27 Mayıs 2015 Çarşamba 00:27
İbrahim Turhan; "İzmir için dünyanın yarısı kadar yol kat ettik"

 AK Parti İzmir 2. Bölge milletvekili adayı İbrahim Turhan, İzmirlinin hayatını kolaylaştırmak için herkesle hiç bir ön yargı olmadan işbirliği içinde el ele kol kola çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Turhan, bu konuda üzerlerine düşen göreve hazır olduklarını belirterek, “Yeter ki bu konular kısır siyasi çekişmelerin veya birilerinin siyasi kariyer hedeflerinin konusu haline getirilmesin. Uzattığımız dostluk elinin bu defa havada boş kalmayacağını ümit ediyorum” dedi.

Turhan, İzmir’deki ulusal ve yerel gazete ile televizyonların temsilcileriyle sohbet toplantısı düzenledi. Toplantıyı bir “meslek toplantısı” olarak değerlendiren Turhan, gazetecilik mesleğiyle 1976 yılında Yeni Asır Gazetesi’ni ziyaretle tanıştığını belirtti.“Basının en temel kuralı haber kutsal yorum hürdür” diyen Turhan, yorumun hür olmasını sağlayan haberin kutsallığı, yani gerçeği yansıtması olduğunu ifade etti.

10 Şubat’ta Borsa İstanbul Başkanlığı’ndan istifa ederek İzmir 2. Bölge milletvekili aday adayı olarak müracaat ettiğini hatırlatan Turhan, o günden bu yana İzmir için dünyanın yarısı kadar bir mesafe kat ettiğini söyledi. Kat ettikleri mesafenin 20 bin kilometreyi bulduğunu vurgulayan İbrahim Turhan, bu mesafenin dünyanın çevresinin yarısı kadar olduğunu anlattı. “İzmir için değil dünya çevresini, Samanyolu’nu bir baştan bir başa kat etsek azdır. İzmir her şeyin en iyisine layık” dedi.

Türkiye’nin 2023 yılını Cumhuriyetin 100 yılını altın harflerle tarihe geçirmek için yoğun çalıştığını anlatan Turhan, Türkiye’yi orta gelir gurubundan zengin gelir grubuna, kişi başı 25 bin dolar milli gelir hedefine çıkarmak için çalıştıklarını dile getirdi. Hedeflere ulaşmak için kent ekonomilerinin çok önemli olduğunu dile getiren Turhan, bunun için İstanbul’un dışında 4 yeni merkez oluşturulması gerektiğine işaret ederek, bu yönde en güçlü adayın İzmir olduğunu söyledi. İzmir’in bu potansiyeli taşıdığını belirten Turhan, “İzmir bir çok kentte bulunmayan hem tarım, hem sanayi, hem de hizmetler sektörü açısından büyük potansiyeli barındırıyor. Bu sebeple de tarih boyunca bölgenin doğal merkezi haline geldi. İzmir sadece bölgesi için değil, Akdeniz’in doğal merkezi olarak yükseltmek böylece Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak önümüzdeki dönemde politikalarımız arasında olacak.Turhan, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım döneminde açıklanan “35 İzmir 35 Proje”yi yakından takip edeceklerini, tüm projelerin gerçekleşmesi için çalışacaklarını ifade etti.

İzmirlinin hayatını kolaylaştırmak için herkesle hiç bir ön yargı olmadan işbirliği içinde el ele kol kola çalışmaya hazır olduklarını belirten Turhan, bu konuda üzerlerine düşen göreve hazır olduklarını dile getirerek, “Yeter ki bu konular kısır siyasi çekişmelerin veya birilerinin siyasi kariyer hedeflerinin konusu haline getirilmesin. Uzattığımız dostluk elinin bu defa havada boş kalmayacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLADI
Turhan, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Bir gazetecinin seçim çalışmaları sırasında İzmir’de karşılaştığı sorunların olup olmadığıyla ilgili bir soruya, şu cevabı verdi:

“İzmir’in ne kadar büyük ve acil sorunları olduğunu yakından gördüm. Sürekli İzmir’e gelip gidiyordum. İş dünyası ile temas içindeydim. O geliş gidişler bu sorunların insanın canını acıtacak şekilde şahit olmuyorduk. Bugün Çiğli’deki Ata Sanayi sitesini ziyaret ettim. Bana ana yola çıkışımız yok dediler. İZBAN raylı sisteminin bir yanından öteki yanına geçmek için vatandaşlar büyük sıkıntı çekiyor. Oraya gittim üzüldüm gerçekten. Bu sorunlar çok rahatlıkla halledilir. Neden İzmir’de vatandaşlarımız bir tren hattını geçmek için adeta komando tatbikatı yaparcasına zorluklar yaşasın. Bunları çok rahatlıkla hallederiz. Biz halletmek için de üzerimize düşeni yaparız.”

