23 Şubat 2017 Perşembe 23:10
Şilili Reklamcı Ferrada 'Bay NO' 'Hayır' için İzmir'de

Şilili Reklamcı Ferrada 'Bay NO' 'Hayır' için İzmir'de CHP'lilerle buluştu.

Ferrada 'Hayır' kampanyasının akla ve mantığa değil kalbe hitap etmesi, insanları bir ideal ve hayale ulaşmak için oy vermeye çağırması gerektiğini söyledi. "İnsani değerleri öne çıkarmak gerekiyor. Karşıdaki kişinin şiddetine, egosuna ve bir takım hırsına yönelerek bunların kötü olduğunu göstermeniz gerekiyor. Kendinde bütün gücü toplamaya çalıştığını göstermek gerekiyor" dedi.

CHP Gençlik Kolları’nın davetiyle Türkiye'ye gelen Eugenio Francisco Garcia Ferrada İzmir'de CHP İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. İl Başkanı Asuman Ali Güven ve CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz'la birlikte Şili'deki kampanya ve Türkiye'deki kampanyayla ilgili soruları yanıtladı.

Ferrada şöyle konuştu:

"Sizin referandum süreciniz hükümete karşı 'evet' ya da 'hayır'a dönmüş durumda. Bu anayasal durumun insanlar tarafından anlaşılması zor. O yüzden kazanmak istiyorsanız, anayasanın nasıl olacağını anlatmanız gerekiyor. Gelecek ülke nasıl olacak, bunu belirtmeniz gerekecek. 'Hepimiz için güzel olacak bir ülke ortaya koymamız gerekiyor' demelisiniz. 'Bu ideale ve rüyaya ulaşmak için oy vermeniz gerekiyor' demelisiniz. Bu hayal de tüm Türklere hitap etmeli. Buna hükümet taraflısı olan grup da dahil. Bu şekilde kararsız olacak grupları da bir karara vardırabilirsiniz. Bu da verecekleri oyu etkileyecektir. Kararsızlık ve korku durumunu da bu kararlılık çözecektir. Çünkü oluşturulacak hayal kimseyi dışlamayacaktır. Başka partilerden de 'hayır' diyecek insanlar elbette ki var. Bunun ardında hepimiz için ortak hayal olduğunu belirtmek gerekiyor. Ardında olacak kampanya buna yönelik olmalı. Kalbe hitap edecek bir kampanya olmalı akla, mantığa değil."


'NE OLUR' SORUSUNA 'İNŞALLAH' YANITI

Türkiye’de ‘Hayır’ cephesinde yürütülen çalışmayı nasıl bulduğu ve başarıya ulaşma olasılığını nasıl gördüğü sorusuna yanıt veren Ferrada "İki eliyle başarı işareti yaptı, ardından "İnşallah" dedi.


GÜVEN: 20 BİN AKTİF ÜYE ÇALIŞIYOR

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven Ferrada'nın Şili'de Pinochet döneminde yaşadıkları deneyimini paylaşmasının çök önemli olduğunu belirtti. Güven şunları söyledi:


"Anayasa hakkında halkı bilgilendirmeliyiz. Tek tek anlatmamız gerekiyor. Bu anayasanın Türkiye yurttaşlarına layık olmadığını, bu anayasanın çağdaş olmadığını tek adam rejimine yönelik olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. CHP bunu parti meselesi olarak değil, yurttaşlık sorumluluğu meselesi olarak görmektedir. Partililerimiz bu anayasayı ve içeriğini anlatmaya çalışmaktadır. İzmir'de 20 bin partilimiz aktif süreç içindedir. Demokratik kitle örgütleri diğer partilerden arkadaşlar ciddi bir hayır kampanyası yürütmektedir."

CHP GENÇLİK KOLLARI GETİRDİ

CHP Gençlik Kolları'nın davetiyle Türkiye'ye gelen Eugenio Francisco Garcia Ferrada'yı İzmir'de CHP İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. İl Başkanı Asuman Ali Güven ve CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz'la birlikte Şili'deki kampanya ve Türkiye'deki kampanyayla ilgili soruları yanıtladı.

"ANAYASAYI HALKA ANLATMAK GERÇEKTEN ZOR"

Ferrada, Beni çağırdığınız için teşekkür ederim. Burada olmak ciddi bir deneyim. 30 yıl sonra benzer kampanya için başka yere çağrılmak ayrı bir deneyim. Anayasal süreçler gerçekten zor süreçlerdir. Şili'de Pinochet 4 kişiden oluşan grupla anayasayı oluşturdu ve 30 yıl sonunda değişiklik yapmak zorunda kaldı. İçinde 60 değişiklik yapıldı. Şili'de tekrar değişikliğe gideceğiz. Çünkü yeterli olmadığını düşünüyoruz. Anayasayı halka anlatmak gerçekten çok güç. Halkın geneli çoğunluğunu anlayamıyor. Anayasadan sorumlu insanlar detayları daha çok anlıyor dedi.

KAMPANYA KALBE HİTAP ETMELİ, AKLA VE MANTIĞA DEĞİL

Ferrada, Sizin referandum süreciniz hükümete karşı 'evet' ya da 'hayır' a dönmüş durumda. İnsanları ilgilendiren bu anayasal durumun onlar tarafından anlaşılması zor. O yüzden kazanmak istiyorsanız anayasanın nasıl olacağını anlatmanız gerekiyor. Gelecek ülke nasıl olacak, bunu belirtmeniz gerekecek. 'Hepimiz için güzel olacak bir ülke ortaya koymamız gerekiyor' demelisiniz. Şimdi de bu kampanyada bunu yapmanız gerekiyor, size düşen görev budur. 'Bu ideale ve rüyaya ulaşmak için oy vermeniz gerekiyor' demelisiniz. Bu hayal de tüm Türkler'e hitap etmeli. Buna hükümet taraflısı olan grup da dahil. Bu şekilde kararsız olacak grupları da bir karara vardırabilirsiniz. Bu da verecekleri oyu etkileyecektir. Kararsızlık ve korku durumunu da bu kararlılık çözecektir. Çünkü oluşturulacak hayal kimseyi dışlamayacaktır. Başka partilerden de 'hayır' diyecek insanlar elbette ki var. Bunun ardında hepimiz için ortak hayal olduğunu belirtmek gerekiyor. Ardında olacak kampanya buna yönelik olmalı. Kalbe hitap edecek bir kampanya olmalı akla, mantığa değil" dedi.

Son Güncelleme: 23.02.2017 23:40