04 Nisan 2015 Cumartesi 10:53
Pekdaş'dan ses kayıtlı tepki!

KONAK Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bir gazetede 1 Nisan günü yapılan meclis toplantısıyla ilgili çıkan haberde yeralan iddialar ve Ak Parti Grup Başkanvekili Ömür Şanlı'nın eleştirilerine 3 Nisan akşamı yapılan meclis toplantısında ses kaydı üzerinden yanıt verdi. Meclis toplantısındaki ses kayıtlarını meclis üyeleri ve basın mensuplarına dinleten Pekdaş, iddialarda yeralanların gerçek olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Konak Belediyesi'nin faaliyet raporunun oylamaya sunulduğu Nisan ayı son meclis toplantısını gergin dakikalar yaşandı. Haksız eleştirilerle ve yalan haberler ile kendisinin ve partisinin yıpratılmaya çalışıldığını belirten Başkan Pekdaş, bir gazetede yeralan Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın adının bir sokağa veya parka verilmesi önerisini duymazdan geldiği ve Şanlı'nın "Hiçbir tepki vermedi" sözlerine sert tepki gösterdi. Bir önceki meclisin ses kayıtlarını meclis üyeleri ve basın mensuplarına dinleten Pekdaş'ın Savcı Kiraz'ın terör eylemi sonucu hayatını kaybettiği, ailesine ve yargı camiasına başsağlığı dilediği ardından ise AK Partli Ömür Şanlı'nın Savcı Kiraz'ın adının sir sokağa verilmesi önerisinin ardından teşekkür ettiği, daha farklı yerlere de yapabileceklerini söylediği duyuldu.

Pekdaş, "Biz meclis toplantısını başka türlü rüyada mı geçirdik? Ben bu konuda tepkisiz mi kaldım? Savcı'mızın uğradığı saldırı nedeniyle bu mecliste bir kınama mesajı yayınladım. Bunu siz de duydunuz. Biz kamu görevi yapıyoruz. Biz asgari anlamda halka karşı sorumlu davranmalıyız, yalan söylememeliyiz. Siyaset yapmak onurlu bir iştir. Ülke sorunlarına yereldeki sorunlara çözüm bulmak için demokrasi kanalını işletiriz. Siyaset yapmak yalan söylemek değildir. Mecliste ne zaman AK Parti grubu ile CHP grubu karşı karşıya geldi? Bu olayın bu kadar manipülasyon edilmesi doğru mu? Ben Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın isminin bir parka veya sokağa verilmesine yönelik öneriye 'Bunu birlikte değerlendirelim' dedim. 'Teşekkür ederiz' diyerek de konuyu kapattım. Sizin bu önerinizi kimse duymadı bile. Madem öyle, neden buna dikkat çekmediniz? Nasıl oldu da bu konuda tepki vermediniz?" dedi.

ERDOĞAN'DAN ALINTIYLA AK PARTİ'YE YANIT VERDİ

Pekdaş, daha sonra Ak Parti'nin asker ailelerine verilen yardımların kesildiğine dair iddialarının tekrar tekrar gündeme getirildiğini, bunun doğru olmadığın belirtti. Asker ailelerine yardımla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde çıkan bir kanunla Kaymakamlıkların görevlendirildiğini belirten Pekdaş, Erdoğan'ın bu yöndeki konuşmasından alıntılar yaptı. Pekdaş, “Ödemiş, Torbalı, Kınık, Kiraz gibi AK Parti'li belediyeler asker ailelerine hiçbir ödeme yapmıyor. Konak Belediyesi devlet yardımları ödemesine rağmen 1 milyon 642 bin TL ödedi. Bu yıl da ilk üç ayda 152 bin TL ödedi. Konak Belediyesi bu tür sosyal yardımları hakkaniyetle yerine getirmektedir. Hiç ödeme yapmayan belediyeler var. Bu kadar yalan olmaz" dedi. Ak Partili Metin Özçeri ise, "Asker ailelerine yardımı vermeyen Ak Partili belediye varsa hata yapıyor. Evet yeni bir yasa çıktı. Ama belediyelere bu yardımı kesmelerini söylemiyor" dedi.

FAALİYET RAPORU OYÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ
Meclis'te daha sonra 2014 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Ak Parti Grup Başkan Vekili Ömür Şanlı, raporda Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın fotoğraflarının bulunmamasını eleştirdi. Görev giderleri, temsil ve tanıtım giderleri, kar amacı gütmeyen derneklere aktarılan kaynak ve özel kalem giderlerinin ne olduğunu soran Şanlı, eski Başkan Hakan Tartan döneminde açılan müzelerin akibetini de merak ettiğini söyledi. Şanlı, kentsel dönüşüm konusunda projelere Bakanlık'tan randevu olarak katkı yapabileceklerini de söyledi.

Pekdaş, her kuruşun hesabını verebileceklerini belirterek başladığı konumasında kar amacı gütmeyen derneğin belediye spor klubü olduğunu, Meclis'te yapılan oylamayla kaynak aktarıldığını söyledi. Geçen döneme kıyasla, temsil tanıtım giderlerinin 10 milyon TL'den ilk 9 ayda 3 milyon TL'ye düşürüldüğünü dile getiren Pekdaş "Kentsel dönüşümde 6306'yı kabul etmediğimizi en başından söyledik. Bizim belediyelerimiz yerinde dönüşümü savunuyor ve CHP'li belediyelerin insanları yerinden yurdundan etmek gibi bir gayesi yok" dedi. Pekdaş Konak Belediyesi'nin bütçesine göz diken bir merkezi idarenin varlığını şaşkınlıkla ve hayretle izlediklerini de belirterek "Konak Belediyesi Basmane'de mezbelelik halde olan Çocuk Esirgeme Kurumu'na ait o binayı kurtardı, Basmane Semt Merkezi'ni restore etti, vatandaşlarımızın ve semtin hizmetine açtı, orada mücevher gibi bir yatırım yaptı. Ama Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü o binayı bizim elimizden almaya kalkıyor. Biz parasını ödeyelim alalım diyoruz. Bizim kaynaklarımıza göz diken bir merkezi idare var. Konak Belediyesi olarak basiretli bir yönetimi göstermeye devam edeceğiz. Konak Belediyesi'nin örtülü ödenekle hiç işi olmaz. Örtülü ödenek deyince insanların aklına neler geldiğini herkes biliyor. Konak Belediyesi her kuruşun hesabını verebilir bir belediyedir" dedi.
Tartışmalarına ardından oylamaya sunulan 2014 yılı faaliyet raporu AK Parti'li meclis üyelerinin ret oylarına karşılık CHP'li meclis üyelerinin oyçokluğu ile kabul edildi

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.