Turhan, “Seçim çalışmaları sırasında yaptığınız ziyaretlerde İzmirli işadamlarının sizden istekleri ve yakınmaları oldu mu?” sorusuna, sorunların çok önemli olmadığını, çözümü konusunda bağlantının sağlıklı yapılmadığını anlattı. Turhan, “Bağlantı iyi kurulamayınca çözüm bulmak zorlaşıyor. Kent ekonomilerinin kalkınması için yerel yönetimlerle merkezi hükümetin ortak çalışması lazım. Buradan kaynaklanan sorunlar var. İzmir’in insan gücünü ve sermaye kaybetmesi sorunu var. İzmir inşallah artık kendisiyle hem hal olmuş gece İzmir’i rüyasında gören bir milletvekiline kavuşuyor.” cevabını verdi.

İZBAN BERGAMA’YA UZAYACAK
Turhan, İZBAN’ın Bergama ilçesine uzatılmasıyla ilgili eleştirilere de cevap verdi. Bir gazetecinin bu yöndeki sorusuna, Turhan, “Bu haberleri bende gördüm ve yadırgadım. Çünkü bendeki bilgiler farklıydı. Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Lütfü Elvan ile bu konuyu görüştüm. Hiç bir değişiklik yok dedi. Bergama ile Efes’i birbirine bağlayacak dedi. Sıkıntı Kalkınma Bakanlığı kanalında yapılan bir planlamayla ilgili bir durum olduğunu öğrendim. Böyle büyük projeler aşama aşama yapılır. Onlarda bu aşamalandırmayı yaparken önceliği Çandarlı Limanı ile irtibatlandırmak için Çandarlı’ya koymuşlar. Kalanı ikinci etap olarak planlanmış. Umuyorum ki burada bir kötü niyet yoktur, okuduğunu yorumlamayla ilgilidir. Planlamada her hangi bir değişiklik yok.” dedi.egehaber.com genel yayın yönetmeni Onur Sivaslı'nın Akif Beki, Abdülkadir Selvi, Fehmi Koru, Mustafa Karaalioğlu gibi hükümete yakın veya teması olan köşe yazarlarının, “AK Parti için tek başına iktidar tehlikede” yönündeki değerlendirmelerini sorması üzerine, “Koalisyon konusunda bahsettiğiniz risk her zaman vardır. 13 yıl boyunca ak parti önemli başarılara imza attı. Seçime kısa süre kalmasına rağmen kararsızların çokluğu dikkat çekiyor. Sezmen eminim ki istikrardan yana büyümekten yana tercihini kullanacaktır” açıklamasını verdi.
Bir gazetecinin, “AK Parti’ye yönelik İzmir’de adeta pompalanan bir algı yönetimi var” yönündeki değerlendirilmelerinin sorulması üzerine, “Evet böyle bir algı var, doğrudur. Burada bize düşen Mevlana, Yunus misali ‘nerede olursan ol bize gel’ diye kapı kapı dolaşıp onları ikna etmek gerekiyor. Gerçeğin gücünü etkili bir şekilde kullanacağız. Bir gün herkes AK Partili olacaktır” dedi.

Anket sonuçlarının son dönemde genellikle öğlen saatlerinde açıklanması ve bunların piyasa üzerindeki olumsuz etkilerinin sorulması üzerine, Turhan,

“AK Parti’nin tek başına iktidara gelmemesi halinde ortadaki koalisyon ihtimali belli. CHP, MHP, HDP’nin oluşturacağı bir koalisyon nasıl işler diye bunu düşündüler mi bilemiyorum. Yıllarca bir araya gelemeyen bayramlarda bir birlerinin elini sıkmayan kişilerin ak parti karşıtında bir araya gelmelerini hayretle izliyorum.” dedi.

DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİNİN İZMİR İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI
Diyarbakır milletvekilinin twitter hesabından İzmir ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, “ Ben ilk günden beri söyledim. Kendisi geçmiş dönemde Diyarbakır milletvekilliği yaptı, Diyarbakır ile ilgili yorum yapsın. İzmir’le ilgili bir şey söylenecekse biz söyleriz. Nitekim de zaten Sayın Başbakan’ın AK Parti’nin en yetkili ismidir, Genel Başkanımızdır. O izmirle ilgili düşüncesini, vizyonunu, İzmir’i nasıl gördüğünü İzmir’deki yaşamla ilgili değerlendirmesini çok açık bir şekilde sivil toplum kuruluşlarıyla toplantıda açıkladı. Ben bir İzmirli olarak İzmir’e bu şekilde bir yaklaşım olmasını son derece yanlış buluyorum. Bunu söylemeyi bile açıkçası gereksiz buluyorum.” dedi.

Son Güncelleme: 27.05.2015 00:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.