ESKİ BELEDİYE BAŞKANI YENİ İLÇE BAŞKANI OLDU!

EGE HABER 10.12.2014, 19:37 10.12.2014, 19:47
ESKİ BELEDİYE BAŞKANI YENİ İLÇE BAŞKANI OLDU!
CHP Torbalı’da beklenen istifa gerçekleşti. 5 yıldır Torbalı İlçe Başkanlığı koltuğunda oturan Faruk Akpınar, babasının sağlık sorunları nedeniyle istifa etti. Yönetim, ilçede 10 yıl belediye başkanlığı yapan İsmail Uygur’u oy birliğiyle ilçe başkanı seçti.

CHP İzmir’de uzun süredir istifa etmesi gündemde olan Torbalı İlçe Başkanı Faruk Akpınar görevinden ayrıldı. Babasının sağlık sorunları nedeniyle uzun süredir istifa etmeyi düşünen Akpınar, kararını hayata geçirdi. Akpınar görevinden istifa ederken, ilçe yönetimi dışarıdan bir ismi ilçe başkanı seçti.

İlçede 5,5 yıl ilçe başkanlığı yaptıktan sonra 2004-2014 yılları arasında belediye başkanlığı koltuğunda oturan İsmail Uygur, yönetim içinde yapılan oylamada oybirliğiyle ilçe başkanı seçildi. CHP'de tüzük gereği istifa eden ilçe başkanının ardından yönetim içinden veya dışarıdan bir isim, ilçe yönetimi tarafından seçilebiliyor.

AKPINAR: YÖNETİME TEŞEKKÜR EDERİM

5 yıldır ilçe başkanlığı koltuğunda oturan Akpınar, istifasının ardından Ege Postası'na açıklamada bulundu. Akpınar, şunları söyledi;

“ Sağlık sorunları nedeniyle ilçe başkanlığı görevimden istifa ettim. Yönetim kurulu benim yerine İsmail Uygur’u ilçe başkanı seçti. İl başkanlığımızın konuyla ilgili bilgisi var. Herhangi bir farklı sorun yok. Sağlık sorunları olmamış olsaydı kongreye kadar devam edecektim ancak sağlık sorunlarıyla uğraşırken partinin zarar görmesini istemedim.Yeterli mesaiyi ayıramamaya başlamıştım. Kararı verirken İsmail Uygur’u ikna etmem zor oldu. Eski bir ilçe başkanı olarak partinin her kademesinde yoğun emeği olduğu için görevi kabul etti. Kendisine teşekkür ediyorum. Oybirliğiyle  aldıkları karar için yönetim kurulundaki arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum."

UYGUR: PARTİME BORCUM VAR

Yeni başkan Uygur, “Parti bizi onurlandırdı, 5,5 yıl ilçe başkanlığımın ardından 10 yıl belediye başkanlığı yaptım. Partime hizmet borcum var. Yönetim kurulu il başkanlığına da danışarak böyle bir karar aldı. Bende kabul ettim” dedi.

ÜÇÜNCÜ DÖNEMİ YARGIYA TAKILDI

Uygur,  belediyede bir memurun görev yerini değiştirdiği için hakkında açılan dava sonrasında "görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıl 15 günlük hapis cezası almıştı. Yerel seçim sürecinde partinin yaptırdığı anketlerde farklı şekilde önde çıkmasına rağmen Uygur, cezasının  Yargıtay 4. Ceza Dairesi tarafından onanması nedeniyle CHP Genel Merkezi tarafından aday gösterilmemişti. Parti Torbalı’da Ufuk Yörük’le seçime girmişti. Yerel seçimlerde Torbalı’da AK Parti birinci parti olmuştu.

(Sercan AVCI/egepostasi.com)
Yorumlar (0)