07 Ocak 2014 Salı 12:44
Aydın Kestanesi tescilini aldı
Aydın Ticaret Borsası tarafından Aralık 2010’da Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) yapılan “Aydın Kestanesi” coğrafi işaret başvurusu, TPE tarafından tescile uygun görüldü.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, yaptığı açıklamada, “Coğrafi işaretler; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri yönünden, kökeninin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir. Coğrafi işaretler, gelenekle ilgilidir, bir kalite göstergesidir, kırsal kesimin kalkınma aracıdır. Ülkemizde Coğrafi işaretler 1995 yılından itibaren, kanun hükmünde kararnameyle korunmakta ve henüz yasalaşamamakla birlikte mecliste kanunlaşmayı bekleyen bir yasa tasarısı bulunmaktadır. Coğrafi işaret sistemi ülkemizde tescil belgesine sahip olmaktan öteye gidememektedir. Dünyada olduğu gibi ortak bir etiketleme ve logo uygulaması olmaması sebebiyle, coğrafi işaretli ürünlerin tanınırlığı ve bilinirliği sağlanamamaktadır. Bunun yanı sıra coğrafi işaretli ürünler, denetim ile ilgili yetersizlikler sebebiyle, haksız rekabet, haksız kullanım ve tüketicilerin yanıltılması ile karşı karşıyadır” dedi.

Aydın kestanesini markalaştırmak adına büyük uğraşlar verdiklerini belirten Adnan Bosnalı, “Aydın Kestanesini tanıtmak amacıyla 2010 yılından bu yana fuar katılımları, ropörtajlar, coğrafi işaret çalışmaları gibi yoğun bir tanıtım içerisine girdik. Amacımız en fazla kestane üreticisi il olarak Aydın’ın ön plana çıkmadır. Türkiye kestane üretiminin yüzde 34’ünün ilimizden gerçekleştiğini Aydın’da bile bilmeyen pek çok kişi var. Borsa olarak bu farkındalığı yaratmak bizlerin sorumluluğundadır.

Aydın Kestanesi; tohum zarının, tohum içine çok az girmesi ve tohum zarının kolay soyulabilir olması gibi ayırt edici özellikleri ile kestane şekeri olmaya elverişlidir. Bursa ‘ya İlimizden şeker imalatında kullanılmak üzere Aydın kestanesi gitmektedir. Amacımız; ilerideki yıllarda izlenebilirliği sağlandığında ve yasa çıktığında kestane şekerleri ambalajlarında ‘Aydın kestanesinden imal edilmiştir’ yazısını görmektir. Önümüzdeki süreçte Avrupa Birliği coğrafi işaretini almayı da hedefliyoruz. Bunun için gerekli girişimleri başlattık. Kestanemizin dünya çapında hukuksal korumasını sağlamak bundan sonraki süreçteki görevimizdir” diye konuştu.

AYDIN KESTANESİNİ DÜNYA TANIYACAK

Dünya çapında Aydın kestanesinin önemli bir yere gelmesi amacıyla Origin Derneği‘ne üye olacaklarını açıklayan Bosanlı, şunları söyledi: “Orijin Derneği merkezi Cenevre’de bulunan, 40 ülkede 350’den fazla üyesi olan bir dernektir. Coğrafi işaretlerin ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeylerde korunmasını güçlendirmek, coğrafi işaretleri sürdürülebilir kalkınmanın araçları olarak geliştirmek ve coğrafi işaretli ürünleri üreten üreticilerin ve uzmanların arasındaki en iyi uygulamaların değişimini kolaylaştırmak üzere görev yapmaktadır. Coğrafi işareti tescil alıp vermekten ibaret görmediğimizi ve yasaların elverdiği ölçüde tüm haklarımızı, üreticilerimiz ve tüccarlarımızın daha fazla kazanç elde etmesi amacıyla kullanacağı belirtmek isterim. Adnan Menderes Üniversitesi Rektörümüze, Sınai Haklar Birimine ve başvuru aşamasında bilimsel çalışmaları ile destek sağlayan bilim adamlarımıza teşekkür ediyor, Aydın Kestanesi coğrafi işaretinin Aydın için önemli bir kazanç olmasını diliyorum”
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.