07 Ekim 2015 Çarşamba 14:01
"Koalisyon Süreci ile Vatandaşı kandırdınız’’
İzmir seçim Beyannamesi ve 1 Kasım 2015 Milletvekili Tanıtım Toplantısı

İzmir İl Başkanı Necat Karataş; “Pazar 10 gibi miting düzenleyeceğiz. Sevgisi ve sevdası İzmir ve Türkiye olan bütün İzmirli hemşerilerimizi ülkenin şimdiki halinden memnun olmayan bütün duyarlı İzmirlileri ülkenin geleceğine sahip çıkmak için mitingimize davet ediyorum” diyerek açılış konuşmasını yaptı.

MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural; “Bu seçim beyannamesini sizinle açık yüreklilikle paylaşmak istiyorum. Seçim beyannamesi ile ilgili olarak üç unsurumuz var; huzur, güvenlik ve gelecek” diye konuştu. Sözlerine devam eden Vural; “ TBMM’de bulunan partilerin açıkladığı 1 Kasım seçim bildirgelerini değerlendirdi. CHP ve AK Parti’nin seçim bildirgelerini eleştiren Vural,’’ AKP’nin vaatlerinden biri Başkanlık sistemi. Israrlı olacaklarını söylüyorlar. Halk 7 Haziran’da bunu istemedi. Halk, parlamenter sisteme sahip çıktı" diyerek sözlerini sürdürdü."Koalisyon Süreci İle Vatandaşı kandırdınız.’’

Oktay Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Samsun’daki konuşmasını eleştirdi. Vural, ’’Başbakan Samsun’da mitinge ilk adım ismini verdi ama düğmesini yanlış ilikledi. Yalan ve yanlışla başladı. Aldatma ve kandırma politikalarına devam edeceklerini gösterdi. Sağa sola bakarak ıslık çalmaya başladın. Yan çizdin ey Davutoğlu çay içer misin dedik. Evet dedin milli birliğimize yolsuzluk hesabı olmaz çözüm sürecini sonlandıralım kem küm parlamenter demokrasi dedik ben saraya bağlıyım dedi. 45 günlük süreçte uğradı içmeye gelince evet diyorlar. Değil elimizi gövdemizi taşın altına anayasanın ilk dört maddesine dokunmayız.17-25 Aralık faillerini adalete teslim edelim dedik. Darbe teşebbüsü dediler. Eğer bunlar kabul edilseydi. Türkiye hükümetsiz kalmayacaktı. Davutoğlu’nun hükümet kurma derdi yoktu. MHP’nin çayına evet diyenler milli ilkelere hayır diyebilmiştir. CHP, 32 gün boyunca AKP ile ne konuştun? Birandın 32. gün programını mı yaptınız?” dedi.

"Hepiniz bu suçun ortağısınız"


Eleştirilerine devam eden Vural, ’’Korkmaya başladılar herkes birbirini suçluyor. Şimdi başbakan diyor ki bizden öncekiler gibi terör örgütünün yol kesme eylemlerini görmezden gelmediklerini söyledi. Yol kesmeleri, infazları görmezden gelmedik. Davutoğlu’ndan önce kim vardı dilinin altındaki baklayı çıkart. Erdoğan’nın döneminde silah depolarına izin verdiler, ben değil o suçlu mu demek istiyorsun. Efkan (ALA), Beşir (Atalay) aldattı dediler. Şimdi de benden öncekiler yaptı ben yapmadım diyor. Hep başkalarını suçlayarak sorumluluktan kaçanı millet görmüyor mu? PKK alan hakimiyeti kurarken hepiniz bu suçun ortağısınız’’ dedi."Reklam Arası Çözüm Süreci Var"


