Ayakkabıcılardan ’Suriyeli İşçi’ Ve ’Sigorta’ Protestosu

İzmir’in Bornova İlçesinde Bulunan Ayakkabıcılar Sitesi Çalışanları, Suriyelilerin Ucuz İşgücü Olarak Çalıştırılmasını Ve Kendilerinin De Yıllardır Sigortasız Olarak Çalıştırılmalarını Protesto Etti.

Ayakkabıcılardan ’Suriyeli İşçi’ Ve ’Sigorta’ Protestosu
İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan Ayakkabıcılar Sitesi çalışanları, Suriyelilerin ucuz işgücü olarak çalıştırılmasını ve kendilerinin de yıllardır sigortasız olarak çalıştırılmalarını protesto etti.

İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan Ayakkabıcılar Sitesi çalışanları geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Suriyeli işçileri ve sigortasız çalıştırılmayı protesto etti. Ucuz işgücü ile çalıştırılan Suriyeliler nedeniyle birçok kunduracının işsiz kaldığını söyleyen onlarca işçi, bazı kunduracıların da zor koşullar altında sigortasız çalıştığını belirtti.

“İŞÇİLİĞİ UZATTILAR”
Kundura işçilerinin yıllardır sigortasız, güvencesiz, düşük ücretlerle ve kötü koşullar altında çalıştırıldığını ifade eden işçilerden Zafer Aktürk, “Kullandığımız yapıştırıcılar, silme suları, solvent ve diğer kimyasallar hepimizin sağlığını bozuyor. Doktora gidecek koşulumuz yok. Çalışma sürelerimiz kısaldı, sezon erken başlıyor, erken bitiyor. Birileriyle yarışmak zorundasın. Kendi arkadaşımızın ekmeğinde gözümüz oluyor. Ucuz işçilik birbirimize bakış açımızı değiştirdi. Birbirimize yolda selam veremez hale geldik. Çünkü ekmeği azalttılar, çünkü işçiliği ucuzlattılar. Savaştan canını kurtarmak için milyonlarca Suriyeli zor koşullarda yaşamaya terk edildi. Gizli gelseydiniz şurada çalışan, dolaşan Suriyelileri görürdünüz ama şu an bir tane görebiliyor musunuz? Göremezsiniz, çünkü hepsi gitti” dedi.

ODA BAŞKANI SÖZ VERDİ
İşçiler daha sonra, ‘Başkan dışarı’, ‘Suriyeli istemiyoruz’ diye sloganlar atarak İzmir Ayakkabıcılar Odası’na yürüdü. İşçilerin sloganlarının ardından işçilerin yanına gelen oda başkanı Yalçın Ata kunduracıların en büyük sorununun sigorta olduğunu belirterek şöyle konuştu: “İçinizden biriyim. İşçilikten geldim. Sigorta sorunu var. Ayakkabıcının en büyük sorunu sigortadır. 4 yıl içinde sadece sigorta sorunu ve kaçak işçi problemi ile uğraşacağım. Söz veriyorum.” Daha sonra işçiler arasından seçilen beş kişilik heyet, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata’nın odasına çıkarak sıkıntılarını dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:00
YORUM EKLE