05 Ağustos 2015 Çarşamba 17:59
“Bu CHP Atatürk’ün kurduğu CHP değil”
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray

Esasen PKK 2002 yılına geldiğimizde yenilmiş ve Abdullah Öcalan tutuklanarak mahkum olmuştu. “Devletime hizmete hazırım” diyordu. Bu yıllarda demokrasimiz geliştirilip sosyal, siyasi ve ekonomik tedbirlerle bu ayrılıkçı hareket tarihin derinliklerine gömülebilirdi. Ne yazık ki hükümet'in yanlış politikaları Türkiye'yi 1990'lı yılların bile gerisine düşürdü. PKK güçlendi ve yeniden kan döküyor. Böyle bir konjonktürde aslolan öncelikle kanı durdurmaktır. Bunun için Türkiye’de her siyasi parti her siyasi parti ile görüşür; görüşmelidir. Önemli olan nasıl bir sonucun ortaya çıkacağıdır.
CHP süreci tek başına normalleştiremez. İşte büyük koalisyon -bağrımıza taş basarak söylüyoruz- bunun için faydalı olabilir.  Her gün askerlerimiz, polislerimiz şehit oluyor. Bunun için Türkiye çare aramak zorunda. İşin kötü tarafı ise Türkiye hala geçici bir hükümet ile yönetiliyor. Etik olmayan HDP ile CHP'nin görüşmesi değil Türkiye’ye tekrar şehitlerin gelmesini sağlayan siyasettir. HDP meşru bir parti, darbeyle değil oy alarak girdi meclise. Buna rağmen PKK ile arasına mesafe koymazsa Anayasal olarak meşruiyeti tartışılmaya başlanır. Dolayısıyla CHP ile bu konuları görüşmeye gelmiş, görüşüldü ve CHP görüşme sonrası terör ve PKK konusunda net olarak tavır aldı. HDP'nin Türkiye partisi olmasını temenni etti. İzleyip göreceğiz. Yani CHP herkesle görüşür ama aynı fikirde olmak zorunda değildir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Burhan Özfatura
Herkes herkes ile görüşür. Mecliste de beraber oluyorlar. Şimdi MHP görüşmüyorum diyor ama milletvekillerinin özlük haklarını güvenleştirirken, bir sürü avantaj sağlarken beraber oldular; aynı komisyonlarda oldular. Görüşmek, görüştüğün kişinin dediklerini kabul etmek anlamına gelmez. Bence herkes herkes ile görüşmeli. CHP görüşmelerle süreci normalleştirebilir mi? Normalleştiremez, çünkü bir numaralı sarayda oturandır. Ülkeyi erken seçime götürebilmek için daha önce taviz vererek terörün ülkenin büyük bir kısmına hakimiyet kurmasına izin verdiler. Şimdi bunun eziyetini çekiyoruz, hergün şehitler veriyoruz. Biz daha önce “bu çözüm değil, çözülme sürecidir; Türkiye’yi bölüyorlar” dedik. Ama Kürt oylarını alacağım diye AKP, özellikle saray, ülke aleyhine her şeye “evet” dediler. Başkanlık hülyası, hırsı uğruna Türkiye bu duruma düşürülmüş. Şu an Türkiye’de bir hukuk düzenin ve demokrasinin olduğunu söylemek hiç bir şekilde mümkün değil.


Devlet eski Bakanı Işılay Saygın

HDP seçimle gelmiş bir parti dolayısıyla bu görüşmeleri normal karşılamamız lazım. Diğer partilerle konuşacaklar, bilgi alışverişi yapacaklar. Bence bu normal karşılanmalı.

CHP İzmir İl eski başkanı Kemal Karataş

Bu CHP yeni CHP. Cumhuriyet ilkelerine, Atatürk’ün ilkelerine ve CHP’nin altıok ilkelerine bağlı bütün Cumhuriyet Halk Partilileri yeni CHP’liler şaşırtmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla ilişkisi herkes tarafından bilinen ama bilinmemeye çalışılan ve görmezlikten gelinen HDP ile partinin belli bir kanadı temasa geçmek için kendini paralıyor. Diyalog kurmak, görüş birliği yapmak için çabalıyorlar ancak bu yeni CHP’liler bocalıyıp duruyorlar. Maalesef bütün bir Türkiye bu süreci yaşıyor; göreceğiz. CHP’yi CHP olmaktan çıkaran yöneticilerin bir an önce parti başından uzaklaştırılması gerektiğini düşünüyorum. CHP, ilkeleri ile yönetilmekten çıktı artık. CHP rotası bozulmuş, bir okyanusta sağa sola savrulan, nereye gideceği belli olmayan bir gemi gibi.

CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak
Eğer bizim meselemiz vatansa, vatanın birliğiyse, oynanan bütün oyunları bozmaya yönelik bütün hamleler yapılmalı. Türkiye’yi kuran partinin Genel Başkanı da bence şu an bunu yapıyor. “Kıralım, dökelim, sökelim, asalım” demenin sonuç vermeyeceğini hepimiz biliyoruz. Son zamanlarda konuşulanlar arasında KCK’nın içinde devletin adamları olduğuna yönelik iddialar var. Dolayısıyla biz bunların ekmeğine yağ mı süreceğiz ya da bu oyunu bozacak mıyız? Bu oyunu bozmaya yönelik bir şeyler yapılmalı. Vatanperver olan insanlar “nasıl bu oyunun karşısında hamle yaparım” noktasında olmalı. Bu oyunu bozmaya yönelik ülkede maalesef ve maalesef siyasiler herhangi bir hamle gerçekleştiremediler; bir strateji belirleyemediler. Şimdi Kemal Bey CHP’nin, Türkiye’nin kuruluş felsefesine dayalı birliği ve beraberliği korumaya ve 100 yıldır bu ülkenin üzerinde oynanan oyunları bozmaya yönelik girişimlerde bulunuyor. Mustafa Kemal’ın düşüncesini, Mustafa Kemal’ın birlik ruhunu ortaya koyacak bir anlayışla yapıyor. Bugün Selahattin Demirtaş ile görüşmek birileri tarafından her ne kadar aykırı olsa da bunu vatanperverlik temelinde algılanması gerektiğini düşünüyorum; bir yurttaş olarak böyle düşünüyorum. Hiçbir hedef, hiçbir amaç bir insanın ölümü kadar değerli değildir.

CHP Buca İlçe Başkanı Bekdaş Gül
HDP siyasi bir partidir, yasalarla kurulmuş bir partidir. Ülkedeki bu krizin bu kaosun giderilmesi ve çözülmesi için bütün partilerle fikir alışverişi yapması kadar doğal bir şey yoktur. Doğru buluyorum, destekliyorum. PKK’nın silah bırakması gerektiğini ve bunu bu ülkeye Recep Tayyip Erdoğan’ın getirdiğini Genel Başkanımız görüşme sonrası söyledi. CHP bu kaosu çözmek için elinden geleni yapacaktır. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Bunu çözecek olan CHP değildir, iktidardır. Ülkenin bu kaostan kurtarılması için bütün partiler elinden geleni yapacaktır.Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri İzmir Şube Başkanı Sebahattin Külah

Şahsi olarak görüşüm bu görüşmelerin hiç birini desteklemiyorum. Bayramdan sonra herşey tersine döndü. Hergün şehit geliyor ve bizim milletimiz, hükümetimiz uyuyor. Etik bulmuyorum, hiçbirinin samimi olduğunu düşünmüyorum. Bunlar benim bir vatandaş olarak şahsi görüşüm.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur

Yaşanan gelişmeleri ve olayları hep beraber görüyoruz. Ama bu olayların bir somutunu ben şu anda değerlendirmek istemiyorum çünkü herşey çok sıcak. Yani daha çok erken, çünkü çok ciddi bir evreden geçiyoruz.
CHP İzmir eski Milletvekili Canan Arıtman

Bir yarar getirmediği sürece PKK’nın siyasi uzantısıyla irtibatın bir anlamı olmaz; zaman kaybından başka birşey olmaz. HDP “PKK terör örgütüdür” diyememektedir, “PKK silah bırakmalıdır” diyememektedir. Bunları diyemeyen bir siyasi parti ile görüşmenin ne anlamı olabilir? Kayıtsız şartsız “PKK’ya silah bırak” demedikten sonra herhangi bir normal siyasi parti gibi kabul edilerek görüşülmesini anlamsız buluyorum. Şu anki CHP artık Atatürk’ün kurduğu CHP değildir. Kurucu felsefesinden uzaklaşmış durumdadır. Kemal Kılıçdaroğlu da buna “Biz Atatürk’ün CHP’si değiliz” demektedir. Atatürk’ün kurduğu CHP Kılıçdaroğlu’na kadar her zaman “terörle müzakere” değil, “terörle mücadele” demiştir. Terörle müzakere eden AKP dahi hatasını fark edip terörle mücadele etmeye başlamıştır. Ama CHP’liler hala terörle müzakereyi tercih etmektedirler. Silah bırakmamış bir terör örgütü ile görüşülmektedir. Dünyada sadece Türkiye’de terör örgütü elinde silahla devletle masaya oturmuştur, muhatap kabul edilmiştir. Dünyadaki diğer örneklerin hepsinde terör örgütü silahlarını bırakmıştır. CHP’nin de kurucu felsefesi çerçevesinde bu yönde tutum takınması gerekir. Bu Atatürk’ün kurduğu CHP değil, bu başka birşey. 

Batyr Berdiyev
Son Güncelleme: 05.08.2015 18:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.