10 Eylül 2015 Perşembe 15:34
Tacettin Bayır'dan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Kanun Teklifi
Teklife göre, Yapılacak tören ve anmalara katılımı rahatlıkla sağlamak amacıyla; kamu kurum ve kuruluşlarında görevli bulunan şehit dul ve yetimleri ile anne, baba ve kardeşlerinin 06 Eylül Terör Şehitleri Gününde, idari izinli sayılmaları ve bütün kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkımızın ve sivil kuruluşların iştiraki ile her yıl anma töreni gerçekleştirilmesi kapsamını içeriyor.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

06 Eylül’ün Terör Şehitlerini Anma Günü Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifim Gerekçesiyle birlikte ekte bilgilerinize arz olunur.
Tacettin BAYIR
İzmir Milletvekili

GENEL GEREKÇE

Ülkemizde son günlerde yaşanan ve can kayıplarına neden olan olaylar bir terör saldırısının ötesinde, bir iç savaş ve bölünme tehdidiyle karşı karşıya olduğumuzun açık göstergesidir. Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizi kendi emperyalist çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen uluslararası sermaye ve ülkemizdeki işbirlikçileri yarattıkları taşeron örgütler aracılığıyla ülkemizi hızla bir iç savaşa sürüklemeye çalışmaktadırlar. Ülkemizin güneydoğu bölgesinde, Suriye ve Irak sınırında ve daha birçok il ve ilçemizde askerlerimize, polislerimize, kamu hizmetlilerine ve vatandaşlarımıza yapılan saldırılar giderek artmakta ve can kayıpları yaşanmaktadır.

Artan terör saldırı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini, ulusal birliğimizi ve bütünlüğümüzü, laik demokratik cumhuriyetimizi ve sosyal hukuk devletini, ülkemizdeki farklı inanç, etnik ve kültürel yapıların barış içerisinde kardeşçe yaşamasını ortadan kaldırmayı hedef almaktadır. AKP’nin sözüm ona “çözüm süreci” tavır nedeniyle şu günlerde terör olayları ve can kayıpları iyiden iyiye artmış durumdadır. İzlenilen yanlış politika sonucunda hemen her gün şehit haberleri alınmakta, bu haberler sonucu toplumdaki kin ve nefret tohumları kat be kat artmaktadır.

Bilindiği gibi yaşam hakkı, hayatın güvencesi, hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması, devletin görev ve sorumluluğundadır. Devlet adına bunu gerçekleştirenler de kolluk kuvvetlerimiz yani asker ve polislerimizdir. Artan çatışma ortamı sonucunda ülkemizin her gün bir köşesinde insanlarımızın ocaklarına ateş düşmekte evlerine gelen cenazelerle çığlıklar ve feryatlar yükselmektedir. Bu insanlık dışı saldırılarda kaybedilen gençler de, askerler de, polisler de bizim insanlarımız ve bizim çocuklarımızdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarını korumak ve güvenliğini sağlamak için terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında mücadele eden ve bu kutsal görevi sırasında canlarını kaybetmiş terör şehitlerinin aziz hatıralarını yaşatmak elbette ki hepimizin boynunun borcudur. Öyle ki canlarını veren aziz şehitlerimiz maalesef birkaç gün sonra toplumun unutkanlığı ya da duyarsızlığı nedeniyle unutulmaktadır. Onları unutmamak/unutturmamak adına terör şehitlerimize şükran ifadesi olarak, 06 Eylül’ün TERÖR ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ olarak ilan edilmesi hem şehitlerin hem de ailelerinin birazda olsa manevi olarak huzura kavuşmaları adına bir gerekliliktir. 6 Eylül Terör Şehitlerini Anma gününde bütün kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkımızın ve sivil kuruluşların iştiraki ile her yıl anma töreni düzenlenerek, bu uğurda canlarını veren aziz şehitlerimize karşı bi nebzede olsa bu vesileyle toplum olarak görevimizi yerine getirmiş sayılacağız. Yapılacak tören ve anmalara rahatlıkla katılmaları sağlamak amacıyla; kamu kurum ve kuruluşlarında görevli bulunan şehit dul ve yetimleri ile anne, baba ve kardeşlerinin 06 Eylül Terör Şehitlerini Anma Gününde, idari izinli sayılmaları da yerinde olacaktır.

Sonuç olarak Türkiye’de terörle mücadelede şehit düşenler karşı duyulan saygı ve sorumluluk gereği, onların aziz hatırlarını yaşatmak ve unutturmamak adına “06 EYLÜL TERÖR ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” olarak kabul edilmesi adına bu kanun teklifini veriyoruz.


“06 EYLÜL TERÖR ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” İLÂN EDİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

Madde 1– 06 Eylül Terör Şehitlerini Anma Günüdür. Anılan günde bütün kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkımızın ve sivil kuruluşların iştiraki ile her yıl anma töreni düzenlenir.

Madde 2– Yönetmeliklerde yapılacak değişiklikle Yapılacak tören ve anmalara rahatlıkla katılmalarını sağlamak amacıyla; kamu kurum ve kuruluşlarında görevli bulunan şehit dul ve yetimleri ile anne, baba ve kardeşlerinin 06 Eylül Terör Şehitleri Gününde, idari izinli sayılırlar.

Madde 3– Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 4– Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
 
Son Güncelleme: 10.09.2015 15:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.