Aydın HaberleriGündem

Ege’de bir ilde hastalık alarmı: Alınan karar böyle duyuruldu!

Ege Bölgesi’nde İzmir’in Ödemiş ilçesinin ardından Aydın’ın Efeler ilçesinde de şap hastalığı alarmı verildi. Aydın’da şap virüsü nedeniyle tedbirler alınarak, hayvan pazarları 2. bir emre kadar kapatıldı. Efeler İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin açıklama yapıldı.

ÖNLEMLER ALINDI

Türkiye’de bazı illerde hayvanlarda görülen şap virüsü nedeniyle önlemler alınmaya başladı. Hayvanlarda görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda ülke genelinde hayvan pazarları kapatıldı. Bakanlık önlemler aldı. Alınan tedbirler kapsamında ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri yasaklanırken Aydın’ın Efeler ilçesindeki Çeştepe ve Dalama hayvan pazarları da kapatıldı.

HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI

Efeler İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Çok değerli üreticilerimiz. Bakanlığımızın talimatı ile 9 Mart 2023 tarih 2023/04 Nolu İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararına İstinaden; ülkemizde şap hastalığı mihrakları olması nedeni duyarlı hayvanların (sığır, koyun, keçi, deve, domuz) il içi ve il dışı hareketleri 9 Mart 2023 tarihi itibari ile yasaklanmıştır. İthalat, ihracat işlemleri ile besi yaşını dolduran ya da ekonomik ömrünü tamamlayan hayvanlar ve acil kesimi gerektiren hayvanlar bu durumun dışındadır. Kesime gidecek hayvanlar için mutlaka İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden izin alınmalıdır. İlçemizde faaliyet gösteren Çeştepe ve Dalama Hayvan Pazarları da ikinci bir karara kadar kapalı olacaktır. Önemle bilgilerinize sunulur” ifadelerine yer verildi.