08 Ekim 2015 Perşembe 10:34
Yurtdışı oylarının İzmir Milletvekili seçimlerine etkisi

7 Haziranda hiçbir partiyi tek başına iktidar yapmayan seçim sonuçları 1 Kasımda vatandaşları tekrar sandığa götürecek. 1 Kasım’da seçim sonuçlarını lehine çevirmeye çalışan partililer hem yurtiçinde hem yurtdışında seçim çalışmalarını hızlandırdı. Özellikle yurtdışından gelen oylar ülke geneline dağıtıldığında Milletvekillerin yer değişmesini sağlıyor. Bu yüzden siyasi parti liderleri yurt dışı oylarına çok önem veriyor ve liderler neredeyse bütün seçim çalışmalarında olduğu gibi bu seçimde de seçim çalışmalarına yurt dışında başladılar. Yurtdışından gelen oylar 7 Haziran seçimlerinde ülke geneli dağılımında AKP, HDP, CHP, MHP şeklinde gerçekleşmişti.

Bizde Ege Haber olarak Yurt dışı oylarının İzmir’deki seçimlere olan etkisini AK Parti Konak ilçe Başkanı ve CHP Konak ilçe başkanlarıyla değerlendirdik.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 7 Haziran 2015 yurtdışı seçim sonuçlarına göre 2 milyon 866 bin 979 kayıtlı seçmenden 931 bin 646'sı oy kullandı. Bu oyların 918 bin 302'si geçerli sayıldı. Katılım oranı ise %32,50 oldu.

7 Haziran seçim sonuçlarına göre yurt dışından Türkiye’ye 1 milyon 41 bin 470 geçerli oy geldi. Oyların Türkiye geneline dağılımı sonucu İzmir’e 61 bin 105 oy düştü.

Bu oyların mecliste bulunan dört siyasi partinin İzmir dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti;

Adalet ve Kalkınma Partisi yurtdışı oylarının İzmir’de %49,8’ni,(30490 oy)

Halkların Demokratik Partisi %20,2’sini (12400 oy),

Cumhuriyet Halk Partisi(10530 oy) %17’sini,

Milliyetçi Hareket Partisi %9,3’ünü (5690 oy) aldı.

İzmir’deki bu sonuçlar bir vekilin CHP’den AK Parti’ye geçmesini sağladı. Bu sonuçlarla İzmir 2. bölgede sandıklarda CHP 7’nci sıra adayı Ali Engin’in gerisinde çıkan AK Parti 4. sıra adayı Kerem Ali Sürekli yurt dışından gelen oylardaki farkla rakibini geride bırakmıştı. 2011 yılı genel seçimi de buna benzer bir yarışa sahne olmuş AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, CHP Adayı Aydın Özcan'ı yine yurt dışı oylarıyla geride bırakmıştı.Biz de yurtdışı oylarının İzmir’e olan etkisini parti ilçe başkanlıklarından CHP Konak İlçe Başkanı ve AK Parti Konak ilçe Başkanı ile ele aldık.

“Yurtdışındaki vatandaşlarımız artık Türkiye’ye dönmek istiyor.”

Yurtdışı oylarının İzmir üzerindeki etkisine değinen AK Parti Konak ilçe Başkanı Temel Yıldırım; “Yurtdışı oyları dağılımını biliyorsunuz yüksek oy alan partiye daha çok etki ediyor bölgesel olarak dağıtıldığında o bölgede, o ilde yüksek oy alan partiye daha fazla oranda yurtdışı oyları etkiliyor ve tabi biliyorsunuz yurtdışında en fazla oy alan parti Türkiye’de olduğu gibi AK Parti’dir” dedi. Türkiye’nin yurtdışından olumlu göründüğüne değinen Temel; “Çok şükür orada yaşayan, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, gurbetçilerimiz orada doğup büyüyen artık çifte vatandaş olmuş kardeşlerimiz Türkiye’deki gelişimin farkında, değişimin farkında Türkiye’ye her gelişlerinde daha münefehr daha zengin sorunlarını daha fazla aşmış yaşanabilir bir Türkiye görüyor, hatta dönüş için arayış içerisinde olan çok arkadaşımız kardeşimiz var bizlere de geliyorlar biz artık dönmek istiyoruz. Türkiye özellikle Almanya’da çalışan arkadaşlarımız Fransa’da Almanya’da Belçika’da Türkiye’nin artık eskiye göre çok daha yaşanabilir bir Türkiye olduğunu iş imkanlarının arttığını söyleyip dönüş için çalıştıklarını planlama yaptıklarını belirtiyorlar” dedi.

