artırılıyor. Kirazın köyüne yapılacak yol için ankaradan haber beklemeye gerek yok.

İzmir'in en önemli sorunlarından bir tanesi malesef park alanları yetersiz.
Yolların yarısı park alanı olarak kullanılıyor. İzmir'de son 15 yılda yapılan kapalı otopark kapasitesi 5300 araç. izmir trafiğine yeni katılan araç sayısı ise 700.000. Yeter mi? yetmez.. Biz adnan menderes havaalanına otopark kadar izmir'de otopark yapılmamıştır. Ama paralar alınıyor. Ortada otopark yok. Ruhsatı alan orayı dükkana dönüştürüyor.

Akıllı ulaşım sistemlerinde 35 adet dalçık yapacağız.
Akıllı sistem 7/24 çalışacak. Kontrol merkezinden trafik kontrol edilecek. Akıllı telefonlardan trafik yoğunluğuna göre vatandaşlar rota belirleyebilecek.

Biraz da sosyal hayattan bahsedelim.
Burada ben 9 deyince sokakta ınsan göremiyorum.Koank adayımız onemli bir aday. Tek kadın adayımız.Konak'ın sembolu meydandır ama bu haliyle malesef saat kulesi'nı araya araya buluyorsunuz. Bız Konak Meydanı'nı uc kat buyutecegiz. İzmir yeşil alan fakırı malesef. Türiye'ye ortalam dusen yesil alan sayısına göre İzmir cok geride. Bunun için kent parkları yapacagız.''

Kultur sanat baskenti olacak burası

Ekolojık hayat geliyor. Ekolojık hayat gelecek nesillere olan sorumluluğumuzdur. Biz cop daglarından cop depolarından cop fabrıkalarına gecşiş saglıyoruz İzmir'ın copleri enerjıye donusecek.179 proje var ekolojık hayatla ılgılı. Suanda ic korfeze sirkulasyon olmuyor. Yapacagımız kanlalla korfez temizlenecek korfezde oksıjen artacak ayrıca burası onemli bir rekreasyon alanına donusmus olacak.

Kentsel hayat sehir yenileme kentsel donusum.
Kentsel donusum lafı İzmir'de cok yıprandı. İzmir'ın sehir yenilemesi geciktiriliyor. Bir mılyon İzmirlinin 6.5 sidetinde yıkılacak bu evlerden cıkması lazım.Buna karsı hic bir tedbir yok.Demek ki kucuk siyası hesaplar bırakılıp bu bir mılyon hemsehrimiz yasadıgı saglıksız yapılardan kurtarılıp konforlu guvenli sıtelere donusturulmesi gerekiyor. Kimseyi yerinde yurdundan istemeyerek etmeyecegiz bunu onların rızasıyla yapacagız. Biz yapmayacagız biz denetleyecegiz guvencesi biz olacagız. Arsa uretmek bizim görevimiz olacak. Emsal usulu degil kutle imar sistemiyle sehir yenilemesi yapacagız.Herkes keyfine göre bina yapmayacak. Amacımız kimseyi magdur etmek degil zorla değil gonullu degisim gerceklesecek.

Sehrin gelisme akslarını tekrar gözden gecirecegiz.
Sehir nasıl gelisecek hangi fonksiyon hangi bolgelerde olacak bunu halledeceğiz. İzmir gelisigüzel saglıksız buyuyor. Sehrin yasam anayasasını ırtaya koyacagız.

Saglık İzmir saglıkta da merkez olmaya aday.
Cünkü izmir'ın sıcak suları var iklimi güzel. Yaslılar içicn bulunmaz biyer.Saglık olarak İzmir'ı on plana cıkarmısıtık EXPO'da da.Bayraklıdaki dev hastanenin 12 mart ta temelini atıyoruz.

Tüm Projeler Görselleriyle birlikte birazdan EGEHABER.COM 'DASon Güncelleme: 24.02.2014 13:15
Anahtar Kelimeler:
AK Parti İzmir Projeleri
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.