DepremlerEge HaberleriGündemİzmir Haberleri

Ege’de 1 saatte 47 adet deprem meydana geldi! İzmir’e 6.9 büyüklüğünde deprem uyarısı yapıldı!

İzmir’in Karaburun ilçesinde meydana gelen 4,2 büyüklüğünde deprem ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), bölgede 1 saatte 47 adet deprem meydana geldiğini söyledi. Bölgede yaşanan depremler nedeniyle Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İzmir’e 6.9 büyüklüğünde deprem uyarısı yapıldı.

Karaburun’da meydana gelen depremlerin ardından deprem uzmanları açıklamalara başladı. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yaşanan depremler sonrası bölge hakkında uyarılarda bulundu.

Bu bölge yeniden deprem üretecektir

Ercan açıklamalarında Karaburun-Midilli arası çok uzun süredir deprem beklediğimiz yerlerden biriydi. 3-4 yıl önce bu bölgede bir deprem oldu ancak bu depremin büyüklüğü beklediğimiz kadar olmadı. Karaburun’un üretmesi gereken deprem, yaklaşık 7- 7.2 büyüklüğünde bir deprem ancak 7’den daha küçük bir deprem üretti. Gerginliğini boşaltamadı. 6.7- 6.8’lik depremler bu bölgedeki gerginliği boşaltmak için yeterli değildir. Bu bölge, yeniden toparlanarak 6.8- 6.9 büyüklüğünde bir depremi üretmeye gebedir. Ne zaman olacağı konusunda herhangi bir bilgi söz konusu değil. Şu anda olan depremler 4’ten küçük ya da 4-5 büyüklüğü arasında olan depremcik düzeyinde depremler. Bu depremler önceki depremlerin artçıları olarak sürecektir. Artçılar 2 yıl, bazen 5 yıl sürebilir. Çok ileride, ne zaman olacağını bilmediğimiz bir zamanda bu bölge yeniden bir deprem üretecektir” ifadelerini kullandı.

AFAD meydana gelen depremler hakkında şu açıklamayı yapmıştı:

“Ege Denizi Karaburun-Midilli Açıkları Depremleri Hakkında; Yapılan deprem gözlemleri sonucunda Midilli fayı üzerinde en büyüğü 4,2 olan, son 1 ayda 284 adet, son 1 haftada 122 adet, son 1 saatte 47 adet deprem meydana gelmiştir. Bölgedeki deprem aktivitesi 7/24 gözlenmektedir”