Vural; “AKP çözüm süreci ile ilgili dolaba kaldırdık kem küm, Dolmabahçe mutabakatına bağlı olduklarını ifade etmektedirler. MHP güçlendi AKP’ye oy verenler de sordu. Şu milleti bir aldatalım kandıralım yola devam ederiz ey PKK birlikte devam ederiz diyorlar. 2 Ekim 2015’de AK Parti Milletvekili Muhsin Kızılkaya; “çözüm sürecinin bittiğine dair bir söz çıkmadı” dedi. Reklam arası çözüm süreci var. Çözüm sürecinin mimarıymış paralel devlet oluşturmak isteyen kaçak inşaatçısınız siz. PKK çözüm sürecinde güçlenmiş, AKP çözüm sürecini yüceltiyor. PKK her gün can alıyor, özerklik ilan ediyor senin neren yerli? PKK gücüne güç katıyor bu 2023’ün hedefi olur diyor. Bunlar terörle mücadelenin göstermelik bir kampanya olduğunu seçim beyannamesinde itiraf etmişlerdir. Hani Kürt sorunu yoktu? ‘’ dedi.

Vural, “Bu coğrafyada yaşayanların adı Türk milletidir. Anayasa’da hangi cüretle çıkartacaksın Çanakkale’de, Dumlupınar’da Sevr’de çıkartamadılar çözüm sürecinde mi çıkartacaksın? Yolsuzluklarla ilgili bir şey yok. Şeffaf paketi açıkladılar ama Erdoğan başımız belaya gider dedi. Kamu görevlilerini ihbar etmeyi de çıkartmışlar. Şeffaflıktan da tornistan ettiler. 14 Ocak’ta herkes mal beyanı verecek dedin yüksek mahkeme başkan ve üyeleri var neden çıkarttın Millet görür değil mi? ‘’ dedi.

"İzmir’in içi AVM mezarlığına döndü"

MHP İzmir Milletvekili adayı Ahmet Kenan Tanrıkulu; “Seçim beyannamesini açıklarken; İzmir ve Türkiye için neler yapacaklarını açıkladı; İzmir’de 2B sorunu var. Villa ile yayla evi arasındaki farkı koruyacağız. Rant dağıtmanın önünü tıkayacağız. Ecrimisil sorununda vatandaşın mağdur edilmesini engelleyeceğiz. İzmir teşvikte fukaralığın ötesindedir. İzmir’in içi AVM mezarlığına döndü. Bunlar bir süre sonra doyum noktası olacak ve hastaneye dönecek. Bir AVM ve bir hipermarket yaklaşık 54 esnaf iş kolunu öldürüyor. AVM’ye karşı değiliz gitsin metropol dışında çevre şartlarına uyumlu olarak kursun. Balçova’nın göbeğine, Bornova’nın içine Karşıyaka’ya kurmasın. Yeni iş yeri açan esnafa istihdam garantisiyle beş yıl vergi muafiyeti getireceğiz” diye sözleine ekledi.

"AKP bizden aşırdı."


Tanrıkulu; “Sigorta primlerini beş yıl devlet ödeyecek. MHP’nin projesi net askerlik yapan gençlere yarısı hibe olmak üzere 50 bin liraya kadar teşvik kredisi vereceğiz. Kendi işini kurmak isteyen gençler desteklenecek. AKP bizden aşırdı. 65 yaş üstü aylıkları 300 liraya yükselteceğiz. Her aileden bir kişiye iş imkanı sağlayacağız. Bunu sağlayana kadar asgari ücretin yarısını aileye vereceğiz. O ailenin ev kadınına vereceğiz. Aile içinde kadının güçlendirilmesi için kadına destek vereceğiz. Evi olmayan muhtaçlara 250 lira kira yardımında bulunacağız. Mahallenizdeki esnaftan alışveriş için kart vereceğiz. Bütün şehit yakınlarına iş vereceğiz. Gazi ve şehit çocuklarının sınavsız işe alımını sağlayacağız. Biz yılda iki kez Mart ve Eylül aylarında emeklilere destek adı altında asgari ücret adı altında ödeme yapacağız. Yılda 2 bin 800 lira her emekliye ödenek girmiş olacak” dedi.

MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Bizden sonra açıklanan AKP beyannamesi MHP’nin kendine aşırılmıştır. 2023 hedef ülke Türkiye bizden alınmıştır. Asgari ücrete bin 300 verebilmeye cesaret edebildiler. Bizim 400 lira ve 100 lira ulaşım ücreti bin 500 lira veriyoruz bu iktidar ancak bin 300 lirayı layık görüyor. Madem kaynak vardı neden bunu vermediniz? 13 yılın muhasebesi, MHP’nin iktidarda olduğu 1999- 2002 fırtınalı yıllarda 2002 yılı sonunda Türkiye ekonomisi yüzde 6.9 ekonomik büyüme performansıyla devrolmuştu. Şimdi büyüme 3.1 bu çok önemli bir değerdir. Ancak büyüme ile bu katar lokomotif tarafından çekilecektir. Borçlanma da çok önemli. Biz bıraktığımızda dış borç, 133 milyar dolardı şimdi 405 milyar dolar. Özel sektör borcu 43 milyar dolardı, 287 milyar dolara kadar çıkardılar. 2002 Kasım’dan sonra toplam 2.3 milyar liraydı. 359 kat artış göstererek 287 milyar liraya geldi. İktidarı bıraktığımızda 4.3 milyar lira olan kredi katı borcunu şu an 86 milyar liraya ulaştı. Bu borçlanmayı yeniden yapılandıracağız. Yüzde 14.3 işsizlik oranı 2.6 milyon işsiz vardı. Bugün 5.5 milyon işsiz var işsizlik oranı da 16. 3. Nereden nereye?” diyerek sözlerini tamamladı.

MHP’li Oktay Vural, gazetecilerin sorusu üzerine CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın “Terör araştırılsın dediğimizde MHP hayır demişti. Şimdi şov yapıyor” sözlerini şöyle değerlendirdi:

"Askerin ve polisin terörle mücadelesini sorgulatmayız."


“HDP istedi diye meclisi toplantıya çağırdılar. Toplantının amacı çözüm sürecini devam ettirmek. Şak diye CHP’li vekiller imza verdi. MHP olarak biz AKP’nin HDP ile birlikte verdiği önergeye de ‘hayır’ demiştik. Sen verince ‘evet’ mi diyeceğiz. Adama sorarlar 2014 yılında terörle mücadele sınır ötesi müdahaleye neden ‘hayır’ dediniz. Otursunlar oturdukları yerde. Bölücü HDP ile blok oluşturacaklarına Atatürk’ün çizgisinde politika yapsınlar. Dün AKP’nin araştırmasına önergesine nasıl ‘hayır’ demişsek ona da ‘hayır’ dedik. Askerin ve polisin terörle mücadelesini sorgulatmayız. Askerin ve polisin komisyona gelip ifade vermesini kabul etmeyiz. Terörün nereden geldiğini bilmiyorsan neyi araştıracaksın? MHP neye, nerede hayır ve evet diyeceğini bilir. 30 yıldır Türkiye terörle mücadele ediyor. Bunlar araştıracakmış önce terörün adını koysunlar seçim beyannamelerinde PKK’nın adı yok.”

"KIRGINLIĞI CEMİL ŞEBOY’A SORUN"

MHP’li Vural, 7 Haziran’da milletvekili seçilen iki adayın 2. sıradan 3. sıraya kaydırılmasının partide sıkıntı yaratıp yaratmadığı yönündeki sorusuna şu yanıtı verdi:

“Teşkilatta sıkıntı yok. Milletvekillerimizle buradayız. Kırılganlığı 7 Haziran’da Veysel Eroğlu ile oy isteyip şimdi Eroğlu’nu başka kente kaçıranlarda arayın. 17- 25 Aralık’ta kayınbirader- enişte ortaklığı ile iş yapanlarda arayın. Cumhuriyet savcısının neden görevden alındığını sorgulayın. Kırgınlık var mı yok mu onu Cemil Şeboy’a sorun. Biz sekiz milletvekili ile meclise gideceğiz.
MHP İzmir milletvekili adayı Oktay Vural; İzmir MHP Milletvekili adaylarını tanıtarak toplantıyı bitirdi.

Haber; Nurettin BAKİ
Son Güncelleme: 07.10.2015 14:17
Anahtar Kelimeler:
MhpOktay Vural
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.