Sözlerine devam eden AK Parti’li İlçe Başkanı; “Bu gurur verici tabi AK Parti iktidarıyla Türkiye bu hale geldi. Düne kadar 13 sene öncesine kadar, 15 sene öncesine kadar fırsatını bulan Avrupa ülkelerine koşuyorlardı batıya yüzünü dönmüştü. Artık Batı’dan Türkiye’ye dönüş var, bu da demek ki Türkiye ciddi mesafe kat etmiş, bu süre içinde AK Parti hükümetleriyle hem yatırımlar hem hayat standartlarının yükselmesi hem de hak ve özgürlüklerin önünün açılması yani bir taraftan demokrasiye yatırım yapılmış bir taraftan alt ve üst yapıya yatırım yapılmış. Tabi ki de bugün meyvelerini alıyor bu farklılığı gören vatandaşlarımızın tercihi tabi ki AK Parti oluyor” diye konuştu.“1 Kasım’da 2. bölgeden beşinci altıncı hatta yedinci Vekili’de çıkartacağımızı düşünüyorum.”

Konak İlçe Başkanı Temel; “Yurtdışı oyları 7 Haziran’da İzmir ikinci bölgeden adayımız Kerem Ali Sürekli’ye katkı yapmıştı bu sonuçla dördüncü vekilimizi çıkarttık ama bu dönem böyle bir sıkıntının yaşanacağını düşünmüyoruz beşinci, altıncı vekilimiz için inşallah yurt dışı oyları katkı yapacaktır hatta yedinci sıradaki adaylarımıza etki yapsın diyoruz ve istiyoruz, çıkarabileceğimiz kadar aday çıkarabilme hedefimiz var” dedi.

Türkiye’nin AK Parti’siz yapamayacağını dile getiren Temel; “Türkiye’nin geçtiğimiz süre içerisinde 7 Haziran’dan bu yana AK Parti’siz durumu ortada, yine hükümeti iktidarı bırakmadık ancak tek başına iktidar olamayınca doğabilecek sorunların bütün milletimiz görmüştür. Bu nedenle Türkiye’nin istikrara her zamankinden daha fazla ihtiyacı var terörle mücadele ediyoruz. terörle mücadele içerisinde güçlü olmak için güçlü bir iktidara ihtiyacımız var siyasi belirsizliğe tahammülümüz yok bütün ülke olarak hem ekonomik gelişmenin devam etmesi için hem de terör belasının üstesinden gelmek için AK Parti’nin yeniden tek başına iş başına gelmesi gerekiyor onun içinde yurtiçi oyları da yurtdışı oyları da başımızın gözümüzün tacı inşallah bol gelir ve tek başına iktidarı getirecek hatta Anayasayı değiştirecek milletvekili sayısına ulaşırız” diye sözlerine ekledi.

AK Parti Konak İlçe Başkanı Yıldırım son olarak yurtdışında genel merkezimizin oluşturduğu yurtdışı seçmenimize yönelik bir birim var o çalışmaları onlar yürütüyor biz de akrabaları yurtdışında olanlara teşkilatımız aracılığıyla çağrı yapıyoruz”. diyerek sözlerini noktaladı.

