Genel

Ege’de Araç Kiralama Fiyatları Düştü

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarının bulunduğu Ege Bölgesinde yaşanan olağanüstü dönemin etkileri farklı alanlarda hissedilmeye devam ediyor. Bölgede bulunan çok sayıda araç kiralama firmasını bünyesinde bulunduran Otorento’nun verdiği bilgilere göre talep azalışının yarattığı olumsuzluklarla araç kiralama fiyatları %60’a varan oranlarda düştü.

Bölgenin en popüler araba kiralama merkezleri arasında yer alan İzmir Havalimanı araç kiralama fiyatları %70’ten fazla düşüş kaydederken, Dalaman Havalimanı rent a car fiyatları %60 ve Bodrum Havalimanı araç kiralama fiyatları ise %50 oranında düştü. Bölgede 8 EUR’dan araç kiralama işlemleri gerçekleştirilebiliyor. 

Araç Kiralama Firmaları Zor Durumda

Özellikle tüm yatırımlarını yaz dönemi için yapan araç kiralama firmalarının uğradığı zararlarla çok sayıda firmanın sorun yaşamaya başlaması kaçınılmaz görünüyor. Özellikle öz sermayenin toplam araç parkının %20’sini karşılayabildiği bir ortamda rent a car firmalarının kullandıkları banka kredilerini ödeyebilmesi oldukça zor. 

Firmaların Kısa Vadeli Araç Kiralamaları Arttı 

Tüm uçuşların askıya alınması ve havalimanlarının kapalı olması dolayısıyla bireysel araç kiralama talepleri bıçak gibi kesildi. Araç kiralama firmalarının bir kısmının imdadına özellikle bu dönemde yoğun çalışmaya ihtiyaç duyan gıda, sağlık ürünleri ve tekstil firmaları yetişmiş görünüyor. Fiyatların da cazip hale gelmesi ile birlikte aylık araç kiralama talebi artış gösterdi. Bu sürecin ne zaman tamamlanacağını kestirmekte zorlanan firmalar herhangi bir taahhüt altına girmeden ancak uygun fiyatlarla araç kiralama imkanını değerlendirmeye başladı. 

Ne Zaman Araç Kiralama Talebi Normale Döner?

 8 Yıldır sektörde faaliyet gösteren online araç kiralama platformu Otorento Araç Kiralama firması yetkililerinden aldığımız bilgiye göre bu yaz döneminde araç kiralama talebinin normale dönüşmesi pek mümkün görünmüyor. Geçtiğimiz yılın %60’ına ulaşılmasının başarı olarak değerlendirilebilir. Özellikle yurtdışından gelen yabancı müşterilerin sayısındaki azalma ve araç kiralama sektörünün daimi müşteri kitlesi olan gurbetçilerin ziyaretlerinin azalması bu düşük beklentilerin en büyük nedenini oluşturuyor. 

Kiralık Araçlarda Yeni Normaller

Kiralık araçlar özel alan ve sosyal mesafe ihtiyaçlarına cevap verebilir durumda. Bu nedenle taksi ve toplu taşımadan farklı olarak önümüzdeki dönemde daha fazla tercih edileceği öngörülüyor. Ancak, yeni dönemde her aracın temizliğinin yanında her yeni müşteriye teslime edilmeden önce dezenfekte edilmesi önem kazanacak.