CHP İzmir Kadın Kolları Öğretmenler Günü'nü kutladı

CHP İzmir Kadın Kolları üyeleri, atama bekleyen öğretmenler ile Yeni Kuşak Köy Enstitüleri İzmir Şubesi'nin Öğretmenler Günü'nü kutladı

CHP İzmir Kadın Kolları Öğretmenler Günü'nü kutladı
CHP İzmir Kadın Kolları üyeleri, atama bekleyen öğretmenler ile Yeni Kuşak Köy Köy Enstitüleri İzmir Şubesi'nin Öğretmenler Günü'nü kutladı.

Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen toplantıda konuşan CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı Özgün Utku, Türkiye'de eğitimin geriye gittiğini, köylerde öğretmen bulunmadığını belirtti.

Ülkedeki öğretmenlerin eylem sırasında coplarla dövüldüğünü söyleyen Utku, CHP'li kadınların çağdaş Türkiye ve iyi bir eğitim için sahalarda çalıştığını dile getirdi.

Atama bekleyen öğretmenlerden Sinem Aksungur ise 2006 yılında Almanca öğretmenliğinden mezun olduğunu, ancak hala atanamadığını ifade etti.

Mezun olduktan sonra sadece 1 yıl ücretli öğretmenlik yaptığını anlatan Aksungur, şunları söyledi:

"Ücretli öğretmenlik yaparken aylık 300 lira gibi bir para alıyordum, geçinemediğim için öğrencilerime ağlayarak veda ettim. ÖSS'yi kazandık, fakülteyi bitirdik, KPSS barajını aştık. Neden bu özel günde hala bu sorunları konuşuyoruz? Neden öğrencilerimizle birlikte değiliz?"

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri İzmir Şube Başkanı Dursun Utku ise 1940'lı yıllarda öğretmenlere ve eğitime büyük önem verildiğini bugün ise 250 bin öğretmenin atanmayı beklediğini söyledi. 
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE