09 Mart 2015 Pazartesi 23:10
Mutlu ve Susam’dan Yenice'ye Yanıt
YENİCE'YE TABAKLI YANIT!
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Yenice’nin SPK’nın suç duyurusu üzerine başlayan soruşturma süreci devam ederken fezlekeyi açıklayarak CHP İzmir Milletvekili Susam hakkında “Eski parayla 150 trilyonluk bir soygunun mimarı” açıklamasına Birlik Başkanı Mutlu ve Susam’dan yanıt geldi. İkili Yenice’ye ateş püskürürken, Susam Yenice’nin çağrısına “Ben mecliste bir misyonun temsilciyiyim. Sanıyor musun ki Kılıçdaroğlu’nun dosyalardan haberi yok. Ben o dosyaları kendim götürdüm” dedi.

Yaklaşık 9 yıl önce İzmir esnafını hipermarketler karşısında güçlendirmek için 15 ortak ve 295 lira sermaye ile kurulan BESAŞ, geride kalan Haziran ayında 4 yıllık hukuk mücadelesini kaybederek geride iflas etmişti. İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, 2010 yılında borca batık olduğu gerekçesiyle iflas erteleme talebinde bulunan firmanın iflasına karar vermişti.

Sermaye Piyasası Kurulu da aynı süreçte harekete geçerek şirketin 20 yöneticisi hakkında şirketi zarara uğrattıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Soruşturma süreci sürerken bu suç duyurusundan yaklaşık 9 ay sonra basın karşısına çıkan AK Parti Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, BESAŞ’ın o dönem Yönetim Kurulu Başkanı olan CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Mehmet Ali Susam hakkında çok iddialarda bulundu.

SPK’nın şikayeti sonrası İzmir Emniyeti tarafından hazırlanan fezlekeyi açıklayan Yenice, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na bu dosyanın incelenmesi ve Susam’ın yeniden vekil seçilmemesi çağrısında bulundu. 3 bin sayfa ve 6 CD’den oluşan dosyayı açıklayan Yenice, Susam için “Eski para ile 150 trilyonluk bir soygunun mimarıdır” ifadesini kullanmıştı.

Bu şok açıklamanın ardından eleştirilerin odak noktası 2 önemli isim basın karşısına geçti. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriye Mutlu düzenledikleri basın toplantısıyla iddialara yanıt verirken, Yenice’ye ateş püskürdü.

SAVCILIKTA KONUŞALIM
Toplantıda ilk sözü alan Başkan Zekeriya Mutlu, “Bugüne kadar bu konu ile ilgili cevaplarımı kurullarda yapmaya özen gösterdim. O zaman da söyleyenleri davet ettim dedim gelmediler. Ancak Cuma günü yapılan açıklamalar kamuoyunu yanılttığı için, bize cevap verme mecburiyeti doğurdu. O nedenle bugün bir hesaplaşma günü olsun. Herkes ne biliyorsa dökülsün, hesaplaşalım. Bir daha da konuşmayalım. Konuşacaksak memleketin savcısına konuşalım. Konuşacaksak kapalı kapılar ardında değil savcılıkta konuşalım” dedi.

YENİCE BAŞKAN DEĞİL!
Yenice beraberindeki 7 oda başkanının kendi düşüncelerini söyleyerek açıklama yapmadıklarını, Esnaf Teşkilatı adına açıklama yaptıklarını, asıl esnaf toplantısının kendi yaptığı toplantı olduğunu ifade eden Mutlu, “Neden o değil de bu toplantı esnaf teşkilatı toplantısı 129 odanın 8’i açıklama yapıyor diğer herkes ve ben buradayız. Aykut Yenice başkan değildir. 5372 sayılı kanuna göre bir yere seçilebilmek için seçimin yapıldığı tarihte vergi mükellefi olması lazım. Genel Kurulun yaptığımız tarihte 8 Ocak 2014’te vergi mükellefiği var mı yok mu? Varsa başkansın yoksa değilsin. Genel kurulun yapıldığı tarihte vergi mükellefiyeti olmayan ben bile olsam benim dahi başkanlığım düşer” diye konuştu.

BİZ BU FİLMİ ÇOK GÖRDÜK!
Mutlu şok iddialarla ilgili olarak da, “Bir kurum birisi hakkında şikayette bulunduğu zaman müfettiş orada bir tahkikat yapar ve bu şekilde devam eder. Bunlar bir karar değildir. Bunun dışındaki durumda savcı bizleri çağıracak ve hüküm verecektir. Bu dosyalar karar değil. Nereden alıyorsun bu yetkiyi. Yoksa İzmir’e atanan yeni hakim sen misin? Biz bu filmi gördük. Biz bu filmi her seçim öncesi gördük. Amacın ne olduğunu biliyorsunuz. Kendisi de söylüyor. Bizim amacımız Mehmet Ali Susam’ı vekil yapmak değil diyor” şeklinde konuştu.

DAHA ÖNCE BERAAT ETTİK
Mutlu ayrıca “Daha önceki süreçte tekrar dava açıldı. Savcı inceledi ve beraat ettik, Yargıtay da onadı. Eğer bir dava daha açılırsa oraya da gideriz. Yaptığını kabul etmeyen şerefsizdir. Daha yargılama başlamadan ahkam kesmek yorum yapmak insanlığa sığmaz. Bunlar daha önceki davayı bir şekilde halletti diyor. Ne zamandan Beri Türkiye’de davalar bire şekilde hallediliyor. Bu yapılan o hakimlere savcılara hakarettir” sözleriyle süreci de anlattı.

AMAÇ BİZİM YERİMİZE GEÇMEK
İddiaların siyasi olduğunu söyleyen Mutlu, “Bu iddiaları mahkeme kararı gibi sunmak adil değildir. İnsanlık dışıdır. Mehmet Ali Susam seçilmesin diye, Zekeriya emekli olsun biz oturalım diyorlar. Biz bu desteği alalım başka birini çıkaralım diyorlar. Beni arkadaşlarım seçmiş ben daha buradayım. Her şeyin bir yöntemi var kurulda aday olursun seçilirsin” dedi.

BESAŞ VE FUAR İDDİALARINA CEVAP
Mutlu BESAŞ hisseleri ile birliği zarara uğrattılar iddiasına, “BESAŞ hisselerine 26 oda başkanına ben söyledim. Birliğinkini başka bir tarihte sattık. Yaklaşık 10 katına sattık. O zaman yönetimde Tahsin Güzel itiraz etti. Biz de satmadık. Ondan sonra BESAŞ hisseleri bizde kaldı” ifadesini kullandı. Fuar alanı ile ilgili Mutlu, “Fuar alanımız vardı neden sattınız diyorlar. Kim anlatmışsa yanlış anlatmış. Siz bana sorun bizim fuar alanı diye bir arsamız yoktu. Marangozlar odasına ait bir alandı teşhir edilsin diye. Bu okulu TESK Milli Eğitime devrediyordu. Mehmet Ali Susam, biz burayı verirken burayı istesek olur mu dedi. Takas ettik. Bakanlıkla karşılıklı komisyon oluşturduk. Sonra biz bu fuar alanı denilen bir bölümünü Hürriyet Gazetesi’ne sattık o sattığımızla da Çeşme’den iki tane yer aldık. Biz bunu kanun yetkimize dayanarak sattık” yanıtını verdi.

TABAĞINI BİLE ALDIK
Esnaf Birliği’nin zarara uğramadığını rakamlarla açıklayan Mutlu, “Birlik nasıl zarara uğratılır? Aldığım dönem 2001’de birliğin borcu 723 bin liraydı. Borç vardı, personele para ödenmiyordu. Şu an a 3 milyon 458 bin lira kasada para var “ şeklinde konuştu.

Yenice’nin birlikten yardım alamadığını dair açıklamalarına Mutlu, “Bu güne kadar yardım talep eden hiç kimseyi geri çevirmedik. Aykut Yenice başta olmak üzere herkese yardım ettik. İLGO batınca 2 tane araziyi aldık. İLGO’daki tabak çanak çömleğe kadar aldık. Nasıl yardım almadın?” sözleriyle cevap verdi.

SEN ÖNCE BORCUNU ÖDE!

Mutlu, “Aykut Yenice bir yer açmak için beni aradı. 15 bin liraya ihtiyacım var dedi. Cebimden çıkardım al dedim. 7 buçuk bin lirasını verdi. Kalanını hala vermedi. Bu İzmir çukurunda gittiğim her yerde beni tanırlar benim gibi adama yapılır mı bu ya! Madem söylüyorsun bari paramı ver. ‘Edep yahu’ diyor ya, Ahi Evran edep yahu edep” şeklinde konuştu. Oradaki Mehmet Gönen, Cumhur Taşdelen, Cumhur Şencambaz 3 üye benim denetim kurulu üyelerimdi. Ben yeni listemi açıkladım yönetim kurulumda listede onlar yoktu bu sefer diğer tarafa gitti” dedi.

Mutlu “Ayda 8, yılda toplam 136 tane rapor yaptılar. 8 senede bana ‘böyle güzel adam olmaz’ diyorlar. Bu adam kanuna nizama her şeye uygun olarak rapor veriyorlar. Şimdi de şunlar eksik diyorlar” şeklinde konuştu.

YA SİZ HESAP YAPMAYI BİLMİYORSUNUZ
Toplantıda BESAŞ’la ilgili iddialara yanıt veren CHP İzmir Mehmet Ali Susam ise “Ben bu şirketle ilgili hiç konuşmadım. Sanki biz BESAŞ’ta yolsuzluk yapmışız gibi bir algı oluşturdular. Şirketler hesaplarını genel kurullarında konuşurlar. Ben BESAŞ’ı yönetirken, 485 ortak vardı, milletvekilliği için ayrıldığımda da başarılı bir şirket olarak duruyordu. Ayrıldığımda şirketin kasasında parası, bankalarda kredisi, her türlü itibarı vardı. Toplam olarak ortaklardan topladığımız para 2 milyon 950 bin TL, kar payı olarak dağıttığımız para 2 milyon 700 bin TL. Ya siz hesap yapmayı bilmiyorsunuz, ya da dayak yememişsiniz… Ben ayrıldıktan sonra hep çamur attılar. Müfettişe götürdüler, rapor hazırlattılar. Biz o davadan yargılandık. Yargıtay’da milletvekili iken, dokunulmazlığım varken, haksız kazanç elde ettiğim gerekçesi ile yargılandım ve beraat ettim. Biz aklandık, siz Allah’ın huzurunda nasıl aklanacaksınız? Yine bir tetikçi müfettiş bulmuşlar, soruşturma açıyorlar. Dosya bilirkişiye gitmiş, daha dava açılmamış. Ben bu şirkete şerefimi, onurumu, paramı, her şeyimi koydum. Aldığım her karar doğrudur, attığım her imzanın arkasındayım” dedi.

O DOSYAYI KILIÇDAROĞLU’NA BEN GÖTÜRDÜM

Susam söz konusu iddialar ile üzerinde siyasi baskı kurulmaya çalışıldığını söyledi ve “Mehmet Ali Susam siyasi, biz onu bu dosyalar ile baskı altında tutalım, konuşamasın diyorlar. Aslanlar gibi konuşuyorum, konuşmaya da devam ederim. Dava da açılırsa gider hesabını da veririm. Kılıçdaroğlu gelmeden bir gün önce tezgah kuruyorsun. Ben mecliste bir misyonun temsilciyiyim. Sanıyor musun ki Kılıçdaroğlu’nun dosyalardan haberi yok. Ben o dosyaları kendim götürdüm. Ben o mecliste esnaf adına hizmet ediyorum. Bu yüzden önseçime girmedim, kontenjan adayıyım. Benim milletvekilliğine ihtiyacım yok. Ben gerekli isem, bu partiye, bu örgüte beni milletvekili yapın dedim. Esnaf, bizim mecliste bir tane temsilcimiz var, o da Mehmet Ali Susam’dır dediler. Biz onu mecliste istiyoruz dediler. Beni seçeceklerse kontenjan olarak seçecekler, seçmeyeceklerse kendileri bilirler” diye konuştu.

VERİLEMEYECEK HESABIM YOK!
CHP İzmir Milletvekili Susam sözlerinin sonunda şunları kaydetti: 2009’daki şikayet üzerine 2014’e kadar soruşturma sürdü, müfettiş raporu orada duruyor. Siz şark kurnazısınız. Benim veremeyecek hesabım yok. Beni esnaf teşkilatında herkes bilir. Bilmeyenlere de esnaf teşkilatı öğretir. Ben esnaf misyonuna uygun şekilde parlamentoda görevimi yerine getiriyorum. O duyduğunuz sesler çakal ulumasıdır. Safları sıklaştıracağız. Bu mücadele lobilere karşı dik durma mücadelemdir. Bu mücadele lobilerin değil, esnafın, sanatkarın KOBİ’lerin mücadelesidir. Ben şahsım olarak değil, esnafın mücadelesidir. Benim nereden nereye geldiğimi bilen bilir. Vergi rekortmeni oldum. Ne yaptıysam Maliye’ye bildirdim. Benim verilemeyecek hesabım, kitabım yok. Benim bir Allah’a verilecek hesabım kaldı, onu da mahşerde vereceğiz.” 
Son Güncelleme: 09.03.2015 23:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.