“AKP Konak İlçe Başkanı Hayal Dünyasında Yaşıyor”

AK Parti Konak İlçe Başkanı’nın artık vatandaşlarımızın yurt dışından ülkemize gelmeye ve bunun için planları olan kardeşlerimizin olduğu açıklamasına tepki gösteren CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak; “Gerçekten bu iktidarın yaptığı muazzam işler var işsizlik sıfır şuan! Türkiye olarak yurtdışından işçi alıyoruz! şuanda tabi bu bir hayal dünyası bir hayal dünyasında yaşamak zor olmalı diye düşünüyorum insanlar çöpten ekmek topluyor” dedi. Tepkisini sürdüren Başak; “Nasıl geliyor kim geliyor Türkiye’ye kim çalışmaya geliyor. Ama şunu vurgulamak istiyorum Suriye’deki iki buçuk milyon buraya yaşamaya geldi diye tahmin ediyorum. Ama kimler geldi? Sınırları zorlayan Suriyeliler geliyor! denizleri aşmak için canlarını feda eden Suriyeli mülteciler çocuklarının boğulmasına bile neden olacak bir korkuyla yurtdışına kaçmak istiyor. Bu hepimizin halk olarak içinde yaşadığımız Türkiye’den değil diğer Türkiye’den bahsediyor. İki Türkiye var diye tahmin ediyorum. Sayın AKP’nin İlçe Başkanı Temel Bey tahmin ediyorum diğer Türkiye’den bahsediyor. Sizin yaşadığınız Türkiye’de şuanda Suriyelilerin cesetleri denize vuruyor. Güzel bir yaşam anlayışı olmuş olsa Türkiye’de Suriye’den gelen savaştan kaçan insanlar burada barınırdı değil mi? Yani burada çocukların bile ölümünü göze alabilecek, kendi ölümünü bile göze alabilecek, çocukların cesetleri denizlere vuracak anlayışla Suriyelilerin cesetleri sahile vuruyor ve bu mülteciler bu şekilde Türkiye’de kalıyor” dedi.

“Saray içinde yaşayan Türkiye”

İktidarı eleştirmeye devam eden CHP Konak İlçe Başkanı; “Avrupa’daki insanlar Türkiye’ye nereden geliyor? İnsan bu kadar gerçeklerden uzak kalır mı? onlar diğer Türkiye’den bahsediyor. Hangi Türkiye’den bahsediyor biliyor musun? Saray içinde yaşayan Türkiye sadece sarayı gören saray anlayışıyla gemilere sahip olanlar, binalara sahip olanlar, şirketlere sahip olanlar, Temel Bey o Türkiye’den bahsediyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün ülke olarak yaşadığımız Türkiye bu, çünkü halk bunu görüyor, onun içinde geziyoruz” diye sözlerine ekledi.

Başak; “Kendileri toplumun içinden geldiler ama şuan toplumun içinde olmadıklarını görüyorum, onların toplumdan uzak yukarıdan tepeden bakan bir anlayışla şuan siyaset yaptıklarını görüyorum. Bu millet onları uyandıracak bu anlayış asla hayat bulmamıştır bu topraklarda. Ve hayat bulmayacaktır. Anadolu topraklarında zulme yer yok hani Avrupa’dan insanlar Türkiye’ye gelip yaşıyor diyorsa, tahmin ediyorum Sayın İlçe Başkanı diğer Türkiye’den bahsediyor. AKP’nin yaşadığı Türkiye’den bahsediyor. Biz artık AKP’nin yaşadığı Türkiye’de değiliz biz gerçeklerin Türkiye’sindeyiz, çöpten ekmek toplayan açlıktan sefaletten hastanelerde ölen çocukların Türkiye’sindeyiz. Suriye’den savaştan kaçanların ve çocukların sahile vurduğu Türkiye’de yaşıyoruz” diyerek Konak İlçe Başkanı’nın yaptığı açıklamalara tepkisini ile getirdi.

