9 Yaşındaki Çocuğun Testisi Ameliyatla Yerine Yerleştirildi

Servergazi Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Ve Çocuk Cerrahisi 9 Yaşında Genital Bölge Yanığı Olan Ve Testislerinden Birinin Kanalda Sıkışık Olduğu Fark Edilen A.D. İsimli Hastanın Testisi Yerine Yerleştirildi. Bacağından Deri Alınarak Hasarlı Dokudan Temizlenen Bölgeye Nakledildi.

9 Yaşındaki Çocuğun Testisi Ameliyatla Yerine Yerleştirildi
Servergazi Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi ve Çocuk Cerrahisi 9 yaşında genital bölge yanığı olan ve testislerinden birinin kanalda sıkışık olduğu fark edilen isimli hastanın testisi yerine yerleştirildi.

Beş yaşında sıcak su dökülmesi sonucu genital bölgesinde yanık oluşan ve çeşitli ameliyatlar geçiren 9 yaşındaki A.D. isimli hasta, genital bölgede sert ve kötü iyileşmiş doku, sağ bacakta hareket kısıtlılığı şikayetleriyle Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi ve Çocuk Cerrahisi’ne başvurdu. Hasta ailesiyle yapılan görüşmelerden sonra ameliyata alındı. Üç saat süren ameliyattan sonra hastanın yanığa bağlı hasarlı doku altında kalmış kanalı açılarak testisi olması gereken yere yerleştirildi ayrıca sağ uyluk hareketinde kısıtlılığa neden olan hasarlı dokudan temizlenip karşı bacağından alınan deri temizlenen bölgeye yerleştirilerek hasta sağlığına kavuşturuldu.

Ameliyatı gerçekleştiren Servergazi Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzman Op. Dr. Mustafa Öksüz, özellikle çocukluk çağında meydana gelen sıcak su gibi sıvılarla oluşan haşlanma yanıkları sonrası oluşan doku bozukluğunun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirterek, "Hastamız 9 yaşında 4 yıl önce sıcak su ile temas sonrası inguinal bölge dediğimiz kasık bölgesi yaygın bir şekilde yanmış ve hasta daha önce çeşitli operasyonlar geçirmiş. Yanık sonrası iyileşme sürecinde oluşan skar(kötü iyileşen doku) dokusu özellikle sağ uyluk eklem bölgesinde hareket kısıtlılığına neden olmaktaydı. Ayrıca yanık sonrası skar dokusuyla iyileşmiş kanal bölgesinde testislerinden biri sıkışmış durumdaydı. Bu bölgede oluşan mevcut hasarlı dokuları temizledikten sonra sağ uylukta hareket kısıtlılığı giderildi ve sağ testisin yerleşebileceği bir alan oluşturuldu. Daha sonra sol uyluktan alınan deri yamasıyla doku onarımı tamamlandı. Böylelikle hem hastanın bacak hareketindeki kısıtlılık onarıldı hem de ileride üreme fonksiyonlarında herhangi bir sıkıntının yaşanması testisin yerine yerleştirilmesiyle önlenmiş oldu" dedi.

Yapılan bu operasyonun tıp literatüründe ender rastlanan bir operasyon olduğunu belirten Op. Dr. Mustafa Öksüz, "Ameliyatımız bilimsel anlamda değerli bulunarak İstanbul’da düzenlenen 36.Ulusal Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kongresinde bildiri olarak sunulmuştur ve kabul görmüştür" dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 22:59
YORUM EKLE