Ege Haberleri

Ege turizminden 23 Haziran kararı! Rezervasyonlarda kolaylık sağlanacak mı?

İstanbul halkı yaz aylarının kendini hissettirdiği, tatil planı yaptıkları 23 Haziran seçim gününde Ege sahillerinde büyük kolaylıkla karşılaşacak. Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun yeniden kıyasıya bir yarış içine gireceği 23 Haziran tarihinde en çok rağbet gören bölge olan Ege’de turizmciler önemli bir karar verdi. 

SEÇİMLER TATİLE DENK GELDİ

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart yerel seçimleri kapsamında gerçekleşen ve Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını iptal etmesi sonrasında yeni sandık mesaisinin tarihi 23 Haziran olarak belirlenmişti. Yenilenecek seçimin yaz mevsimine denk gelmesinin ardından turizm bölgelerinde bulunan CHP’li ilçe belediyelerin tamamına yakınından sandığa katılım noktasında esprili paylaşımlar gelmişti. Ayrıca gözler turizmcilerin göstereceği reekse çevrildi. Vatandaşların aylar öncesinden yaptığı rezervasyonların seçim tarihine denk gelmesi iki tarafı da düşündürürken Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler birbirinden önemli açıklamalar imza attı.

REZERVASYONLARDA ÜCRETSİZ ERTELEME YA DA İPTAL OLACAK

İşler, sadece İstanbul’dan değil Türkiye’nin her yerinden 23 Haziran için yapılmış rezervasyonları ücretsiz olarak iptal ya da erteleme yoluna gideceklerini söyledi. Demokrasinin önemine vurgu yapan İşler, turizm sektörünün seçimlere katılım noktasında katkı sunma kararı aldığını aktardı. İşler, “İstanbul Türkiye’nin göz bebeği ve kalbi! İstanbul hapşırırsa Türkiye grip olur. Bu anlamda Türkiye’de demokratik yapılan bir seçim Türk turizminin Avrupa’daki algısını da değiştirir. Bundan dolayı bu seçimlerde katılımcılığı destekliyoruz. Demokrasiye katkı koymak adına İstanbul’daki vatandaşlarımızla sınırlı kalmamak kaydıyla seçim tarihine denk gelen ve Türkiye’nin her yerinden gelen rezervasyonları ücretsiz iptal etme veya tarihini değiştirme kararı aldık. Bu karar Türkiye’nin demokrasisine ve özgür iradesinin sandığa yansımasına destek vermek adına yapıldı. Türk turizminin demokrasiye olan katkısı şeklinde de algılanabilir. Değerli vatandaşlarımızın bu tarihlerde seçim gibi ulvi, kamu vicdanına uygun gelen bu görevlerini yeterince ifa edebilmelerini destekleme konusunda karar aldık. Bu karar son derece hayırlı olur umarım” dedi.

KARAR HERHANGİ BİR PARTİYİ DESTEKLEMEK İÇİN ALINMADI

CHP’li belediyelerin sandığa katılım çağrıları ve 23 Haziran’da İstanbul’u terk etmemelerine ayrı bir parantez açan İşler, “Biz bunu herhangi bir amaca, siyasi partiye, siyasi görüşe destek vermek için yapmıyoruz. Turizm sektörü birçok şeyden etkileniyor. Bunlar sosyal olaylar, terör, algı olabiliyor. Turizm sektörü entelektüel olduğu için yurt dışındaki pazarlarda yanlış algı olmaması adına, Türkiye’de demokrasinin sandığa tam yansıması adına biz bu kararı aldık

Bir yanıt yazın