CHP Konak İlçe Başkanı, Daha sonra 1 Kasım seçimleri ve yurtdışı oyları ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

“CHP kokuşmuş siyaset anlayışını bir tarafa bırakıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak; “yurt dışı oylarının İzmir’deki seçim bölgeleri üzerine olan etkisi üzerine; Konak ilçe örgütü olarak bizim birinci bölgede milletvekili değişiklik noktası üzerinde herhangi bir etkimiz yok ikinci bölgede böyle bir etki vardı ama bizim bölgede böyle bir durum yok. Ancak bunu böyle söylüyorum bu şu anlama gelmesin bir oy bile bizim için çok önemlidir, 1 Kasım ile ilgili projelerimizi uygulama noktasında arkadaşlarımızı bilgilendirdik ve seçim startını vermiş olduk” sözleriyle değerlendirdi.

Son olarak projelerini anlatan Başak; “bizim projelerimiz tamamıyla gençlere, kadınlara ve emeklilere dokunacak yani şu anlama geliyor toplumun her kesimine dokunacak bir anlayışla projelerimizi hazırlıyoruz. Bizde bir oy gelse ya da milletvekili getirecek diye değil biz bir oy noktasında bakmıyoruz olaya. Bizim ilçe örgütü olarak yurt dışı oylarıyla ilgili bir çalışmamız yok ama Genel Başkanımız bu noktada biliyorsunuz bir hafta on gün Avrupa’yı dolaştı. Bu noktada farklı bir oran bekliyoruz. Biraz eksik kaldık gibi geliyor bana yılların verdiği bir olay gibi geliyor, son üç dört yıldır biz Avrupa’da örgütlendik biliyorsunuz daha önce bir örgütlememiz yoktu.
Genel Başkanımızla beraber Avrupa’da da temsilcilikler açtık ve Cumhuriyet Halk Partisi örgütlenmesi şuanda tamamıyla devam ediyor. Dediğim gibi hiçbir alanı boş bırakmamız gerekir. Kokuşmuş siyaset anlayışını bir tarafa bırakacaktır Cumhuriyet Halk Parti’si ve bırakıyor. Genel Başkanımız geldiği günden beri hiçbir şey siyaseti bir meslek haline getirecek bir anlayışa müsaade etmeyen bir örgütlenme biçimimiz var. Siz de takdir edersiniz ki bugün iktidarın almış olduğu oy oranı maalesef Türk siyasi hayatında var olan çıkar ve vaat ilişkisi bu oranda çok büyük etkisi var. Kabul edeceğiz yarın AKP iktidarı kaybettiği dakikadan itibaren çil yavrusu gibi dağılacağını herkes görecek. Ama CHP böyle değil, CHP 92 yıldır dünyada eşi benzeri olmayan bir örgütlenme ve bir partidir. Dolayısıyla bizim farklı bir anlayışla olmamız söz konusu olamaz ve bize gelen her oyu iktidar oyu olarak görüyoruz her bir oy bizim için iktidar çünkü her bireye ihtiyacımız var. Bizim seçim beyannamemiz baktığımızda toplumun her kesimine dokunan nefes almasını sağlayacak olan bir anlayışla yapıldığını görürsünüz” dedi.

Başak; “Yurtdışı çalışmalarımız ile ilgili, özellikle söylüyorum son üç dört senedir örgütlenmeye başladık. Birinci bölge ile ilgili yaptığımız çalışmalarda yurtdışından gelen oylardan dolayı milletvekili kaçırdık gibi bir durum yok, biz de öyle bir durumda değiliz ama dediğim gibi biz buradaki oyları yükselterek 7-8 bin oyla oradan gelecek 2-3 bin oyla da milletvekili çıkartacak noktada olacağız bu şekilde de bir matematiksel oran da çıkabilir. Bizim ilçe örgütü olarak yurtdışında yaptığımız bir çalışma olmadığı için mecburen her genel seçim öncesi Genel Başkanımız, Genel Başkan Yardımcılarımız ve milletvekillerimiz ile beraber yurtdışında çalışmalarını büyük bir enerji ile sürdürüyor.

Sözlerine Ahmet Hakan’a yapılan saldırı kanayarak devam eden Başak; “Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınayan İstanbul Fatih ilçe Başkanlığı’nın yaptığı kınama açıklamasını da kınıyorum” dedi.

Nurettin BAKİ / EGE HABER

Son Güncelleme: 08.10.2015 10:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.